Hnědý pakt proti migrantům. Němečtí náckové a polští chuligáni bili sluníčkáře

Autor: ČTK, simao - 
2. 1. 2016
11:50

Oba xenofobní tábory poměrně často protestují proti uprchlíkům. Nyní polští fotbaloví fanoušci, známí a často holohlaví nacionalisté, spojili síly se svými německými protějšky. Navzdory minulosti, kdy nacistické Německo obsadilo Polsko. „Hnědé bratrstvo" zapilo své spojenectví v pivovaru ve Štětíně. Z prosince pak má za sebou již i jednu společnou akci. Napadli totiž demonstraci proti rasismu. Osm lidí bylo zatčeno. Ve věku 14 až 26 let.

Polští nacionalisté z řad štětínských fotbalových fanoušků uzavřeli spojenectví s neonacisty z východoněmeckého Meklenburska namířené proti imigrantům. Upozornil na to polský list Gazeta Wyborcza.

Členové polsko-německého hnědého bratrstva už podnikli společnou akci: ve Štětíně 13. prosince napadli pěstmi demonstraci "sluníčkářů", tedy protest proti rasismu, pořádanou sdružením Otevřená republika. Policie zadržela osm útočníků ve věku od 14 do 26 let.

Shodou okolností se protirasistická demonstrace konala na Grunwaldském náměstí, pojmenovaném po středověké bitvě, v níž polsko-litevské vojsko, posílené českými žoldnéři, porazilo německé rytíře. Jenže teď se polští rowdies a němečtí nacionalisté spojili v jeden šik.  

Za bratrstvem jsou podle deníku dva muži, někdejší boxer Radoslaw Król (39), brojící proti neexistující „muslimské čtvrti“ ve Štětíně, a chovatel buldoků Norman Latzkow (37), organizátor „večerních vlasteneckých procházek“, při kterých němečtí neonacisté s pochodněmi v rukou demonstrují proti uprchlíkům.

„Hnědé spojenectví je nová kvalita,“ tvrdí znalec polsko-německého pohraničí Andrzej Kotula ze štětínské radnice.

Našli společného nepřítele

Němečtí neonacisté totiž ještě před pár lety pořádali akce, které měly „zastavit polskou invazi“. Nyní však přispěchali na pomoc polským kolegům vypořádat se s žadateli o azyl. „Strach z Poláků, který dával neonacistům energii, už minul. Teď se někteří dokonce těší, že prázdná hřiště ve vylidněných východoněmeckých městečkách ožívají polskými dětmi,“ tvrdí Kotula a dodává, že nyní jsou společným nepřítelem uprchlíci.

Spolupráce mezi neonacisty a polskými „vlasteneckými fanoušky" začala v říjnu a zpečetila ji i pitka ve štětínském pivovaru. Pro některé radikály je prý problém přijmout spojenectví, jiným ale nevadí, že jedni nosí symboly nacistické třetí říše a hajlují, druzí se pak honosí symboly polského odboje proti nacistické okupaci.

„Jsme sousedé. Dohodli jsme se, že oni budou respektovat naše dějiny a my jejich. My i oni jsme Pomořané. Máme si snad vydrápat oči, když máme společného nepřítele?" řekl listu jeden z polských fanoušků. „Ve Štětíně ještě nejsou, ale už jsou ve Schwedtu, Löcknitzu a Pasewalku. Přijdou a postaví mešity - ledaže jim to nedovolíme. Společně s Němci,“ dodal.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Další videa