Sobota 20. dubna 2024
Svátek slaví Marcela, zítra Alexandra
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Izrael zesílil údery na jihu Pásma Gazy. Chystá několikaměsíční „likvidační“ operace?

Autor: ČTK, simao, vja - 
2. ledna 2024
12:00

Izraelská letadla a tanky v noci na úterý 2. ledna zintenzivnily údery v jižní části Pásma Gazy poté, co Izrael oznámil, že plánuje stáhnout část svých vojáků.  Izrael tvrdí, že válka v Pásmu Gazy bude trvat ještě řadu měsíců. Tel Aviv však naznačil novou fázi ofenzívy, když v pondělí jeden z izraelských představitelů uvedl, že armáda tento měsíc stáhne své síly uvnitř Gazy a přejde na několikaměsíční fázi lokálnějších „likvidačních“ operací.

  • Palestinští teroristé z Hamásu zahájili v sobotu 7. října 2023 ráno mohutný útok z Pásma Gazy. Vypálili tisíce raket a zároveň do Izraele vyslali komanda, která vraždila a unášela zpět do Gazy rukojmí. Až 240 lidí teroristé unesli.
  • Izraelská armáda i premiér Netanjahu uvedli, že je Izrael ve válečném stavu, a slíbili, že se bude bránit. „Občané Izraele, jsme ve válce,“ vzkázal Netanjahu. „A vyhrajeme,“ slíbil.
  • Na 364 těl zabitých mladých lidí za sebou teroristé nechali poblíž kibucu Re’im na tanečním festivalu. Čtěte ZDE
  • Izraelská armáda zahájila již v sobotu 7. října 2023 odvetné a tvrdé letecké údery v Pásmu Gazy. Začal hon na teroristy z Hamásu.
  • I po novém roce 2. ledna 2024 dál probíhaly údery Izraele na Pásmo Gazy. Dění kolem války Izraele s Hamásem jsme sledovali na Blesk.cz online.

Snížení počtu izraelských vojáků zapojených do ofenzivy, kterou Izrael v palestinském Pásmu Gazy vede proti radikálnímu hnutí Hamás, podle USA signalizuje postupný přechod k operacím nižší intenzity na severu enklávy. Izraelská armáda mezitím oznámila, že v noci na dnešek podnikla vzdušné údery v Sýrii v reakci na útoky na severní Izrael.

Schéma „likvidačních“ operací

Izrael tvrdí, že válka v Pásmu Gazy, která podle Reuters proměnila velkou část území s 2,3 milionu obyvatel v trosky a způsobila tam humanitární katastrofu, bude trvat ještě řadu měsíců. Tel Aviv však naznačil novou fázi ofenzívy, když v pondělí jeden z izraelských představitelů uvedl, že armáda tento měsíc stáhne své síly uvnitř Gazy a přejde na několikaměsíční fázi lokálnějších „likvidačních“ operací.

Snížení počtu vojáků by mělo některým záložníkům umožnit vrátit se do civilního života, podpořit válkou zasaženou izraelskou ekonomiku a uvolnit jednotky pro případ širšího konfliktu na severu země s libanonským Hizballáhem.

Video  Izraelská protiofenziva v Gaze: Mezi vojáky přijel premiér Netanjahu.  - Reuters
Video se připravuje ...

Západ naléhá na nižší intenzitu bojů

Washington naléhá na Izrael, aby snížil intenzitu svých vojenských operací uprostřed mezinárodních výzev k příměří kvůli narůstajícímu počtu civilních obětí.

Obyvatelé Pásma Gazy však uvedli, že izraelská letadla a tanky v noci na dnešek zesílily bombardování východních a severních oblastí Chán Júnisu na jihu tohoto palestinského území.

Mrtvých v Gaze dál přibývá

Palestinské zdravotnické úřady v Gaze ovládané Hamásem dnes uvedly, že si izraelská operace v Pásmu Gazy vyžádala životy 22 185 Palestinců a dalších 57 035 při ní bylo zraněno.

Jen za poslední den bylo podle téhož zdroje při izraelských úderech v Pásmu Gazy zabito 207 Palestinců a 338 jich bylo zraněno.

Konflikt se Sýrií

Izraelská armáda oznámila, že v noci na úterý 2. ledna podnikla vzdušné údery v reakci na raketovou palbu zaměřenou na severní Izrael. Terčem izraelských úderů byla podle prohlášení syrská vojenská infrastruktura. Bližší podrobnosti k místu úderu armáda nesdělila.

Syrská armáda uvedla v prohlášení, že izraelský letecký útok, který dnes časně ráno přišel ze směru od Golanských výšin a byl zaměřen na pozice na předměstí Damašku, způsobil určité materiální škody. Od 7. října Izrael vystupňoval své údery na Íránem podporované milice v Sýrii a zasáhl také syrskou armádní protivzdušnou obranu a některé syrské síly.

Válka Izraele s Hamásem
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
19:37
30. 12. 2023

Světový potravinový program (WFP) na sociální síti X uvedl, že zatímco svět odpočítává poslední chvíle do konce roku, v Gaze probíhá jiný druh odpočtu. „Závodíme s časem, abychom zabránili úplnému kolapsu i těch nejzákladnějších služeb a hladomoru milionů lidí. Tento stav může ukončit pouze dlouhodobé příměří a neomezený přístup humanitární pomoci,“ uvedl WFP.

18:35
30. 12. 2023

Izraelské obranné síly (IDF) oznámily, že podnikly rozsáhlé útoky proti pozicím radikálního hnutí Hizballáh v obci Kfarkela na jihu Libanonu. Podle IDF tu teroristé mají infrastrukturu, kterou využívají k útokům proti Izraeli.

17:38
30. 12. 2023

„Vyjádřil jsem hluboké uznání Německu a panu kancléři za jejich trvalou podporu státu Izrael v těchto těžkých časech a za jejich důležité úsilí o propuštění rukojmích. Zdůraznil jsem, že v zájmu bezpečnosti izraelských občanů a budoucí regionální stability musí být hrozba Hizballáhu odstraněna z izraelských hranic. Stát Izrael se s takovou hrozbou nemůže smířit a Německo spolu s mezinárodním společenstvím musí sehrát důležitou roli při zajištění odstranění této hrozby,“ komentoval svůj telefonát s německým kancléřem Olafem Scholzem šéf izraelské opozice Benny Ganc. 

16:00
30. 12. 2023

Podle Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA) se do oblasti Rafáh na hranicích s Egyptem přemístilo již 100 000 obyvatel Pásma Gazy. Většina z nich přežívá „pod kouskem plastu“, uvedl koordinátor OCHA Tom White pro televizi BBC.

15:13
30. 12. 2023

Izraelská armáda v posledních 24 hodinách vede nejintenzivnější boje zejména v centrální a jižní části Pásma Gazy, a to kolem Búrajdže, Nusajrátu, Maghází či města Chán Júnis, do kterého od října utekly desítky tisíc Palestinců ze severu. 

14:34
30. 12. 2023

Při izraelské ofenzivě v Pásmu Gazy zahynulo od 7. října nejméně 21 670 Palestinců a přes 56 000 dalších bylo zraněno, informovalo ministerstvo zdravotnictví v Gaze spravované hnutím Hamás. Počty obětí nelze nezávisle ověřit, řada nevládních a mezinárodních organizací ale uvádí, že tyto údaje zřejmě více méně odpovídají skutečnosti.

12:59
30. 12. 2023

Skoro polovina budov v Pásmu Gazy byla během současné války zničena nebo poškozena. Množství může dosahovat až 70 procent. Uvádí to analýza deníku The Wall Street Journal, který zkoumal satelitní snímky z regionu.

11:46
30. 12. 2023

Izraelské letouny během noci na sobotu zasáhly dva uprchlické tábory v Gaze - Nuseirat a Bureij, píše agentura AP.

10:53
30. 12. 2023

Izraelská armáda byla zcela nepřipravená na útok hnutí Hamás na izraelské pohraničí ze 7. října, zpočátku neměla jasné rozkazy od vedení a mnozí vojáci se spoléhali několik hodin jen na zprávy z mobilních aplikací WhatsApp či Telegram, aby zjistili, kam mají jet napadeným pomoci. Vyplývá to z dnes zveřejněné analýzy deníku The New York Times (NYT) založené mimo jiné na rozhovorech s bývalými i současnými důstojníky izraelské armády. Podle NYT důstojníci a záložníci, kteří ten den zamířili na jih pomoci napadeným kibucům, ať už na základě rozkazu či z vlastní iniciativy, až na místě zjistili, jaký tam vládne chaos.

9:51
30. 12. 2023

V Pásmu Gazy je stále asi 129 rukojmích, někteří z nich ale asi už nežijí, napsal dnes server ToI. Stovku unesených propustil Hamás během týdenního příměří na konci listopadu, výměnou za to se dostalo na svobodu asi 240 Palestinců z izraelských věznic.

9:03
30. 12. 2023

Aktuální snímky izraelských vojáků z Pásma Gazy.

Izraelští vojáci v Pásmu Gazy (30.12.2023) Izraelští vojáci v Pásmu Gazy (30.12.2023) Izraelští vojáci v Pásmu Gazy (30.12.2023)
8:15
30. 12. 2023

Některá izraelská média píší, že palestinské hnutí Hamás slevilo ze svého požadavku na trvalé zastavení bojů v Pásmu Gazy v jednáních s Izraelem a že jedná o několikatýdenním příměří, informoval dnes server The Times of Israel (ToI). Vysoký představitel Hamásu ale televizi Al-Džazíra řekl, že jde o nepravdivé zprávy, jimiž se izraelská vláda snaží odrazit domácí tlak na jednání o propuštění rukojmích.

6:20
30. 12. 2023

Za posledních 24 hodin zemřelo v Pásmu Gazy při izraelských útocích dalších 187 Palestinců, uvedla agentura Reuters s odvoláním na zdejší úřady kontrolované radikálním palestinským hnutím Hamás. Palestinských novinářů zemřelo podle stejných zdrojů od začátku války 7. října už 106. Konflikt je pro novináře nejsmrtelnějším za dlouhá léta.

Celkový počet mrtvých se podle statistik úřadů v Gaze, které řada mezinárodních organizací považuje za vcelku spolehlivé, vyšplhal na 21.507, což odpovídá zhruba jednomu procentu předválečné populace tohoto úzkého pobřežního pásu při Středozemním moři. Další tisíce obětí mohou být pohřbeny pod sutinami mnoha budov, které Izrael při své ofenzivě srovnal se zemí.

22:06
29. 12. 2023

Vážení čtenáři, pro dnešek naše zpravodajství z války mezi Izraelem a Hamásem končí. Znovu se přihlásíme v sobotu ráno, dobrou noc.

21:56
29. 12. 2023

Podle serveru Walla se jednání mezi Katarem a Hamásem nadále soustředila na návrh předložený šéfem Mossadu Davidem Barneou, který by počítal s propuštěním přibližně 40 rukojmích, včetně žen, které Hamás stále zadržuje, mužů starších 60 let a osob s vážnými zdravotními problémy. Výměnou za rukojmí by Izrael na týden nebo dva zastavil vojenské operace v Pásmu Gazy a propustil by řadu palestinských vězňů.

21:37
29. 12. 2023

Hamás je „v zásadě“ ochoten znovu obnovit vyjednávání o propuštění rukojmích. Podle serveru Walla to katarští mediátoři oznámili izraelské straně. Izrael reagoval opatrně a vyčkává na potvrzení, že to teroristická skupina myslí vážně.

20:58
29. 12. 2023

Německý kancléř Olaf Scholz dnes telefonicky hovořil s členem izraelského válečného kabinetu a lídrem opozice Bennym Gancem a řekl mu, že je potřeba zlepšit humanitární situaci v Pásmu Gazy a chránit tamní civilní obyvatelstvo. Informovala o tom německá vláda.

„Spolkový kancléř zdůraznil naléhavou nutnost trvale zlepšit humanitární situaci lidí v Pásmu Gazy a napřít veškerou snahu k tomu, aby se ochránily životy civilních obyvatel,“ uvedla vláda.

20:22
29. 12. 2023

Izraelská armáda dnes uvedla, že na okraji města Gaza zdemolovala byt, který vlastnil a využíval k úkrytu lídr palestinského radikálního hnutí v Pásmu Gazy Jahjá Sinvár. Informuje o tom zpravodajský web The Times of Israel (ToI).

20:12
29. 12. 2023

Takto přebývají uprchlíci z Gazy u hraničního přechodu Rafáh.

Uprchlíci z Gazy u hraničního přechodu Rafáh (29.12.2023) Uprchlíci z Gazy u hraničního přechodu Rafáh (29.12.2023) Uprchlíci z Gazy u hraničního přechodu Rafáh (29.12.2023)
19:34
29. 12. 2023

Trojice palestinských bratrů popsala agentuře Reuters podle nich nelidské zacházení, kterému byli vystaveni v izraelském zajetí. V zařízeních pod kontrolou izraelské armády zůstali zhruba dva týdny, aniž by byli z něčeho obviněni. Jejích vyprávění nemohla agentura Reuters nezávisle ověřit. Izraelská armáda tvrdí, že dodržuje mezinárodní právo. Úřady OSN tvrdí, že dostaly více podnětů, ve kterých si Palestinci stěžují na špatné zacházení během izraelského věznění.

18:55
29. 12. 2023

Jihoafrická republika chce, aby se Izrael u Mezinárodního soudního dvora (ICJ) zpovídal kvůli vojenskému zásahu v Pásmu Gazy. Dnes podala k tomuto soudnímu orgánu OSN podnět, v němž Izrael viní z toho, že páchá genocidu na Palestincích. Izraelské ministerstvo zahraničí v prohlášení uvedlo, že obvinění je nepodložené a zdůraznilo, že země vede válku s hnutím Hamás, nikoli s obyvateli Gazy, napsala agentura Reuters.

18:03
29. 12. 2023

Viceprezidentka neziskové záchranářské organizace Mercy Corps Kate Phillips-Barrassová varovala, že Palestinci v Pásmu Gazy čelí hladomoru a nemocem. Podle ní je situace v oblasti katastrofální.

17:28
29. 12. 2023

Hamás při krvavém útoku na jižní Izrael 7. října systematicky využíval sexuální násilí a znásilňování izraelských žen a dívek jako zbraň. V rozsáhlé ve čtvrtek publikované investigativní reportáži s názvem „Křik beze slov: Jak Hamás 7. října použil sexuální násilí jako zbraň“ to uvedl americký list The New York Times (NYT).

16:05
29. 12. 2023

Izraelci zaútočili na uprchlický tábor Far'a. 

Izraelský útok na uprchlický tábor Far'a (29.12.2023) Izraelský útok na uprchlický tábor Far'a (29.12.2023) Izraelský útok na uprchlický tábor Far'a (29.12.2023)
15:02
29. 12. 2023

Izraelské bezpečnostní složky dnes dvanáctý pátek v řadě omezily Palestincům vstup na Chrámovou horu ve východním Jeruzalémě a k tradičním pátečním modlitbám u mešity Al-Aksá jich tam pustily jen malou část. Stovky lidí se proto modlily v nedalekých ulicích, zatímco kolem stáli policisté se samopaly, informoval o tom egyptský deník Al-Ahrám.

Podle televize Al-Džazíra se dnes k mešitě Al-Aksá dostalo 12 000 věřících, zatímco obvykle jich tam v pátek chodí až 70 000. Sama mešita má kapacitu asi 5 000 lidí, v jejím okolí se ale na Chrámové hoře může modlit přes 200 000 lidí.

Palestinští muslimové se modlí v Jeruzalémě (29.12.2023)

Frantisek Najman ( 4. dubna 2024 11:45 )

Genocida prováděná Izraelem v Palestině s pomocí USA by neměla zůstat bez patřičné mezinárodní odezvy.

Uživatel_5354308 ( 15. ledna 2024 16:27 )

Jasně, že je to tak. A kdo seje vítr, ten sklízí bouři.

Uživatel_5354308 ( 15. ledna 2024 16:21 )

Že by Češi vyrazili do Sovětského svazu povraždit a umučit cca 1500 civilistů, usekávat dětem hlavy, svázané je zaživa upálit, znásilňovat dívky, přitom jim odřezávat prsa a pak je zastřelit, mučit lidi, unášet rukojmí, neboť přece Izrael propustil víc než 1000 vrahounů za jediného vojáka. Vzpamatujte se. Pokud si v Gaze zvolili Hamás jako vládu, dovolili jim, aby se schovávali pod školami, nemocnicemi a využívali lidi jao lidské štíty a nadšeně jásali po tomto barbarském útoku, kdy se radovali z vraždění izraelských civilistů, tak jsou odpovědni za odplatu Izraele. Samozřejmě očekávali, že si to Izrael nenechá líbit, záměrně byli neuvěřitelně brutální, protože chtěli tvrdou odvetu Izraele, aby pak mohli ječet, jak je Izrael utlačuje a aby se za ně postavili všichni b..ci na světě.

ivana kollerova ( 31. prosince 2023 19:51 )

souhlas!

ivana kollerova ( 31. prosince 2023 19:50 )

go Israel go 🩷

Zobrazit celou diskusi