Maltě se říká kamenitý ostrov, takže pokud sem přijedete hlavně za odpočinkem s vidinou koupání a opalování se na bílých písečných plážích, budete zřejmě zklamaní. Najdete je tady jen zřídka. Ale to vůbec nevadí. Sem se totiž jezdí hlavně za poznáním a zábavou. Vzácných paláců, chrámů a památek UNESCO, ale i obchodů a zábavních klubů je tu víc než dost, nudit se určitě nebudete. Máte rozhodně co obdivovat!

Na Maltě je prý 365 kostelů, pro každý den v roce jeden. Tato bývalá britská kolonie je ovlivněná Anglií, pokud jde o historii a jazyk, ale uvolněná středomořská kultura a pověstný jižanský temperament zůstaly naštěstí zachované. Bujarý noční život sem láká tisíce studentů a mladých lidí z celého světa.

Video
délka: 02:24
720p 360p

Tajemná Malta: Kostely, paláce, ale i zábava YouTube/Malta

MDINA – tiché město

V bývalém hlavním městě Malty si budete připadat, jako by se tu zastavil čas. Ne nadarmo se mu říká tiché nebo vznešené město. Samotné centrum je obehnané hradbami ještě z arabských časů. Když projdete majestátní bránou, ocitnete se ve spleti uliček plných útulných rodinných penzionů, obchůdků se suvenýry a restaurací. V místních středověkých domech dodnes žije mnoho bohatých aristokratických rodin. A z městských hradeb se vám naskytne fantastický výhled na celou severní část ostrova.

Mdina, Malta

MARSAXLOKK – svět plný ryb

Na jižním pobřeží určitě podnikněte výlet do modré jeskyně Blue Grotto. A to hlavně pro barvu moře, která je neuvěřitelně tyrkysově modrá. Nejintenzivnější zabarvení moře je k vidění vždy dopoledne, takže nejlepší je vypravit se sem hned po snídani. A cestou se nezapomeňte zastavit v dědině Marsaxlokk (čtěte marsašlok) a navštivte proslavený rybí trh. U stánků můžete ochutnat některou z místních specialit, třeba alijottu neboli rybí polévku s česnekem. Milovnice sladkého by si neměly nechat ujít typický mandlový dezert helwa tat-tork.

Malebné rybářské městečko Marsaxlokk

VALLETTA – plná paláců

Hlavní město Malty Valletta patří do světového kulturního dědictví UNESCO. Nejnavštěvovanějším chrámem je katedrála sv. Jana. Malťané jsou na ni právem hrdí. Původně byl chrám určený pro maltézské rytíře. Uvnitř uvidíte mistrovská díla italských malířů, například obrazy světoznámého Caravaggia. Při procházce městem se nezapomeňte zastavit v přístavu Grand Harbour. Nedaleko něj narazíte na obrovský zvon, který byl postavený na památku všech, kteří položili své životy ve válečných bojích. Po celodenním putování za krásami města si odpočiňte v nádherně rozkvetlých zahradách Upper Barracca Gardens, už pro ten úchvatný výhled na přístav a protější břeh zálivu.

Valletta na Maltě

ST. JULIAN'S – centrum zábavy

Kdysi dávno tady stála poklidná obec, kde žily hlavně rybářské rodiny. Dnes je z ní hlavní středisko zábavy a potkáte tu plno studentů a turistů ze všech koutů světa. Kdo má rád bary a noční život, je na správné adrese. Chcete na vlastní kůži vyzkoušet, jak se baví Malťané? Vyrazte na diskotéku ve Věži 22. Už při vstupu vás ochranka proklepne, zda jste vhodně oblečení, jinak budete mít vstup zakázán. Pak se necháte vyvézt do nejvyššího poschodí a už se můžete svíjet v rytmu moderní hudby a mít při tom výhled na pobřeží jako na dlani. A že v tomto podniku to má opravdu úroveň, o tom svědčí i elegantní muži v oblecích postávající u baru i na parketu, kteří na hosty dávají pozor. Po výborné zábavě si následující ráno vyžádá pořádně dlouhou vycházku na probrání. Promenáda ze St. Julian vede až do sousední Sliemy a lemuje jí spoustu obchůdků, kde seženete vše možné.

St Julian's, Malta

IDEÁLNÍ PODNEBÍ

Na kouzelném ostrově se skvěle domluvíte anglicky, angličtina je tu také úředním jazykem. Počasí zaručuje ideální podmínky ke koupání. Podnebí je typické pro oblast Středozemního moře: mírné, vlhké zimní období střídá horké léto s minimem dešťů. Zajímavé je, že zásoby sladké vody jsou na Maltě velmi omezené a na pití se upravuje voda z moře.

Golden Bay na Maltě

MÍSTNÍ LAHŮDKY

Malta vám s velkou pravděpodobností učaruje i pestrou nabídkou krámků a barů. V nich rozhodně stojí za to otestovat chuť maltského piva. To je na ostrově velmi populární. V pastizzerii si také určitě kupte tradiční horkou specialitu – pastizzi, ricottou plněný šáteček z listového těsta.

Tradiční maltské pastizzi

Víte, kdo byli slavní maltézští rytíři?

➤ Johanité, špitálníci neboli rytíři sv. Jana Křtitele byli jedním z největších a nejmocnějších křesťanských rytířských řádů středověku. Řád vznikl už v 11. století našeho letopočtu na území Jeruzalémského království a jako Řád maltézských rytířů je označovaný od svého působení na Maltě – dostal ji darem v roce 1530. Členové řádu budovali kostely a chrámy, vodovody, přístavy, opevnění i celá města.

Základní informace

Malta – Maltská republika

Členský stát EU

Rozloha: 316 km2

Počet obyvatel: cca 450 tisíc

Časové pásmo: + 1 hodina

Jazyk: maltština, angličtina

Měna: euro

Fotogalerie
13 fotografií