Na frontu i za zahraničí? Ukrajina se zaměří na občany v branném věku, kteří pobývají mimo vlast
Ukrajina přestala poskytovat konzulární služby ukrajinským občanům v branném věku, kteří pobývají v zahraničí. Výjimkou budou ti, kteří se budou chtít vrátit do země, sdělilo dnes agentuře Reuters ministerstvo zahraničí v Kyjevě. Šéf ukrajinské diplomacie v této souvislosti uvedl, že pobyt v zahraničí nezbavuje muže jejich povinností vůči vlasti.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj minulý týden podepsal nový zákon, který mění pravidla mobilizace vyhlášené na Ukrajině před více než dvěma lety v reakci na ruskou invazi v plném rozsahu. Jeho hlavním úkolem je podle médií podchytit všechny muže podléhající branné povinnosti a aktualizovat jejich údaje, což má úřadům zjednodušit povolávání do armády.
Norma předpokládá, že Ukrajinci žijící bez vojenských dokladů v zahraničí si nebudou moci zařídit nový pas či získat konzulární služby.
Protecting the rights and interests of Ukrainian citizens abroad has always been and remains a priority for the MFA. At the same time, under the circumstances of Russia’s full-scale aggression, the main priority is to protect our Homeland from destruction.
— Dmytro Kuleba (@DmytroKuleba) April 23, 2024
How it looks like now:…
„Pokud si někdo myslí, že zatímco jeden bojuje daleko na frontě a riskuje život za tento stát a druhý zůstává v zahraničí, ale dostává služby od tohoto státu, pak takhle to nefunguje,“ uvedl ministr zahraničí Kuleba na sociální síti X s tím, že pobyt v zahraničí nezbavuje občana jeho povinností vůči vlasti. „Proto jsem včera (v pondělí, pozn. ČTK) nařídil opatření na obnovení spravedlivého přístupu vůči mužům v branném věku na Ukrajině i v zahraničí. Bude to spravedlivé,“ dodal. Ministerstvo podle něj poskytne další podrobnosti ve chvíli, až zákon vstoupí platnost.

Hněv a pobouření dnes ovládly Kryvyj Rih, rodné město ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, kde se dnes konaly pohřby některých z dvou desítek obětí, včetně devíti dětí, které o pátečním večeru zabila ruská raketa.
„Nežádáme o soucit. Žádáme hněv světa,“ napsal šéf městské správy Oleksandr Vilkul na sociální síti Telegram.
Jako na „malá sluníčka ve třídě“ vzpomíná učitelka Iryna Cholodová (59) na sedmiletou Arinu a jejího vrstevníka Radyslava, zabité při pátečním útoku. Zavzpomínala, jak byl Radyslav pyšný na to, že se směl zúčastnit školní akce shromažďující krmení pro toulavá zvířata: „Držel tašku jako poklad, chtěl pomoci,“ řekla agentuře AP. Ale po pátku zůstanou „dvě lavice v mé třídě navždy prázdné“, řekla učitelka. „Jak mám říct rodičům, aby vrátili jejich učebnice? Jak mám bez nich učit?“ dodala.

Ruská vojska dnes ostřelovala Konsťantynivku v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny, zabila přinejmenším jednoho člověka a další dva zranila, informoval šéf oblastní správy Vadym Filaškin. Další tři raněné si vyžádaly nálety ruských dronů na Dněpropetrovskou oblasti, oznámila ukrajinská prokuratura.

Šéf městské vojenské správy města Kryvyj Rih Oleksandr Vilkul zveřejnil na platformě Telegram jména a snímky zabitých dětí, z nichž nejmladšímu byly tři roky, jakož i záběry z místní restaurace, kterou v pátek zasáhla ruská raketa Iskander-M. Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že útok zabil až 85 vojáků a důstojníků ze zahraničí.
„Rusko lhalo, lže a bude lhát, dokud bude existovat v nynější podobě,“ napsal na facebooku mluvčí ukrajinského generálního štábu Dmytro Lychovij s odvoláním na záběry z restaurace RoseMarine v okamžiku, kdy ji zasáhla ruská raketa. Žádné vojáky NATO nezabila, jak tvrdí Moskva, ale ve vzdálenosti 70 až 100 metrů od restaurace zahynuly dvě desítky civilistů.
Bezprostředně po rozsáhlém vpádu ruských vojsk do země 24. února 2022 narukovalo mnoho Ukrajinců do armády dobrovolně bránit vlast. Ale po dvou letech války se před vojenskými středisky už fronty netvoří a řada mužů se bojům spíše snaží vyhnout, napsal už dříve Reuters. Ani jedna strana konfliktu oficiálně své vojenské ztráty nezveřejňuje, odhady ovšem hovoří o vysokých ztrátách na obou stranách frontové linie.