Poláci v Krakově zalehli cestu limuzíně s Kaczyńským. Policie je odvlekla

Autor: jer, ČTK - 
18. prosince 2016
19:50

Policie v Krakově odvlekla demonstranty ležící na chodníku u hradu Wawel, kteří se snažili zabránit vjezdu auta s vůdcem vládní strany PiS Kaczyńským. Protivládní protesty otřásají Polskem už třetí den.

Ulice Varšavy jsou plné lidí. Napětí se neúspěšně pokusil zmírnit prezident Andrzej Duda, když se v sobotu nabídl jako prostředník při jednání vlády a protestujících. Nedemonstruje se ale jen v hlavním městě.

V Krakově před hradem Wawel v neděli policie zatkla skupinku demonstrantů, kteří se pokusili zablokovat cestu automobilu s vůdcem vládní strany PiS (Právo a spravedlnost) Jarosławu Kaczyńskému. Protestující si lehli na silnici a odmítli uvolnit cestu.

Představitelé PiS, mezi nimiž byla podle agentury PAP i premiérka Beata Szydlová, přijeli do katedrály na známém vršku uctít památku někdejšího prezidenta Lecha Kaczyńského a jeho choti Marie, kteří zahynuli při letecké nehodě polského vládního letadla v ruském Smolensku před šesti lety.

Vládní strana PiS v neděli slíbila přepracování nových pravidel pro vstup novinářů do parlamentu, které byly jedním ze startérů obřích demonstrací. Původně chtěla strana novinářům úplně zakázat účast na jednáních vlády. Se zástupci médií navíc vládní strana problém nekomunikovala.

„Měli bychom přiznat, že jsme o změnách s novináři a veřejností příliš dobře nekomunikovali,“ řekl státní tajemník Pawel Szefernaker v rozhovoru pro rádio Zet Sunday. „Včerejší setkání a jednání naplánované na pondělí dokazují, že postupujeme správným směrem,“ dodal.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

flesch2z ( 18. prosince 2016 21:14 )

Szydlová s Kczynským porušují lidská práva. Za mříže s nimi, POLÁCI NEDEJTE SE!! Zítra zajedu do Polska a hned na první tržnici jim kvůli EU vlajkám zvednu mandle, ty se svobodou nemají nic společného.

flesch2z ( 18. prosince 2016 21:06 )

Zkus je o tom přesvědčit. To dřív uvěří, že Putin za ručičku posadil na prezidentské křeslo Trumpa.

hanka666 ( 18. prosince 2016 21:02 )

Jako přes kopírák. Lumpové zaplacení z neziskovek.Po výhře Trumpa musí makat, jde jim o prachy, tak musí vykázat nějaké výsledky.Ještě červené karty z USA ambasády.

flesch2z ( 18. prosince 2016 21:02 )

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud