Pátek 22. října 2021
Svátek slaví Sabina, zítra Teodor
Polojasno 11°C

Bulharský obchodník z kauzy Vrbětice: Přiznal, že v Česku skladoval zbraně pro Ukrajinu

Autor: ČTK - 
24. dubna 2021
18:34

Společnost EMKO bulharského obchodníka se zbraněmi Emilijana Gebreva dodávala zbraně na Ukrajinu i po roce 2014, kdy na východě země tamní separatisté podporovaní Ruskem začali bojovat proti ukrajinské armádě. V e-mailu zaslaném americkému listu The New York Times (NYT) to přiznal sám Gebrev, který původně vyzbrojování Ukrajiny popíral. V e-mailu také píše, že zbraně skladoval v muničním areálu v České republice.

Jde o sklad ve Vrběticích, který v roce 2014 dvakrát explodoval. Podle Česka panuje důvodné podezření, že výbuchy způsobili agenti ruské vojenské rozvědky GRU. Kauza nyní vedla k rusko-české diplomatické roztržce a premiér Andrej Babiš kauzu Vrbětice označil za bezprecedentní teroristický útok.

Gebrev se v e-mailu listu NYT také zmínil o dvou pokusech otrávit ho v roce 2015, což je akce připisovaná jednotce GRU označované číslem 29155. Podle Gebreva se o to sice pokusili ruští vrazi, ale nepracovali zřejmě sami, nýbrž společně s jeho nepřáteli z Bulharska.

Označovala firma zboží zmatečně?

Ke své společnosti EMKO a jejím kontaktům s Ukrajinou původně mnoho informací neposkytoval a tvrdil, že veškerý vývoz zbraní na Ukrajinu zastavil na začátku bojů na východě země v roce 2014.

V pátečním dopise listu NYT však přiznal, že EMKO podepsala s „oprávněnými ukrajinskými společnostmi“ kontrakt na konci roku 2014, když už se na východě Ukrajiny bojovalo. Předtím přitom ujišťoval, že zbraně uskladněné v ČR nebyly určeny na Ukrajinu.

NYT píše, že jeden bývalý ukrajinský představitel byl ochoten sdělit tajnou vojenskou informaci pod podmínkou zachování anonymity - EMKO podle něj kontrakt podepsala v roce 2014 a měla podle dohody ukrajinské armádě dodat dělostřeleckou munici. Ve snaze zabránit příznivcům Ruska v bulharské vládě, aby tento obchod překazili, byla munice zabalena tak, jako by byla určena Thajsku. Gebrev informaci o matoucím označování zboží popřel.

NYT píše, že dosud nebylo moc jasné, proč se Rusové snažili Gebreva zničit. Český případ podle listu poskytuje nové důkazy, že důvod, proč ho Kreml pronásledoval, byly jeho obchody. Podle odborníků byla při pokusech o jeho otrávení použita stejná nervově paralytická látka novičok jako o tři roky později v anglickém Salisbury v případě bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije.

Video Babiš, Hamáček a Kulhánek s ostrým vzkazem Rusům: Zastropování počtu diplomatů v Praze - abl

Vrbětická krize

ONLINE: Vrbětická krize Oznámení české vlády Tajná jednotka 29155 Ruská reakce Šéf BIS Michal Koudelka Stopy ruských agentů v ČR Projev prezidenta Zemana

prudentiacz ( 25. dubna 2021 19:53 )

Řekl bych, že tím kauza Vrbětice skončila, dál je to o BIS.

dostojevskij ( 25. dubna 2021 15:24 )

Pochybení je na straně provozovatele skladiště. Ale je s podivem, jak snadno se u nás dají skladovat CIZÍ zbraně!!!! Ještě větší prů... je zabezpečení!!!!! Někdo konkrétní je níže podepsaný za stav, tudíž neplnil své povinnosti!!!!!!! Víte kolik lidí mohlo zemřít???????? Každý má tisíce funkcí a to je výsledek.

zkzkz ( 25. dubna 2021 11:13 )

wenzel trousil ( 25. dubna 2021 11:12 )

Prezident opet prokazal ze je moudry clovek..A ze tzv "Ceska televize" si opet bybrala jen co se tem dezinformatorum hodilo uz neoprekvapuje,..

zkzkz ( 25. dubna 2021 11:04 )

Zobrazit celou diskusi
Další videa