Do Merkelové šijí za nezvládnuté deportace. Ochrana českých hranic posílí

Autor: simao - 
4. srpna 2016
15:17

Česko posílá na hranice s Německem desítky policistů, prozradil ve čtvrtek ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). A to v souvislosti s obavami, kdy by se odmítnutí migranti v Německu chtěli vydat do jiných zemí a vyhnout se chystané deportaci. V souvislosti s nimi je přitom pod tlakem opět i německá kancléřka Angela Merkelová. Úmluvy o deportacích např. s Marokem a Alžírskem skřípou, varuje její politická oponentka.

Německo přijalo jen loni přes milion migrantů, mnoho z nich čeká na získání azylu. Sta tisíce jej však nezískají, varují odborníci. A panují obavy, co s odmítnutými žadateli bude dál.

I kvůli tomu Česko posiluje ochranu svých hranic. Byť zatím velmi pozvolna. „V otázce posílení výkonu služby na česko-německé a česko-rakouské hranici a hranici česko-slovenské bych chtěl veřejnosti sdělit, že v současné době pro zvýšení tohoto výkonu je nasazeno zhruba 190 policistů, nově tedy policisté budou přicházet i na česko-německou hranici, zhruba zatím 60 policistů,“ uvedl ve čtvrtek ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

„Zmapovali jsme 55 míst na česko-německém a česko-rakouském pomezí, kde na druhé straně u našich sousedů jsou tedy nějaká azylová zařízení pro migranty. Budeme ve spojení s obcemi v okolí těchto jednotlivých míst a budeme tam připravovat opatření, která budou znamenat, že policie bude více vědět a bude více seznámena s případným pohybem migrujících osob na české území,“ pokračoval český ministr.

Nám jde prioritně o to, kdyby se stala situace, že Spolková republika Německo se rozhodne ve větším počtu migrující osoby vracet tak, aby na české území nezačaly přicházet migrující osoby ve větším počtu v řádech desítek a stovek ve snaze se de facto vyhnout jakési řízené deportaci ze SRN buď do země původu, a nebo do země, kde vstoupili do Schengenského prostoru,“ dodal Chovanec.

Čeští policisté jsou připraveni na závojová pátrání

„Co se týče cizinecké policie při ochraně hranic, mohu konstatovat, že v současné době nebyly zaznamenány žádné zásadní problémy v souvislosti s nelegální migrací, které by ohrožovaly vnitřní bezpečnost a pořádek ČR,“ mírnil obavy Milan Majer, ředitel služby cizinecké policie.

Policie působí ve zvýšeném režimu, který se od 1. srpna týká i německých hranic, připomněl. Na 15 vytipovaných přechodech jsou policisté v režimu 3 krát 2 hodiny denně, spolupracují i více se zahraničními kolegy. „V případě potřeby jsme také připraveni na společné závojové pátrání,“ dodal.

Závojové pátrání je přitom tzv. schengenské pátrání, dle policie taktické a koordinované nasazení sil a prostředků, jehož cílem je zejména efektivní odhalování nelegální migrace a přeshraniční trestné činnosti.

VIDEO: O deportacích neúspěšných žadatelů o azyl mluvil i během víkendového pořadu S prezidentem v Lánech Miloš Zeman.

Video Zeman o migrační vlně: Deportace jsou nutné. - redakce Blesk

Právě v souvislosti s deportacemi se však opět ozvali kritici německé kancléřky Angely Merkelové. Ta sice během nedávné velké tiskové konference v Berlíně apelovala na účinné dohody s Afghánistánem či severoafrickými zeměmi o návratech neúspěšných žadatelů o azyl, současné smlouvy však prý mají problémy.

„Spolková vláda nás nechala na holičkách,“ postěžovala si pro Die Spiegel premiérka Severního Porýní-Vestfálska Hannelore Kraft (SPD), podle které nefungují dohody s Marokem či Alžírskem. „Pokud budeme pokračovat jako v tuto chvíli, trvalo by to Severnímu Porýní-Vestfálsku více než 20 let, než bychom vyhostili všechny, kteří mají odejít,“ pokračovala.

Odmítnuté azylanty můžeme do Maroka a Alžírska posílat výhradně linkovými lety jejich národních leteckých přepravců, nikoli chartery. Ty aerolinie však berou do jednoho letadla jen jednoho až dva navrátilce. Pokud se jeden z nich vzpírá, třeba i násilně, pilot odmítne vzít oba. Jinak řečeno, stačí, aby se jeden začal rvát, a má jistotu, že domů neodletí,“ uvedla také Kraftová dle serveru novinky.cz.

Další videa
Články odjinud