Sobota 27. dubna 2024
Svátek slaví Jaroslav, zítra Vlastislav
Polojasno 18°C

Městem chodí Mikuláš! Znáte původ a tradice mikulášské nadílky?

Mikuláš s čerty a andělem vyrazí do ulic.
Mikuláš s čerty a andělem vyrazí do ulic.  (Autor: Slávka Červená)
Autor: Jiřina Sivcová, urw - 
5. prosince 2023
06:00

Už dnes večer uslyšíte řinčet čertovské řetězy a na vaše dveře zaklepe Mikuláš. Je to znamením toho, že se pomalu blíží Vánoce a konec roku. Víte ale, kdo to byl Svatý Mikuláš? A proč ho doprovází čert a anděl, který vždy obdaruje hodné děti nějakou dobrotou? Poznejte tradici Mikuláše a zjistěte, kdo je to Krampus.

Kdy se slaví Mikuláš?

Svátek Svatého Mikuláše připadá na 6. prosince. Příchod Mikuláše k vašim domovním dveřím však můžete očekávat už dnes večer. Je to z toho důvodu, že v minulosti začínal den už v podvečer, a proto veškeré oslavy začínaly o den dříve, než jsme zvyklí nyní. Letošní mikulášská nadílka připadá na pondělí.

Kdo byl Svatý Mikuláš a proč bývá nadílka?

Svatý Mikuláš byl biskup a je to jeden z nejuctívanějších svatých v celém křesťanství. Byl patronem dětí, námořníků, právníků, lékárníků, lukostřelců, obchodníků, právníků a vězňů. Je o něm známo, že velice rád pomáhal druhým, byl velmi štědrý a všude, kde se objevil, činil jenom dobro. V jeho přítomnosti se stalo hned několik zázraků. Každý ho obdivoval pro jeho dobrotu a laskavost.

O Svatém Mikuláši koluje hned několik legend, které jsou důkazem o jeho dobré duši. Jedna pověst říká, že velice chudý muž poslal své tři dcery do tehdejšího nevěstince za účelem výdělku. Dcery se samozřejmě bránily, ale nezbývalo jim nic jiného, než poslechnout svého otce. Jakmile se to Mikuláš dozvěděl, ihned zakročil. Všem třem dívkám dal pytlík se zlaťáky a vysvobodil je tak z jejich nepříjemné povinnosti.

Legend a pověstí kolem Svatého Mikuláše je mnoho. Všechny jsou ale vždy založené na tom, že svým činem Mikuláš obdaroval druhé. Z tohoto důvodu je již po několik století zažité, že Mikuláš, který navštěvuje rodiny, vždy obdaruje děti nějakou drobností.

Jaká je mikulášská tradice a kdo chodí s Mikulášem?

Mikulášská nadílka se v českých zemích objevila už ve 14. století. Základ celé tradice zůstal po mnoho let stejný. V předvečer svátku Svatého Mikuláše obchází Mikuláš všechny domy a obdarovává děti. V minulosti doprovázel Mikuláše obecní policista. Později ho však vystřídal čert a anděl.

Anděl je symbolem dobra a lásky. Jeho úkolem je chránit děti před čertem a pomáhat jim. Anděl má většinou košík, kde je pro děti za odměnu nachystaná nadílka. Většinou je to ovoce, sladkosti, adventní kalendář nebo nějaká malá hračka. Pro výstrahu je v nadílce skoro vždy také brambora nebo uhlí od čerta.

Mikuláš s sebou mívá nebeskou knihu, kde je o dětech vše zapsáno. Z knihy přečte to, jak děti zlobí nebo jak jsou naopak hodné. Objeví se zde vždy nějaká pochvala, ale také výtka. Aby to pro děti nebylo tak jednoduché, musí vždy říct Mikuláši nějakou básničku nebo písničku. Teprve potom je může anděl obdarovat.

Mikulášská tradice v zahraničí

Stejné nebo velmi podobné mikulášské oslavy můžeme vidět téměř po celé Evropě. V Americe se postupem času Mikuláš změnil na Santa Clause a provází děti celým prosincem. Vidět ho můžete na ulici, v obchodních centrech, prostě všude. Žije na severním pólu, má manželku a soby se sáněmi. Děti mu chystají ke krbům mléko, sušenky a mrkev pro soby. Nadílka přichází až 25. prosince ráno. Je to tedy obdoba našeho Ježíška.

V Polsku probíhá mikulášská nadílka v noci z 5. na 6. prosince. Děti dostanou dáreček od Mikolaje pod polštář nebo do velké ponožky. Mikolaje nedoprovází čert a ani anděl. Můžete ho vidět pouze se Sněhovou vločkou.

Perníčky a velké dětské průvody se svíčkami můžete na Mikuláše spatřit ve Francii. Tamní Saint Nicholas chodí v doprovodu s řezníkem. Řezník ho musí doprovázet za trest. Podle legendy totiž unášel a vraždil děti, a proto ho Mikuláš potrestal tak, že ho poslal do podzemí fárat uhlí. Když se řezník jednou za rok podívá znovu na svět, je od uhlí celý špinavý a má s sebou bič.

Vyčištěné boty pod postelí nebo za oknem najdete na Mikuláše v Rumunsku nebo Maďarsku. Právě tady děti dostanou dáreček za čistou obuv. Ty zlobivé děti dostanou jenom hromádku klacků.

Sinterklaas je obdoba našeho Mikuláše v Nizozemsku a Belgii. Tady začíná mikulášská tradice už 11. listopadu, kdy tamní Mikuláš přijíždí lodí ze Španělska. S sebou veze pomeranče a granátová jablíčka. Vítají ho davy lidí. Mikuláš jede na koni a přichází s ním Černý Petr, který má jutový pytel na ty nejzlobivější děti. Až do 5. prosince navštěvuje Mikuláš děti po školách, nemocnicích a dětských domovech. Teprve po těchto návštěvách se dostává domů k dětem, které mu na oplátku nachystaly boty se senem a mrkví pro jeho koně.     

 

Kdo je Krampus čert?

Podle legendy je Krampus ten nejděsivější čert, jaký kdy v pekle a na světě byl. Z jedné poloviny je člověkem a z druhé kozlem. Je znám tím, že pojídá všechny zlobivé děti. Kolem 22. prosince se přemění na člověka a nic ze svého děsivého působení mezi lidmi si nepamatuje.

V některých zemích, například v Maďarsku, má Krampus doprovázet Mikuláše. Nikdo ho však nikdy přímo nevidě,l a jeho úkolem je tedy jenom děti vystrašit, nikoliv sníst. V Rakousku se pravidelně konají velké průvody Krampus čertů, kterým se říká Krampuslaufy. Na tyto průvody se sjíždějí čerti z celého okolí a snaží se být co nejděsivější. Mají krásné vyřezávané masky, malované obličeje, velké rohy, mohutné kožichy, řetězy a kravské zvonce. Průvody jsou plné ohňů a všude jdou slyšet čertovské výkřiky, řinčení řetězů a mnohdy také volání o pomoc. Čerti si v průvodech neberou servítky a nemají problém přetáhnout vás bičem nebo hodit vás do pytle. Takový průvod je velkým turistickým lákadlem. Každý rok jej navštíví tisíce zvědavých lidí.

Postavu čerta Krampuse můžete spatřit také v Chorvatsku, Maďarsku, Slovinsku, Německu, Itálii, ale i v České republice. Zde se také konají slavnostní průvody, kde můžete vidět krásné čertovské masky. Zejména na Valašsku je tato tradice již po několik let známá.

Video  Kam na nejhezčí vánoční trhy v Evropě?  - Videohub
Video se připravuje ...

krapotkin ( 2. prosince 2022 16:32 )

Neznám, nikdy mne totiž nezajímaly náboženské šaškárny.

Zobrazit celou diskusi