Pokud chtějí hollywoodští filmaři točit záběry z „Marsu“, natáčejí na Lanzarote, protože zdejší krajina je podobně vyprahlá a má červenou barvu. Ztuhlé lávy je tu prý tolik, že by si jí každý člověk na Zemi mohl odvézt 50 kilo. Celý ostrov je jedna velká přírodní rezervace, kde rostou drobné endemické rostliny. Jeďte sem hlavně v případě, že toužíte po klidu v lůně přírody. 

Vzhled celého ostrova výrazně ovlivnil místní rodák a významný umělec César Manrique, který zabránil tomu, aby zde vznikla gigantická letoviska po vzoru například španělského pobřeží Costa del Sol. Jeho největší díla jako vyhlídková restaurace Mirador del Rio nebo komplex uvnitř vulkanických tunelů Jameos del Agua vám seberou dech. V jeskyních žijí slepí krabi a konají se tady velkolepé koncerty (vystupoval zde i Karel Gott).

Vulkanické tunely Jameos del Agua

Národní park Timanfaya

Snad nejúchvatnějším lákadlem Lanzarote je Národní park Timanfaya v pohoří Montañas del Fuego. Je doslova otevřenou učebnicí vulkanologie. Pod ostrovem stále dýmá činná sopka, jejíž přítomnost se předvádí turistům v podobě horkého písku těsně pod povrchem, vznícením suchého křoví vhozeného do jámy či gejzírem horké vody.

Národní park Timanfaya

Museo Atlántico

Žhavou novinkou na Lanzarote je Museo Atlántico, které se veřejnosti otevřelo v roce 2017. V prvním evropském muzeu na mořském dně najdete 400 soch lidí a rostlin. Abyste si je ale prohlédli, musíte se k nim potopit nebo došnorchlovat.

Video
délka: 01:45
1080p 720p 480p 360p 240p

Unikátní podvodní galerie Museo Atlántico u Kanárských ostrovů YouTube

Panenská pláž

K nejkrásnějším, ale zároveň i nejodlehlejším plážím na Lanzarote pak patří Playa del Risco. Cesta k ní sice není nijak jednoduchá, za to tu ale budete téměř jistě sami a čeká vás úchvatná vyhlídka na Isla Graciosa, kterému dominují hrozivé sopečné kužely. Na Playa del Risco se dostanete poněkud krkolomnou pěší stezkou Camino de Guatifay od parkoviště u osady Las Rositas a cesta trvá asi hodinu. Návštěvu pláže je tak vhodné pojmout jako celodenní výlet, přičemž při cestě zpět se můžete pokochat ještě západem slunce.

Playa del Risco

Místní speciality

Chcete ochutnat místní speciality? Dejte si papas arrugadas: malinké vařené brambory ve slupce s výbornou paprikovou omáčkou mocho. Také gambas al ajilo – krevety, které vám přinesou v keramické misce ve vroucím oleji s česnekem.

Papas arrugadas: malinké vařené brambory ve slupce s výbornou paprikovou omáčkou mocho

Lanzarote? Ideální podnebí

Počasí je celý rok stálé. V zimních měsících kolem 20 °C a v létě kolem 30 °C. Nikdy se tu nedočkáte propršené dovolené nebo pětačtyřicetistupňových veder.

Video
délka: 01:30
720p 360p

Lanzarote YouTube/Turismo Lanzarote

Základní fakta o ostrově Lanzarote

Rozloha: 846 kilometrů čtverečních

Počet obyvatel: 140 tisíc

Hlavní město: Arrecife

Vzdušná vzdálenost z Prahy: 3400 kilometrů

Turistická sezona: celý rok

Fotogalerie
39 fotografií