Na frontu i za zahraničí? Ukrajina se zaměří na občany v branném věku, kteří pobývají mimo vlast
Ukrajina přestala poskytovat konzulární služby ukrajinským občanům v branném věku, kteří pobývají v zahraničí. Výjimkou budou ti, kteří se budou chtít vrátit do země, sdělilo dnes agentuře Reuters ministerstvo zahraničí v Kyjevě. Šéf ukrajinské diplomacie v této souvislosti uvedl, že pobyt v zahraničí nezbavuje muže jejich povinností vůči vlasti.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj minulý týden podepsal nový zákon, který mění pravidla mobilizace vyhlášené na Ukrajině před více než dvěma lety v reakci na ruskou invazi v plném rozsahu. Jeho hlavním úkolem je podle médií podchytit všechny muže podléhající branné povinnosti a aktualizovat jejich údaje, což má úřadům zjednodušit povolávání do armády.
Norma předpokládá, že Ukrajinci žijící bez vojenských dokladů v zahraničí si nebudou moci zařídit nový pas či získat konzulární služby.
Protecting the rights and interests of Ukrainian citizens abroad has always been and remains a priority for the MFA. At the same time, under the circumstances of Russia’s full-scale aggression, the main priority is to protect our Homeland from destruction.
— Dmytro Kuleba (@DmytroKuleba) April 23, 2024
How it looks like now:…
„Pokud si někdo myslí, že zatímco jeden bojuje daleko na frontě a riskuje život za tento stát a druhý zůstává v zahraničí, ale dostává služby od tohoto státu, pak takhle to nefunguje,“ uvedl ministr zahraničí Kuleba na sociální síti X s tím, že pobyt v zahraničí nezbavuje občana jeho povinností vůči vlasti. „Proto jsem včera (v pondělí, pozn. ČTK) nařídil opatření na obnovení spravedlivého přístupu vůči mužům v branném věku na Ukrajině i v zahraničí. Bude to spravedlivé,“ dodal. Ministerstvo podle něj poskytne další podrobnosti ve chvíli, až zákon vstoupí platnost.

Nálet ruských bezpilotních letounů íránské výroby během noci odrážel Charkov na východě Ukrajiny, zprávy o dronech přicházely také ze Sumské oblasti na severu země a z Mykolajivské oblasti na jihu, podotkla stanice BBC na svém ruskojazyčném webu.
Rusové kromě toho zaútočili na Doněckou oblast na východě země dvěma původně protiletadlovými raketami S-300, upravenými k ostřelování pozemních cílů, uvádějí ukrajinská média s odvoláním na ozbrojené síly.

Podle belgorodského gubernátora Vjačeslava Gladkova v ruské vsi Dubovoje dva lidé utrpěli zranění a při ostřelování utrpěly škody dvě desítky obytných domů a hospodářské stavení. Ruské ministerstvo pro mimořádné situace informuje o dvou hasičích, kteří utrpěli zranění ve vsi Golovčino, rovněž v Belgorodské oblasti.

Ukrajinské síly sestřelily všech 12 dronů vypuštěných během noci ruskými jednotkami proti Ukrajině, uvedl dnes velitel ukrajinského letectva Mykola Oleščuk.
Ruské ministerstvo obrany naopak ohlásilo zničení 13 střel vypálených podle ministerstva z raketometu RM-70 Vampire české výroby nad Belgorodskou oblastí, která sousedí s Ukrajinou.
Bezprostředně po rozsáhlém vpádu ruských vojsk do země 24. února 2022 narukovalo mnoho Ukrajinců do armády dobrovolně bránit vlast. Ale po dvou letech války se před vojenskými středisky už fronty netvoří a řada mužů se bojům spíše snaží vyhnout, napsal už dříve Reuters. Ani jedna strana konfliktu oficiálně své vojenské ztráty nezveřejňuje, odhady ovšem hovoří o vysokých ztrátách na obou stranách frontové linie.