Krakow je zajímavý svou pestrou architekturou. Narazíme tu na renesanci, baroko a gotiku. Titul hlavní polské město kultury nedostal náhodou. Město si lze prohlédnout pěšky a kromě ohromujícího množství historických památek narazíme i na řadu muzeí, divadel či uměleckých sbírek. Krakow je také historickou rezidencí polských králů a v současnosti skvělou příležitostí pro návštěvu vánočních trhů.

Wawel

Krakovský Wawel je nízký vrch, na němž stojí královský hrad a katedrála sv. Stanislava a Václava. Wawel je na seznamu světového dědictví UNESCO. Pyšní se také jeskyní Smocza Jama (Dračí sluj), před níž stojí socha draka. Podle legendy zdejšího nebezpečného draka lstí porazil rytíř Krak.

Královský hrad je renesanční stavba z 16. století zahrnující i zdi ze 14. století. Bylo zde sídlo jagellonských králů. Stavbu tvoří čtyři křídla, tři obytná a jedno paravánové. Po přesunu královského dvora do Varšavy hrad chátral a sloužil i jako kasárna. Ve 20. století prošel rozsáhlou renovací a nyní je zde muzeum. Návštěvníci ve Wawelu najdou předměty z královské klenotnice či zbrojnici.

Katedrála sv. Stanislava a Václava je arcidiecézním kostelem postavená v gotickém stylu. Je to tradiční místo korunovací polských králů. Jsou to pohřbeny významné osobnosti polských dějin. Například svatý Stanislav, svatá Hedvika, bývalý prezident Lech Kaczyński, spisovatel Adam Mickiewicz a další významné osobnosti.

Hlavní náměstí (Rynek Główny)

Rynek Główny je hlavní náměstí Krakowa čtvercového tvaru a vzniklo ve 13. století. Společně s hradem Wawel je zanesen do seznamu světového dědictví UNESCO. Náměstí tvoří střed starého města a vejdete na něj starověkou Floriánskou bránou. Jde o jedno z největších evropských náměstí. Je zde několik úžasných renesančních i barokních domů a paláců.

Na rynku najdeme nepřehlédnutelnou sochu spisovatele Adama Mickiewicze obklopeného múzami, gotickou radniční věž s barokní kupolí či kamenný románský kostel sv. Vojtěcha z 11. století. Je nejstarším kostelem v Krakově. Za návštěvu stojí i gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie z 14.-15. století, často nazýván krátce Mariánský kostel. Uvnitř kostela najdeme rozsáhlou sbírku uměleckých děl.

Rynek Główny
Rynek Główny
Autor: Veronika Pavlíková

Vánoční trhy v Krakově

Kam jinam se před nejvýznamnějšími křesťanskými svátky v roce vydat než do Polska. Není se čemu divit, že právě polský Krakow patří se svými trhy mezi nejvyhledávanější města v Evropě, kam se například můžete bezproblémově vypravit vlakem a vychutnávat si tak bez starostí výborný punč a svařené víno.

A to přímo na hlavním krakovském náměstí Rynek Główny, jež se každoročně promění v kouzelné adventní městečko, které je nezapomenutelné díky své vůni – ve vzduchu pocítíte nejen svařené víno a jehličí, ale i včelí vosk. Až se budete chtít občerstvit, nezapomeňte ochutnat bigos – pokrm z čerstvého nebo kysaného zelí, červeného masa, klobásy, uzeného bůčku, hub a koření (pepř, sůl, bobkový list).

Základní fakta o městě Krakow

Rozloha: 326,85 kilometrů čtverečních

Počet obyvatel: 766 739

Vzdušná vzdálenost z Prahy: 393 kilometrů

Fotogalerie
6 fotografií