Pondělí 25. září 2023
Svátek slaví Zlata, zítra Andrea
Oblačno 20°C

Česká policie a Explosia porušují zákon převozem výbušnin: Neznačkové trhaviny potřebují speciální transport

Autor: pet - 
17. prosince 2016
23:19

Je známo, že česká policie je „dobrým kamarádem“ státního podniku Explosia. Pardubický výrobce výbušnin dodává policii již několik let značkové i neznačkové trhaviny. Obě strany však při převozu výbušnin porušují zákon, a to velmi hrubě.

Neznačkové výbušniny jsou velmi specifické. Neobsahují totiž povinné detekční látky, jsou proto hůř zjistitelné. Tento speciální druh trhavin používá policie nebo armáda například pro výcvik služebních psů.

Neznačkové výbušniny dováží Explosia do policejních skladů v Hlubokých Mašůvkách. Obě strany tím ale porušují zákon. Trhaviny, které jsou hůře detekovatelné, nemají v civilních vozech co dělat. Měla by si je tedy policie vozit z výrobního areálu Explosie sama. Už jen kvůli tomu, že podle zákona je policie nebo armáda výhradním přepravcem tohoto druhu materiálu.

O tom, že je tento nebezpečný převoz trhavin mezi Pardubicemi a Znojemskem běžnou věcí, hovoří smlouva mezi ministerstvem vnitra a Explosií, která je veřejně dostupná. Podlé této smlouvy dodala Explosie policii již v létě neznačkovou trhavinu Semtex po 250gramových balíčcích společně s dalšími výbušninami o celkové váze 16 kilogramů, v hodnotě skoro 1 300 000 korun. V druhé smlouvě je další dávka neznačkových výbušnin plánovaná na příští rok, v únoru 2017, v hodnotě 403 tisíc korun. Obsahem bude opět výbušnina Semtex a další neznačkové trhaviny.

Smlouva o dodání výbušnin mezi Explosií a českou policií Smlouva o dodání výbušnin mezi Explosií a českou policií | registr smluv

V dodacích podmínkách smlouvy je jasně uvedeno Policejní prezidium ČR, Správa logistického zabezpečení, Hluboké Mašůvky, Znojmo. Hlavním správním orgánem v této věci je Český báňský úřad, který povoluje předání, vývoz, dovoz i tranzit trhavin a označil tento způsob převozu za problém.

Smlouva o dodání výbušnin podnikem Explosia české policii Smlouva o dodání výbušnin podnikem Explosia české policii | registr smluv

„Držitel povolení není Explosia jako dodavatel, ale příjemce, v tomto případě Policie České republiky. Jinými slovy – neznačkované výbušniny by si měla vozit po veřejných komunikacích sama Policie České republiky. Explosia je může převážet maximálně v areálu výrobního závodu,“ potvrdil na dotaz serveru HlídacíPes.org mluvčí úřadu Bohuslav Machek.

Názorný příklad toho, jak se bojuje proti terorismu

O velmi vážný problém by šlo tehdy, pokud by se zásilka dostala do nesprávných rukou. „Obchod a nakládání se zbraněmi a výbušninami je silně regulovaná oblast, proto také přitahuje spoustu kriminálních aktérů. Pokud je regulace nějakým způsobem porušována, tak to riziko, že by se to mohlo dostat na černý trh, tu samozřejmě je,“ říká bezpečnostní analytik z katedry politologie Masarykovy univerzity Tomáš Šmíd.

Jedním z mnoha důvodů, proč by se mohly stát hůře detekovatelné neznačkové trhaviny předmětem krádeže, je fakt, že by na trhu získaly vyšší prodejní cenu díky svým „neviditelným“ vlastnostem.

Jeden nejmenovaný expert, který je úzce spjatý svou spoluprací s podnikem Explosia, řekl: „Takže všichni bojujeme proti terorismu a státní firma vozí neznačkovanou plastickou trhavinu po republice bez povolení. Kdyby se to někomu podařilo z auta ukrást, dobře by si vydělal.“

Podle informací získaných portálem HlídacíPes.org policie potvrdila dodání výbušnin do svých skladů podnikem Explosia. „V souladu s informační a oznamovací povinností dodavatele je převoz výbušnin hlášen a po celé republice monitorován Policií ČR,“ namítala mluvčí české policie Nguyenová.

I přestože je smlouva veřejně přístupná v registru smluv, Explosia odmítá tento případ komentovat a odkazuje se na obchodní tajemství. „Informace týkající se smluvních vztahů s obchodními partnery podléhají obchodnímu tajemství a společnost Explosia, a.s., je proto nekomentuje,“ řekl mluvčí podniku Martin Vencl.

 

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud