Neděle 19. května 2024
Svátek slaví Ivo, zítra Zbyšek
Oblačno, déšť 19°C

Babiš je ve střetu zájmů, potvrzuje audit Bruselu. Měl by začít šetřit, rýpla si politička

Aktualizováno -
24. dubna 2021
18:05
Autor: ČTK, kal, simao - 
23. dubna 2021
20:55

Český premiér Andrej Babiš (ANO) je ve střetu zájmů, neboť ovládá svěřenské fondy, do nichž vložil svůj majetek. Konstatuje to závěrečná zpráva z auditu, který souvisí s dotacemi pro firmy z holdingu Agrofert. V pátek ji zveřejnila Evropská komise. Zpráva tak i po vyjádření českých úřadů potvrzuje dříve publikovaná zjištění. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) dle ČT požaduje vrácení peněz, které Agrofert získal ze sporných dotací   

Dotace ze strukturálních fondů Evropské unie v celkovém řádu stamilionů korun, které dostaly firmy z holdingu Agrofert od 9. února 2017, jsou podle závěru auditorů neoprávněné. Zpráva je konečná a Česko její závěry může napadnout již pouze u soudu.

Podle auditorů je pro závěry zásadní, že Babiš jmenoval všechny činitele fondů, které může i odvolávat. „Pan Babiš tudíž oba svěřenské fondy ovládá a prostřednictvím těchto svěřenských fondů ovládá také skupinu Agrofert,“ konstatuje zpráva s tím, že premiér má přímý ekonomický zájem na úspěchu Agrofertu. Česko by podle ní zároveň mělo vrátit dotace, které společnost neoprávněně získala z Evropského fondu pro rozvoj venkova a Evropského sociálního fondu po zmíněném datu.

Mluvčí: Agrofertu Babiš neovládá

Podle mluvčího Agrofertu Karla Hanzelky jsou závěry auditu Evropské komise absurdní, ví o nich ale jen z médií. Jde primárně o záležitost mezi Komisí a Českou republikou, uvedl.

„Trváme na tom, že v oblasti dotací postupujeme přesně podle zákona, příslušných pravidel a uzavřených smluv. Všechny dotační projekty byly schváleny úřady a také kontrolovány bez nálezu jakýchkoli zásadních závad,“ uvedl Hanzelka.

Babiš, kterého mluvčí označuje jako někdejšího akcionáře, podle něj učinil vše, co po něm novelizovaný zákon o střetu zájmů požadoval. „Tedy vložil akcie svých firem do svěřenských fondů. Agrofert ani jeho dceřiné společnosti neřídí a neovládá a ke střetu zájmů nedochází,“ dodal Hanzelka.

Babiš: Účelový a zmanipulovaný audit

Také premiér střet zájmů odmítá. Jde podle něj o „účelový a zmanipulovaný audit uměle vyvolaný profesionálními udavači z řad Pirátů“.

Babiš doplnil, že novele zákona o střetu zájmů označované lex Babiš plně vyhověl a svou bývalou firmu Agrofert převedl do svěřenských fondů. „Vždy jsem dodržoval a dodržuji všechny právní předpisy,“ uvedl.

V sobotu Babiš řekl, že považuje za nepřijatelné, aby „nějací úředníci“ vykládali české zákony. Česká republika podle něj nebude nic vracet a musí se bránit.

MMR: Nesouhlas s auditory

Česká republika podle ministerstva pro místní rozvoj nesouhlasí s hodnocením auditorů konstatujícím Babišů střet zájmův souvislosti s evropskými dotacemi pro firmu Agrofert. Přesto na základě požadavku Evropské komise pozastavilo předkládání žádostí o platbu u projektů, které označila za problémové. Ministerstvo to v sobotu uvedlo ve vyjádření pro ČTK.

Opoziční strany naopak vyzývají vládu, aby evropské dotace od Agrofertu začala vymáhat zpět. 

Z právního pohledu je podle vedoucího tiskového oddělení ministerstva Viléma Frčka pozice Česka taková, že ze strany řídících orgánů nedocházelo a nedochází k porušování právních předpisů, včetně uplatňování zákona o střetu zájmů.„Ve věci střetu zájmů dosud neexistuje pravomocné soudní rozhodnutí. Pouze soudy mohou v rámci ČR závazně vykládat právní předpisy, avšak takovým výkladem zatím české orgány nedisponují. ČR přijala většinu nápravných opatření požadovaných závěrečnou zprávou auditu EK, včetně opatření týkajících se střetu zájmů,“ řekl ČTK.

Podle Frčka nadále probíhá komunikace ohledně plnění tzv. nápravných opatření. Na závěrečnou auditní zprávu odeslala ČR svou odpověď v květnu loňského roku a následovala další korespondence - Evropská komise reagovala v českém znění v prosinci 2020 a v březnu 2021 pak odpověděla ČR.

Obeslané Lesy ČR i Čepro

Na dotčená ministerstva a také na podnik Lesy ČR a společnost Čepro se dnes odpoledne s výzvou, aby přestaly porušovat zákon a začaly vymáhat nezákonně přidělené peníze daňových poplatníků, obrátí předsedové volební koalice Pirátů a STAN Ivan Bartoš a Vít Rakušan. V tiskové zprávě připomenuli, že se případem dva roky na základě trestního oznámení Pirátů zabývá policie a zahájila úkony trestního řízení.

„Audit Evropské komise se zabýval neoprávněným čerpáním evropských dotací, ovšem stejné předpisy se týkají rovněž národních dotací a veřejných zakázek. Spočítali jsme, že během tří let získal koncern Agrofert neoprávněně přes 20 miliard korun. Největší položkou z této částky jsou veřejné zakázky přidělené společnosti Čepro a státním podnikem Lesy ČR,“ uvedl analytik Pirátů Janusz Konieczny, proč dopisy směřují na Lesy ČR a Čepro.

Závěrečná zpráva podle Pirátů a STAN není překvapením. „Bylo to jasné od počátku a tato zpráva to jen definitivně potvrdila: Andrej Babiš je ve střetu zájmů, rozhoduje o dění v Agrofertu, je příjemce peněz z něj a zároveň jeho vláda rozhoduje o dotacích z peněz nás všech. Když se nad tím zamyslíme, je to krádež za bílého dne. Zkrátka si postupně privatizuje tento stát a využívá jej pro svůj soukromý byznys,“ shrnul předseda Starostů Vít Rakušan.

Fiala: Obrovský střet zájmů

Vymáhat způsobené škody na koncernu Agrofert musí podle předsedy ODS Petra Fialy vláda.

„Není možné, aby dotační byznys premiéra platili čeští daňoví poplatníci. A je potřeba konečně zastavit tento obrovský střet zájmů, který ČR i české občany poškozuje,“ uvedl na twitteru s tím, že i o tom budou říjnové volby, do kterých jdou občanští demokraté v koalici Spolu s TOP 09 a lidovci.

Předseda KSČM Vojtěch Filip ČTK neodpověděl na dotaz, zda by komunisté i kvůli střetu zájmů premiéra podpořili nějakou formu zkrácení mandátu menšinové vlády ČSSD a hnutí ANO, kterou přestali ve Sněmovně oficiálně podporovat. „Jde o konflikt našeho občanského zákoníku se zákonodárstvím EU. Podle českého zákona je svěřenský fond v pořádku a EU ho nerespektuje,“ uvedl ke kauze.

Hamáček: Agrofert by měl dotace vrátit

„Za sociální demokracii říkáme, že pokud tady byly vyplacené nějaké dotace neoprávněně, tak by je měl Agrofert vrátit, aby nehrozilo riziko, že to zaplatí český daňový poplatník, a jinak celá ta záležitost je pana premiéra,“ uvedl vicepremiér a šéf ČSSD Jan Hamáček.

Vládu ale sociální demokraté zhruba pět měsíců před sněmovními volbami opustit kvůli kauze nechtějí, a to vzhledem ke křehké stabilitě, řekl Hamáček ČTK.

„Sociální demokracie v této fázi a vzhledem situaci nebude dělat nic, co by dále destabilizovalo situaci. Popravdě řečeno, potom co mám za sebou v těchto dnech a týdnech, z představy, že to řeší Piráti nebo úřednická vláda, mě jímá hrůza,“ uvedl s odkazem na epidemii koronaviru a diplomatickou roztržku s Ruskem.

Europoslanec: Peníze poplatníků v kapsách miliardářů

Evropská komise dnes na dotaz agentury DPA uvedla, že se rozhodla zprávu zveřejnit vzhledem k „uplynulé lhůtě a velkému veřejnému zájmu“.

„Evropská komise potvrdila, co jsme v Evropském parlamentu říkali už před rokem. Andrej Babiš je ve střetu zájmů a dotace pro jeho firmu jsou vypláceny neoprávněně. Tento typ finanční kriminality musí Evropa postihovat, ať už ho páchá obyčejný mafián nebo premiér členského státu,“ uvedl europoslanec Mikuláš Peksa z Pirátské strany. „V Evropském parlamentu budeme prosazovat, aby se pravidla pro předcházení střetu zájmů celoevropsky zlepšila a viníci byli donuceni způsobené škody uhradit,“ dodal.

„Andrej Babiš změnil historii EU. Bohužel však ne v pozitivním smyslu. Ještě nikdy se komise nezabývala porušováním zákona a unijního nařízení premiérem členského státu a nerozhodla o publikaci svých auditních šetření. Dokazuje to, jak zásadní problém střet zájmů Andreje Babiše pro EU představuje,“ uvedl lidovecký zástupce v EP Tomáš Zdechovský. Ten také poukázal na to, že závěry Evropské komise jsou konečné a „Česká republika je nemůže už nadále jakkoliv zpochybňovat.“

„Andrej Babiš by měl začít šetřit. Neoprávněně vyplacené dotace po něm a jeho firmách bude příští vláda chtít určitě zpátky,“ napsala na twitteru europoslankyně Veronika Vrecionová (ODS). „Potvrzení střetu zájmů Andreje Babiše opakuje, co si myslí naprostá většina našich občanů, že náš premiér nepřijatelně využívá své veřejné funkce k vlastnímu obohacování,“ uvedl Stanislav Polčák, který v EP reprezentuje hnutí STAN.

K auditní zprávě se dnes vyjádřil také německý europoslanec za stranu Zelených Daniel Freund, který je členem výboru EP pro rozpočtovou kontrolu. Agentuře DPA řekl, že peníze daňových poplatníků nesmí končit „v kapsách miliardářů ve vládním úřadu“. Na twitteru napsal, že Babišovi zbývají jen tři možnosti: prodat všechny společnosti, přestat čerpat unijní fondy či rezignovat na funkci premiéra.

Závěrečná zpráva obsahuje i následující pasáže:

Podle čl. 3 odst. 6 směrnice o boji proti praní peněz (směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2015/849 ze dne 20. května 2015) je skutečným majitelem v případě svěřenských fondů zakladatel, svěřenský správce, osoba vykonávající dohled nad správou svěřenského fondu nebo obmyšlený. To znamená, že A. Babiš je skutečným majitelem svěřenských fondů.

Vzhledem k výše zmíněným prvkům správy a řízení, zejména k tomu, že A. Babiš vymezil účely svěřenských fondů (zejména ochranu svých zájmů), založil je a jmenoval všechny jejich činitele, které může také odvolávat, lze situaci hodnotit tak, že má na svěřenské fondy přímý a nepřímý rozhodující vliv. Na základě tohoto hodnocení se útvary Komise domnívají, že A. Babiš prostřednictvím těchto svěřenských fondů nepřímo ovládá mateřskou společnost skupiny AGROFERT (AGROFERT, a.s.).

V důsledku toho mají útvary Komise za to, že se na A. Babiše vztahuje paragraf 4c zákona o střetu zájmů. Proto se útvary Komise domnívají, že všechny dotace poskytnuté skupině AGROFERT od 9. února 2017 nejsou v souladu s vnitrostátním zákonem o střetu zájmů, který zakazuje poskytnout takové obchodní společnosti dotaci, a tudíž i s čl. 65 odst. 1 nařízení o společných ustanoveních.

Video  Babiš o chaosu s rozvolněním: „Byli jsme zase za pitomce.“ A rýpl do Hamáčkovy cesty do Ruska  - Blesk
Video se připravuje ...

Přinášíme výběr událostí kolem vyšetřování údajného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) Evropskou komisí:

 • 2. srpna 2018 - V platnost vstoupila nová pravidla pro střet zájmů při čerpání dotací, jež koncem července 2018 schválil Evropský parlament (EP) a jež zakazují politikům v exponovaných funkcích pobírat dotace.
 • 19. září 2018 - Transparency International (TI) odeslala druhý podnět týkající se Babiše, a to Evropské komisi (první podnět se týkal vlastnictví médií a šetřil ho Městský úřad v Černošicích). Premiér je podle organizace v podezření ze střetu zájmů, protože přes svěřenské fondy může ovládat Agrofert, který čerpá dotace z fondů EU. Babiš označil obvinění TI za nesmyslná.
 • 27. září 2018 - Eurokomisař pro rozpočet Günther Oettinger během jednání rozpočtového výboru EP řekl, že komise začala prověřovat Babišův možný střet zájmů.
 • 1. prosince 2018 - Listy The Guardian, Le Monde a Süddeutsche Zeitung s odvoláním na zprávu právní služby EK napsaly, že právníci podezírají Babiše ze střetu zájmů a z porušení unijních pravidel kvůli dotacím pro holding Agrofert.
 • Prosinec 2018 - Komisař Oettinger doporučil Babišovi tři způsoby, jak se zbavit střetu zájmů. Buď zpřetrhat vazby své i své rodiny na holding, zajistit, aby Agrofert přestal přijímat dotace z EU, nebo se zdržet účasti na některých rozhodnutích. Babiš se poté vzdal předsednictví ve vládní Radě pro Evropské strukturální a investiční fondy.
 • Leden 2019 - Na českých úřadech začal audit EK, tři generální ředitelství komise prověřovala předcházení střetu zájmů při přerozdělování evropských dotací.
 • Přelom května a června 2019 - Do ČR dorazily dvě předběžné zprávy EK, které se týkaly Babišova možného střetu zájmů. V první komise dospěla k závěru, že Babiš má dál vliv na Agrofert a současně jako premiér ovlivňuje použití peněz z EU. Druhá zpráva se týkala zemědělských dotací. České úřady následně zaslaly Bruselu své reakce.
 • 29. listopadu 2019 - EK zaslala českým úřadům konečnou auditní zprávu týkající se dotací z unijních strukturálních fondů vyplácených skupině Agrofert. Audit potvrdil, že Babiš porušil české i evropské předpisy o střetu zájmů. Nadále totiž ovládá Agrofert, který pobírá unijní dotace. Babiš střet zájmů odmítl a tvrdí, že z českého pohledu audit není konečný.
 • 2. prosince 2019 - Mluvčí EK řekl, že audit ke střetu zájmů je konečný. České úřady musí do dvou měsíců od doručení českého překladu sdělit, jak provedou doporučení obsažená ve zprávě.
 •  Babiš v reakci řekl, že EK komise nemá autoritu na to, aby vykládala české zákony a že audit z pohledu ČR konečný není.
 • 3. prosince 2019 - Deník N uvedl, že Česko má podle auditu EK vrátit 451 milionů korun z unijních dotací Agrofertu. Podle listu EK v závěrečné zprávě konstatuje, že všechny dotace po 9. únoru 2017, kdy se stala účinnou novela českého zákona o střetu zájmů, byly Agrofertu vyplaceny neoprávněně.
 • Únor 2020 - Předsedkyně kontrolního výboru EP Monika Hohlmeierová spolu s dalšími členy navštívila v Praze některé úřady, aby zjišťovala fakta o Babišově možném střetu zájmů. Premiér označil české členy mise Tomáše Zdechovského a Mikuláše Peksu za vlastizrádce a Hohlmeierovou za pomatenou.
 • 7. května 2020 - Kontrolní výbor EP, který projednal zprávu z únorové mise v Česku, vyzval Babiše, aby odstoupil nebo přestal přes firmy spojené s Agrofertem inkasovat peníze z unijního rozpočtu, pokud se střet zájmů skutečně prokáže. Podle europoslanců mise zjistila, že české úřady střety zájmů neumějí kontrolovat a že záleží v zásadě na čestném prohlášení dotčeného politika.
 • 1. června 2020 - Vláda hlasy ministrů za hnutí ANO schválila návrh zákona o evidenci skutečných majitelů, který může podle kritiků pomoci Babišovi v jeho sporu o to, zda je ve střetu zájmů. Podle předlohy by byl Babiš považován za vlastníka svěřenských fondů, do kterých vložil holding Agrofert, ale nikoli za vlastníka samotného holdingu.
 • 19. června 2020 - Poslanci EP jasnou většinou hlasů schválili usnesení kritické k možnému Babišovu střetu zájmů. Šéf vlády podle europoslanců zpochybňuje nezávislý výkon své funkce, neboť se podílí na rozhodování o penězích z rozpočtu EU a zároveň kontroluje holding Agrofert. Rezoluce vyzývá EK k nulové toleranci vůči střetům zájmů a české úřady k tomu, aby vytvořily spolehlivý systém jejich odhalování a potírání. Babiš o den později prohlásil, že za rezolucí stojí čeští europoslanci, kteří dělají vše pro to, aby ČR poškodili.
 • 29. června 2020 - Česká vláda se v usnesení ohradila proti částem rezoluce EP z 19. června. Podle návrhu usnesení kabinet uvedl, že se europoslanci textem částečně vměšují do vnitřních a politických záležitostí členského státu. Rezoluce také podle vládních výtek narušuje presumpci neviny a předjímá výsledky unijních auditů. Předseda EP Sassoli se 30. června ohradil proti tvrzení české vlády, že rezolucí kritizující premiérův možný střet zájmů se europoslanci částečně vměšují do českých vnitřních záležitostí. V dopise zaslaném Babišovi rovněž odsoudil výhrůžky, kterým čelili čeští členové kontrolního výboru EP poté, co je premiér označil za vlastizrádce.
 • 14. října 2020 - Senát v usnesení uvedl, že premiér Babiš je ve střetu zájmů. Potvrdil tak závěry své dočasné komise, jež posuzovala unijní audity ohledně Babiše a dotací pro holding Agrofert.
 • 30. listopadu 2020 - Podle několika europoslanců zástupci Evropské komise sdělili členům výboru Evropského parlamentu, že závěry auditu EK týkající se Andreje Babiše potvrzují jeho střet zájmů.
 • 9. března 2021 - Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) odeslalo do Bruselu odpověď na dopis Evropské komise se závěrečnou auditní zprávou o možném střetu zájmů premiéra Babiše.
 • 23. dubna 2021 - EK zveřejnila závěrečnou zprávu z auditu firem okolo Agrofertu. Premiér Babiš je podle ní ve střetu zájmů, může získat majetek ze svěřenských fondů.

Staroduchodce ( 26. dubna 2021 11:56 )

Členové KSČ se podpisem také zavázali práskat nepravosti proti soc./ kom. režimu. V padesátých letech praskali vzajemně na sebe, později hlavně když šlo o stranické boje o "lepší postavení". Pokud byl někdo ještě navíc zapsán jako člen KSČ u STB, asi byl zajímavější než dělník zlepšující třídní složení KSč, který se mohl realizovat na nejnižší úrovni kádrováním občanů/ sousedů v ulici, na podniku ve mzodvé komisi při stanovování platu atd.. V této části býv. ČSSR byl jeden milion členů KSČ, na ně napojeno s různými výhodami, např. při posuzování přijetí na školy, postavení v zaměstnání , atd., alespoň 2 příbuzní a další "burešové", i když nic nepodepsali, pouze dělali agenty členům - agentům KSč. Takže často proti Babišovi, jako kdyby byl jeden z několika členů KSČ, povykují přímí pohrobci KSČ agentů, nebo přímí potomci, a nebo dokonce KSČ agenti. Proč to asi dělají? Asi jako práskači po skončení Protektorátu. V současnosti jako když se členové KSČ vypařili. Ani v místní hospodě nikdo nepřizná svoje členství, a to zjstit agenty těchto členů je vůbec nemožné. Možná, že by museli vysvětlit i třeba vyšší star. důchody na základě vyšší mzdy od 1986 do 1989 (snad stále výchozí pro výpočet). Pro mě by byly sznamy členů KSČ k roku 1989: jméno, město, rok narození.

amgal ( 25. dubna 2021 08:38 )

Kde asi piráti a opozice nakupují potraviny? V ČR nebo si jezdí do ciziny?

oltec ( 25. dubna 2021 06:04 )

piráti a opozice přesně ukázali že jsou Češi udavači ovšem ne všichni závistiví a leniví

Delgado ( 25. dubna 2021 01:07 )

To že se celá EU komise shodla, že Babiš neměl na dotace nárok, a tobě to nestačí, ukazuje tvou ignoraci, a že je nazýváš aktivisty, to jen násobíš. Mimochodem tadyhle ta 'nějaká komise' nám sem posílá miliardy. Na soudech má Babiš dávno své lidi, proč jinak by Čapák stále po několika letech nebyl vyřešený, ať už v jeho prospěch nebo neprospěch? To, že se naše ministerstva dokola odvolávají za Agrofert a zdržují co se dá? To je taky jak říkáš dojmologie? Já tomu říkám doložitelná fakta. Ani v tom posledním se neshodnem: můžeš pro to něco udělat - nevol v říjnu Babiše.

e.lesanova ( 25. dubna 2021 00:50 )

No, EK by po tom ani nevzdechla, kdyby nebylo neustálých udání od našich snaživých šmejdů z řad opozice, kteří mají dojem, že si tímto naženou hlasy a dostanou k vysneným korytům...Jenže UDAVAČ zůstane navždy udavačem a zmetkem, i kdyby si své "úmysly" tisíckrát lakoval narůžovo

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa