Na frontu i za zahraničí? Ukrajina se zaměří na občany v branném věku, kteří pobývají mimo vlast
Ukrajina přestala poskytovat konzulární služby ukrajinským občanům v branném věku, kteří pobývají v zahraničí. Výjimkou budou ti, kteří se budou chtít vrátit do země, sdělilo dnes agentuře Reuters ministerstvo zahraničí v Kyjevě. Šéf ukrajinské diplomacie v této souvislosti uvedl, že pobyt v zahraničí nezbavuje muže jejich povinností vůči vlasti.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj minulý týden podepsal nový zákon, který mění pravidla mobilizace vyhlášené na Ukrajině před více než dvěma lety v reakci na ruskou invazi v plném rozsahu. Jeho hlavním úkolem je podle médií podchytit všechny muže podléhající branné povinnosti a aktualizovat jejich údaje, což má úřadům zjednodušit povolávání do armády.
Norma předpokládá, že Ukrajinci žijící bez vojenských dokladů v zahraničí si nebudou moci zařídit nový pas či získat konzulární služby.
Protecting the rights and interests of Ukrainian citizens abroad has always been and remains a priority for the MFA. At the same time, under the circumstances of Russia’s full-scale aggression, the main priority is to protect our Homeland from destruction.
— Dmytro Kuleba (@DmytroKuleba) April 23, 2024
How it looks like now:…
„Pokud si někdo myslí, že zatímco jeden bojuje daleko na frontě a riskuje život za tento stát a druhý zůstává v zahraničí, ale dostává služby od tohoto státu, pak takhle to nefunguje,“ uvedl ministr zahraničí Kuleba na sociální síti X s tím, že pobyt v zahraničí nezbavuje občana jeho povinností vůči vlasti. „Proto jsem včera (v pondělí, pozn. ČTK) nařídil opatření na obnovení spravedlivého přístupu vůči mužům v branném věku na Ukrajině i v zahraničí. Bude to spravedlivé,“ dodal. Ministerstvo podle něj poskytne další podrobnosti ve chvíli, až zákon vstoupí platnost.

Úřady v autonomním Tatarstánu v Rusku nově nabízejí odměnu 100.000 rublů (asi 26.700 Kč) za pomoc při zverbování nového vojáka do války proti Ukrajině, uvedl server Meduza s odvoláním na sdělení na zvláštním webu, vytvořeném pro verbování obyvatel regionu do války proti Ukrajině.
Ze sdělení vyplývá, že nárok na odměnu mohou mít vojákovi přátelé a příbuzní, ale i pracovníci vojenských správ a úřadů, jakož i "libovolné osoby, které získaly kandidáta". Nárok naopak nemohou vznést odsouzení a vyšetřovaní lidé, jakož i ti, kdo sami odešli sloužit do dobrovolnických jednotek.

Čína je bezpochyby největším podporovatelem Ruska, především v technologiích, které se mu nedostávají. Po summitu Severoatlantické aliance (NATO) to řekl český prezident Petr Pavel. Pokud by Čína tak výrazně nestála za Ruskem, průběh války na Ukrajině by zřejmě vypadal úplně jinak, míní.
Lídři aliančních zemí se ve společném prohlášení shodli, že Čína je „rozhodujícím aktérem“ podpory ruské agrese. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg po středečním jednání uvedl, že Peking umožňuje Rusku, aby v invazi do sousední země pokračovalo, a to prostřednictvím dodávek technologií dvojího použití, především mikroelektroniky využívané v moderních zbraňových systémech. Podle šéfa aliance je na Evropské unii a dalších institucích, aby na Čínu uvalovaly ekonomické sankce.

Dobré ráno, vážení čtenáři.
Severoatlantická aliance je klíčová pro zajištění bezpečnosti Spojených států a USA nikdy nenechají Ukrajinu napospas Rusku. Během ostře sledované tiskové konference po skončení summitu NATO to prohlásil americký prezident Joe Biden, který čelil především řadě dotazů týkajících se jeho kondice a schopnosti vést hlavní západní mocnost v příštích letech.
V reakci na jeden z dotazů se označil za nejpovolanějšího člověka, který může zajistit úspěch Ukrajiny v souboji s ruským agresorem a varoval před zvolením svého konkurenta, exprezidenta Donalda Trumpa. Zároveň podotkl, že viceprezidentku Kamalu Harrisovou vybral mimo jiné proto, že je schopna vést zemi.
Bezprostředně po rozsáhlém vpádu ruských vojsk do země 24. února 2022 narukovalo mnoho Ukrajinců do armády dobrovolně bránit vlast. Ale po dvou letech války se před vojenskými středisky už fronty netvoří a řada mužů se bojům spíše snaží vyhnout, napsal už dříve Reuters. Ani jedna strana konfliktu oficiálně své vojenské ztráty nezveřejňuje, odhady ovšem hovoří o vysokých ztrátách na obou stranách frontové linie.