Úterý 19. března 2024
Svátek slaví Josef, zítra Světlana
Oblačno 8°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

„Největší eskalace napětí od studené války.“ Kauza Vrbětice rezonuje i ve světovém tisku

Autor: mav - 
20. dubna 2021
15:30

Další eskalace mezi Kremlem a Západem, nejhorší vztahy od studené války… Zahraniční média dávají kauzu výbuchů ve Vrběticích do kontextu s řadou jiných situací mezinárodní politiky. Ostatně agenti GRU jsou podezřelí z podvratné činnosti v mnoha evropských zemích.

„Obvinění ze špionáže a sabotáže vrhají rusko-české vztahy hluboko pod bod mrazu,“ zní titulek článku v americkém Washington Postu. Český skandál je podle listu dalším příkladem špionážních útoků na území NATO, které Rusko podniká ve velkém. „Spojené státy minulý týden vypověděly 10 ruských diplomatů a uvalily sankce kvůli ruským kyberútokům, vměšování do voleb a dalším aktivitám,“ připomíná Washington Post.

„Vyhoštění diplomatů značí další eskalaci napětí mezi Kremlem a západními vládami, tak intenzivní nebylo od studené války,“ soudí deník New York Times a dává vrbětické exploze do časové souvislosti: „K výbuchům došlo v době, kdy ukrajinské síly zoufale potřebovaly zbraně, aby zvrátily postup separatistů podporovaných Ruskem, a kdy se ruské síly stále víc angažovaly v syrské občanské válce.“

NYT přidává rovněž vyjádření ruského ministerstva zahraničí: „Ve snaze potěšit USA, které uvalily na Rusko další sankce, česká vláda ještě překonala své zámořské pány.“

Soudruzi z USA

„Samozřejmě považujeme chování Prahy za naprosto neopodstatněné a z hlediska bilaterálních vztahů za destruktivní,“ přinesl reakci Kremlu ruský deník Kommersant. „Nepředvídatelné a agresivní kroky České republiky jsou pokusem být jako jejich zámořští soudruzi,“ prohlásil mluvčí prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov.

„Tlaky mezi Západem a Ruskem se násobí kvůli rozmístění ruských jednotek podél hranice s Ukrajinou,“ uvádí agentura Reuters; k Ukrajině, Vrběticím a kyberútokům na USA přidává i kauzu vězněného ruského opozičníka: „Zdravotní stav Alexeje Navalného představuje další jablko sváru. Bílý dům v neděli varoval, že 'se neobejde bez následků', pokud by měl Navalnyj zemřít,“ stojí v materiálu publikovaném na francouzském serveru Tribune.

Zpravodajský server televize Sky News přinesl rozhovor s českým vicepremiérem Janem Hamáčkem, aktuálně řídícím vedle vnitra i ministerstvo zahraničí. „Velmi oceňujeme hlas Spojeného království, podobnou podporu slyšíme z Evropské unie a Spojených států. Samozřejmě žádáme o solidaritu, ať už slovní, nebo v obdobném vyhošťování ruských představitelů. Rozhodnutí je pochopitelně na každé zemi,“ řekl Hamáček a připomněl, že Česko vyhostilo tři ruské diplomaty po podobné žádosti od Britů – a to po novičokovém útoku v Salisbury v březnu 2018. Cílem ruských agentů měl být přeběhlík Sergej Skripal, který otravu nakonec přežil, stejně jako jeho dcera.

„Rádi bychom teď viděli podobnou reakci našich spojenců, zajisté by to vyslalo silný signál,“ dodal Hamáček.

Video  Analytik Havlíček a generál Pavel o kauze vrbětických výbuchů. Co nás čeká od Ruska?  - Pavlína Horáková, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Na práci ruské vojenské rozvědky GRU a její sabotážní a podvratné jednotky 29155 se dívá bezpečnostní analytik BBC Gordon Corera. „Někteří se tážou, zda odhalení z České republiky není známkou lajdáctví – například použití týchž krycích identit (Petrov a Boširov) jak pro tamní operaci, tak i v Salisbury. Ale i tak trvalo téměř sedm let, než český případ vyšel najevo.“

„Od aféry Skripal média i úřady řady zemí – zejména Británie, Švýcarska a Bulharska – dokázaly dát do souvislosti několik tragických událostí, jeví se, že je spojují aktivity jednotky 29155,“ uvádí France 24. „Agenti jsou podezřelí z organizování podvratných politických operací v Moldavsku, v účasti na pokusu o prosrbský puč v Černé hoře či ze dvou pokusů v Bulharsku o otravu obchodníka se zbraněmi nepřátelského vůči Moskvě. Špiony jednotky 29155 také odkryla španělské úřady při manifestacích za nezávislost Katalánska.“

Zeman s vyhoštěním souhlasí, všímají si Němci

Německý server Tagesschau si všímá postojů českého prezidenta: „Miloš Zeman zjevně souhlasí s vyhoštěním diplomatů, byť je jindy vnímán jako proruský. Zeman opakovaně kritizoval vlastní tajné služby za neschopnost. Skutečnost, že teď pomáhá ruské diplomaty vyhostit, lze chápat jako náznak, že vyšetřovatelé mají docela přesvědčivé důkazy,“ dodává Tagesschau.

„Cui bono? Komu to prospěje?“ ptá se Gerald Schubert, komentátor rakouského deníku Der Standard. „Taková otázka se spolehlivě v mezinárodní politice vynoří, když dojde k události, již nelze správně zařadit. Kdo za tím je? A proč? Zejména když se zjevně jedná o zapojení tajných služeb, člověk může – obvykle správně – předpokládat, že věci nejsou tak, jak se na první pohled jeví.“

A zrovna kauza Vrbětice je podle něj extra zapeklitá. Také připomíná, že se netýká jen Česka či Severoatlantické aliance, nýbrž i Evropské unie a její často vysmívané roli na mezinárodní scéně. „Rusko EU jako partnera nevnímá, dává přednost bilaterálním jednáním – v obchodě, v diplomacii, v očkování. Je na evropských politicích, aby se nenechali rozdělit. A také na voličích. V České republice v říjnu,“ připomíná komentátor parlamentní volby.

Video  Česko vs. Rusko: Nebývalá příležitost k vyrovnání sil, říká bývalý velvyslanec v Moskvě  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Vrbětická krize

ONLINE: Vrbětická krize Oznámení české vlády Tajná jednotka 29155 Ruská reakce Šéf BIS Michal Koudelka Stopy ruských agentů v ČR Projev prezidenta Zemana

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

wenzel trousil ( 20. dubna 2021 17:14 )

Jedine kde jsem neco nasel byla RT...A to bysi hamTacek za ramecek nedal...WWW.RT:COM.

e.lesanova ( 20. dubna 2021 15:52 )

No, to je zase velkohubý titulek...Ve světě 99% obyvatel netuší, že nějaké Česko vůbec existuje, natož nějaká 7 let stará zále­žitos­t...re­dakto­ři Blesku by se měli jít zchladit...chápu, že z mediální masáže mají kapesné, ale chtělo by to krapet soudnosti

Zobrazit celou diskusi