Na frontu i za zahraničí? Ukrajina se zaměří na občany v branném věku, kteří pobývají mimo vlast
Ukrajina přestala poskytovat konzulární služby ukrajinským občanům v branném věku, kteří pobývají v zahraničí. Výjimkou budou ti, kteří se budou chtít vrátit do země, sdělilo dnes agentuře Reuters ministerstvo zahraničí v Kyjevě. Šéf ukrajinské diplomacie v této souvislosti uvedl, že pobyt v zahraničí nezbavuje muže jejich povinností vůči vlasti.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj minulý týden podepsal nový zákon, který mění pravidla mobilizace vyhlášené na Ukrajině před více než dvěma lety v reakci na ruskou invazi v plném rozsahu. Jeho hlavním úkolem je podle médií podchytit všechny muže podléhající branné povinnosti a aktualizovat jejich údaje, což má úřadům zjednodušit povolávání do armády.
Norma předpokládá, že Ukrajinci žijící bez vojenských dokladů v zahraničí si nebudou moci zařídit nový pas či získat konzulární služby.
Protecting the rights and interests of Ukrainian citizens abroad has always been and remains a priority for the MFA. At the same time, under the circumstances of Russia’s full-scale aggression, the main priority is to protect our Homeland from destruction.
— Dmytro Kuleba (@DmytroKuleba) April 23, 2024
How it looks like now:…
„Pokud si někdo myslí, že zatímco jeden bojuje daleko na frontě a riskuje život za tento stát a druhý zůstává v zahraničí, ale dostává služby od tohoto státu, pak takhle to nefunguje,“ uvedl ministr zahraničí Kuleba na sociální síti X s tím, že pobyt v zahraničí nezbavuje občana jeho povinností vůči vlasti. „Proto jsem včera (v pondělí, pozn. ČTK) nařídil opatření na obnovení spravedlivého přístupu vůči mužům v branném věku na Ukrajině i v zahraničí. Bude to spravedlivé,“ dodal. Ministerstvo podle něj poskytne další podrobnosti ve chvíli, až zákon vstoupí platnost.

Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že ruské síly dobyly osadu Záporoží v Doněcké oblasti. Jednotlivá tvrzení znepřátelených stran o dění na frontě není možné ve válečných podmínkách bezprostředně ověřit z dalších zdrojů. Osada Záporoží nesouvisí se Záporožskou jadernou elektrárnou, která se nachází v jiném regionu a Rusko ji okupuje.

Česká sportovní celebrita Dominik Hašek zavítala 3.3. do ČT24 v triku, který nosil český voják Karel Kučera, jenž bojoval na Ukrajině. „Za své hrdinství byl vyznamenán jak od prezidenta Zelenského i Pavla. Já mu tímto in memoriam budu chtít vyjádřit tu největší úctu za to, co udělal pro obranu Ukrajiny a obranu naší země a Evropy. Sláva hrdinům-Slava Herojam!“ uvedl na sociální síti X.

„Mířím na Ukrajinu! Ukrajina je naším důležitým spojencem a Česká republika i v oblasti zdravotnictví dělá maximum pro to, aby našim ukrajinským přátelům pomohla nejen ve zdravotní péči, kterou tamní zdravotníci vykonávají v těžkých podmínkách, ale také na cestě do Evropské unie, například skrze pomoc při slaďování ukrajinského a evropského práva,“ informuje na sociální síti X ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP09).
Podle Válka má jeho cesta symbolický, ale i praktický rozměr. V letadle s ním totiž sedí i delegace podnikatelů ve zdravotnictví, kteří na Ukrajině působí, a kromě dalšího programu zde chce zahájit provoz Českého zdravotního hubu.
Bezprostředně po rozsáhlém vpádu ruských vojsk do země 24. února 2022 narukovalo mnoho Ukrajinců do armády dobrovolně bránit vlast. Ale po dvou letech války se před vojenskými středisky už fronty netvoří a řada mužů se bojům spíše snaží vyhnout, napsal už dříve Reuters. Ani jedna strana konfliktu oficiálně své vojenské ztráty nezveřejňuje, odhady ovšem hovoří o vysokých ztrátách na obou stranách frontové linie.