Pondělí 29. dubna 2024
Svátek slaví Robert, zítra Blahoslav
Polojasno 23°C

Co létá nad Ukrajinou? Protiletadlové střely Stinger vyhnaly Rusy už z Afghánistánu

Autor: pohu, swp - 
4. března 2022
11:10

Protiletadlový přenosný komplet FIM-92 Stinger byl vyvinut v 60. a 70. letech minulého století v USA. Ve výzbroji americké armády se poprvé objevil v roce 1981. Od té doby byl Stinger použit v mnoha vojenských konfliktech a narazíte na něj ve výbavě armád po celém světě. Stingery vyrábí americká společnost Raytheon Technologies, jeden z největších dodavatelů zbraní a vojenské techniky na světě.

Raketový komplet Stinger je zhruba 1,5 metru dlouhý, má průměr 70 milimetrů a váží cca 10 kilogramů. Vyslaná řízená střela dokáže zasáhnout letadlo ve výšce téměř 4 kilometry ze vzdálenosti až 4,8 kilometru. Raketa Stinger je odpalována z ručního odpalovacího zařízení, které zpravidla obsluhuje jeden operátor. Komplet lze umístit také na vozidla nebo vrtulníky. Během prvních sekund po odpálení letí raketa rychlostí až 2 700 km/h. Na cíl je naváděna pomocí infračerveného čidla. Pokud protiletadlová střela cíl mine, spustí se přibližně po 17 sekundách režim autodestrukce.

Vyhnaly Stingery Sověty z Afghánistánu?

První úspěšný sestřel letadla si raketa Stinger připsala ve válce o Falklandy v roce 1982. Jeden z britských vojáků tímto způsobem zasáhl argentinský bojový letoun. Významnou roli hrály Stingery také v konfliktu SSSR a Afghánistánu v 80. letech. Afghánští bojovníci totiž od americké CIA obdrželi stovky, podle některých zdrojů až tisíce raketových kompletů Stinger. S jejich pomocí mohli lépe čelit ruským letadlům.

Někdy se dokonce uvádí, že Stingery vyhnaly Sověty z Afghánistánu. To je poněkud nadsazené tvrzení, ale na neúspěchu SSSR se podepsaly výraznou měrou. Sovětská letadla totiž musela v důsledku potenciální hrozby létat výše, což omezovalo možnosti vzdušné podpory.

Ukrajinci dostávají FIM-92 Stingery od Němců či Američanů

FIM-92 Stinger může sehrát důležitou roli rovněž v konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou. Protiletadlová střela pomáhá Ukrajincům smazávat deficit v oblasti leteckého arzenálu. Napadená země dostává rakety Stinger od států, které ruskou invazi ostře kritizují. Nizozemsko poskytlo Ukrajině 200 raketových kompletů, Německo 500 a další stovky putují z USA. Ještě před vpádem ruských vojsk získali Ukrajinci řízené střely Stinger také od Litvy a Lotyšska.

16:57
Dnes

Podle Zelenského začaly v malém množství na Ukrajinu proudit životně důležité americké zbraně, ale dodávky musí být rychlejší, protože postupující ruské jednotky se snaží využít nedostatku zbraní a munice na ukrajinské straně. „Včasná podpora pro naši armádu. Dnes v této věci ještě nevidím nic pozitivního. Dodávky jsou, pomalu začaly, ale proces je třeba urychlit,“ řekl Zelenskyj. Opět zdůraznil, že na rychlosti západní vojenské pomoci závisí stabilizace situace na frontě ve chvíli, kdy Rusové připravují další ofenzívu. Za nejnaléhavější označil dodávky dělostřeleckých nábojů ráže 155 milimetrů a protileteckých zbraní, jako je systém Patriot.

14:55
Dnes
!

Rusko ohlásilo dobytí vesnice Semenivka, která se nachází nedaleko města Avdijivka v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny. Ruské ministerstvo obrany také sdělilo, že jeho jednotky obsadily výhodnější pozice na některých místech frontové linie. 

Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu nelze bezprostředně nezávisle ověřit. Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj ale o víkendu řekl, že operační i strategická situace ukrajinských vojsk na frontě se zhoršuje. Připustil také, že Rusku se místy daří postupovat.

Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že jeho síly obsadily výhodnější pozice a zasadily údery ukrajinským ozbrojeným silám na několika místech frontové linie – v Doněcké, Charkovské a Luhanské oblasti. Na dalších místech podle sdělení rezortu odrazily útoky ukrajinských jednotek.

14:16
Dnes

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg přijel na neohlášenou návštěvu Kyjeva, při níž mu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj poděkoval za podporu, jakou aliance poskytuje Ukrajině bránící se už třetím rokem ruské ozbrojené agresi.

Zelenskyj na tiskové konferenci se šéfem NATO zdůraznil, že situace na bojišti závisí na rychlosti dodávek munice. Podle něj začaly v malém množství na Ukrajinu proudit životně důležité americké zbraně, avšak tento proces musí být rychlejší, protože postupující ruské jednotky se nedostatku zbraní a munice na ukrajinské straně snaží využít. „Včasná podpora pro naši armádu. Dnes v této věci ještě nevidím nic pozitivního. Dodávky jsou, pomalu začaly, ale proces je třeba urychlit,“ řekl Zelenskyj.

Stoltenberg, který je na návštěvě Ukrajiny potřetí po začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu, připustil, že Rusko mělo nad Ukrajinou v posledních měsících převahu co do dostupnosti zbraní. Ujistil však, že další pomoc je „na cestě“.

Zobrazit celý online

Video  Jaké jsou druhy atomových bomb a jak si před nimi zachránit život?  - Videohub
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa