Izrael zesílil údery na jihu Pásma Gazy. Chystá několikaměsíční „likvidační“ operace?

Aktualizováno -
2. ledna 2024
12:00
Autor: ČTK, simao, vja - 
7. října 2023
06:54

Izraelská letadla a tanky v noci na úterý 2. ledna zintenzivnily údery v jižní části Pásma Gazy poté, co Izrael oznámil, že plánuje stáhnout část svých vojáků.  Izrael tvrdí, že válka v Pásmu Gazy bude trvat ještě řadu měsíců. Tel Aviv však naznačil novou fázi ofenzívy, když v pondělí jeden z izraelských představitelů uvedl, že armáda tento měsíc stáhne své síly uvnitř Gazy a přejde na několikaměsíční fázi lokálnějších „likvidačních“ operací.

  • Palestinští teroristé z Hamásu zahájili v sobotu 7. října 2023 ráno mohutný útok z Pásma Gazy. Vypálili tisíce raket a zároveň do Izraele vyslali komanda, která vraždila a unášela zpět do Gazy rukojmí. Až 240 lidí teroristé unesli.
  • Izraelská armáda i premiér Netanjahu uvedli, že je Izrael ve válečném stavu, a slíbili, že se bude bránit. „Občané Izraele, jsme ve válce,“ vzkázal Netanjahu. „A vyhrajeme,“ slíbil.
  • Na 364 těl zabitých mladých lidí za sebou teroristé nechali poblíž kibucu Re’im na tanečním festivalu. Čtěte ZDE
  • Izraelská armáda zahájila již v sobotu 7. října 2023 odvetné a tvrdé letecké údery v Pásmu Gazy. Začal hon na teroristy z Hamásu.
  • I po novém roce 2. ledna 2024 dál probíhaly údery Izraele na Pásmo Gazy. Dění kolem války Izraele s Hamásem jsme sledovali na Blesk.cz online.

Snížení počtu izraelských vojáků zapojených do ofenzivy, kterou Izrael v palestinském Pásmu Gazy vede proti radikálnímu hnutí Hamás, podle USA signalizuje postupný přechod k operacím nižší intenzity na severu enklávy. Izraelská armáda mezitím oznámila, že v noci na dnešek podnikla vzdušné údery v Sýrii v reakci na útoky na severní Izrael.

Schéma „likvidačních“ operací

Izrael tvrdí, že válka v Pásmu Gazy, která podle Reuters proměnila velkou část území s 2,3 milionu obyvatel v trosky a způsobila tam humanitární katastrofu, bude trvat ještě řadu měsíců. Tel Aviv však naznačil novou fázi ofenzívy, když v pondělí jeden z izraelských představitelů uvedl, že armáda tento měsíc stáhne své síly uvnitř Gazy a přejde na několikaměsíční fázi lokálnějších „likvidačních“ operací.

Snížení počtu vojáků by mělo některým záložníkům umožnit vrátit se do civilního života, podpořit válkou zasaženou izraelskou ekonomiku a uvolnit jednotky pro případ širšího konfliktu na severu země s libanonským Hizballáhem.

Video  Izraelská protiofenziva v Gaze: Mezi vojáky přijel premiér Netanjahu.  - Reuters
Video se připravuje ...

Západ naléhá na nižší intenzitu bojů

Washington naléhá na Izrael, aby snížil intenzitu svých vojenských operací uprostřed mezinárodních výzev k příměří kvůli narůstajícímu počtu civilních obětí.

Obyvatelé Pásma Gazy však uvedli, že izraelská letadla a tanky v noci na dnešek zesílily bombardování východních a severních oblastí Chán Júnisu na jihu tohoto palestinského území.

Mrtvých v Gaze dál přibývá

Palestinské zdravotnické úřady v Gaze ovládané Hamásem dnes uvedly, že si izraelská operace v Pásmu Gazy vyžádala životy 22 185 Palestinců a dalších 57 035 při ní bylo zraněno.

Jen za poslední den bylo podle téhož zdroje při izraelských úderech v Pásmu Gazy zabito 207 Palestinců a 338 jich bylo zraněno.

Konflikt se Sýrií

Izraelská armáda oznámila, že v noci na úterý 2. ledna podnikla vzdušné údery v reakci na raketovou palbu zaměřenou na severní Izrael. Terčem izraelských úderů byla podle prohlášení syrská vojenská infrastruktura. Bližší podrobnosti k místu úderu armáda nesdělila.

Syrská armáda uvedla v prohlášení, že izraelský letecký útok, který dnes časně ráno přišel ze směru od Golanských výšin a byl zaměřen na pozice na předměstí Damašku, způsobil určité materiální škody. Od 7. října Izrael vystupňoval své údery na Íránem podporované milice v Sýrii a zasáhl také syrskou armádní protivzdušnou obranu a některé syrské síly.

Válka Izraele s Hamásem
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
23:26
10. 11. 2023

Vážení čtenáři, tímto se s vámi pro dnešek loučíme. Děkujeme za pozornost a v online přenosu budeme pokračovat zase zítra. 

23:01
10. 11. 2023

Izrael musí přestat zabíjet malé děti a ženy. V rozsáhlém rozhovoru s britskou veřejnoprávní vysílací společností BBC to řekl francouzský prezident Emmanuel Macron. Izraelské bombardování Pásma Gazy podle něj nemá „žádné ospravedlnění“ a z příměří by Izrael profitoval. Šéf Elysejského paláce zároveň Izraeli přiznal právo na sebeobranu.

Macron uznal, že Izrael má „právo se chránit“, ale zároveň ho vyzval k zastavení bombardování Pásma Gazy. Zdůraznil však, že Francie jasně odsuzuje teroristické činy palestinského hnutí Hamás, které před více než měsícem na jihu Izraele zabilo na 1200 lidí a zhruba 240 vzalo jako rukojmí.

22:32
10. 11. 2023

Na asi 1200 z přibližně 1400 snížily izraelské úřady svůj odhad počtu obětí útoku palestinského radikálně islamistického hnutí Hamás na Izrael ze 7. října. Izraelské úřady „aktualizovaly“ tento údaj, protože se nyní domnívají, že mnoho z pozůstatků, které dosud nebyly identifikovány, patří těm, kteří se účastnili „teroristického útoku Hamásu“, vysvětlil podle AFP mluvčí izraelského ministerstva zahraničí Lior Hajat.

Izraelská média dosud uváděla, že ozbrojenci 7. října při útoku na izraelské pohraničí zabili na 1400 lidí. Tento týden ve středu server The Times of Israel (ToI) napsal, že izraelské úřady dosud identifikovaly 843 civilních obětí útoku ze 7. října. ToI k tomu uvedl, že zabito bylo asi tisíc civilistů a přibližně čtyři stovky příslušníků izraelských bezpečnostních složek.

Identifikace pozůstatků je obtížná mimo jiné proto, že řadu domů ozbrojenci z Hamásu vypálili. Stále ale není jasno ani o osudu několika desítek pohřešovaných osob, o nichž se neví, zda je Hamás unesl, nebo zavraždil.

22:09
10. 11. 2023

Ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus řekl Radě bezpečnosti OSN, že jeho agentura se „hluboce obává o zdraví izraelských rukojmích v Gaze, z nichž mnozí jsou starší lidé nebo děti.“

Ghebreyesus dodal, že minulý měsíc hovořil s rodinami rukojmích a příští týden se s dalšími z nich setká v Ženevě. „Cítím jejich zármutek a strach,“ řekl. 

21:44
10. 11. 2023

Izrael snížil odhad počtu obětí útoku Hamásu na Izrael ze 7. října z 1400 na 1200. Některé neurčené pozůstatky asi patří útočníkům, píší AFP a Reuters.

21:21
10. 11. 2023

Úřady dnes už potřetí za poslední týden pozastavily evakuace zraněných a nemocných Palestinců a držitelů zahraničních pasů z Pásma Gazy. Hraniční přechod Rafáh do Egypta byl otevřený jen krátce kvůli „problémům s přesunem“ zraněných a nemocných zevnitř Pásma Gazy k přechodu Rafáh. 

Omezené evakuace pro určité skupiny lidí začaly 1. listopadu po týdnech diplomatických jednání, jichž se účastnily Spojené státy a Katar. V uplynulých dnech byly přerušené kvůli bombardování, které podle humanitárních pracovníků zasáhlo konvoje se zdravotnickým materiálem, nebo izraelským obavám, že radikálové z Hamásu zneužijí humanitární konvoje k přepravě svých lidí nebo materiálu.

Do Egypta se dnes podle Reuters dostalo několik desítek lidí se zahraničním pasem a jejich rodinných příslušníků a několik zraněných Palestinců. V jiných dnech přechod překročily stovky lidí. Úřady v Gaze dnes zveřejnily nový seznam lidí s nárokem odejít z Pásma Gazy, zahrnuje lidi s pasy Kanady, Rumunska, Ruska, Brazílie a Polska.

21:02
10. 11. 2023

V jemenské metropoli Saná se dnes konala rozsáhlá demonstrace na podporu Palestiny. Podívejte se na video z akce. 

20:50
10. 11. 2023

Britská policie vyšetřuje zjevně falešné video, v němž se londýnský labouristický starosta Sadiq Khan neuctivě vyjadřuje o sobotních akcích ke Dni příměří, kdy si Británie připomene ukončení válečných bojů v roce 1918 a s tím i své válečné veterány a padlé. Khan na videu, které podle agentury Reuters kolovalo na sociálních sítích, naopak říká, že propalestinské průvody by měly mít před akcemi ke dni příměří přednost. Úřad starosty ujišťuje, že klip je dílem umělé inteligence.

Audioklip s Khanovým hlasem a fotografií by mohl dále rozdmýchat napětí v britské metropoli den před velkým propalestinským průvodem. Ten už v posledních dnech vyvolal ostré pře kvůli tomu, že koliduje s akcemi na výročí konce 1. světové války. Konzervativní premiér Rishi Sunak demonstraci označil za provokaci a ministryně vnitra Suella Bravermanová kritizovala metropolitní policii za to, že údajně nedostatečně zasahuje proti účastníkům demonstrací na podporu Palestiny.

20:46
10. 11. 2023

Saúdskoarabský korunní princ Mohammed Bin Salman dnes vyzval k ukončení války v Gaze. To zaznělo i v prohlášení, které vydal spolu s africkými vůdci na summitu v Rijádu.

„Odsuzujeme vojenský útok cílený na Pásmo Gazy, cílení na civilisty a porušování mezinárodního práva ze strany Izraele,“ řekl Bin Salman během afro-saúdského summitu v hlavním městě království. „Zdůrazňujeme potřebu zastavit tuto válku a nucené vysídlování Palestinců,“ dodal.

20:27
10. 11. 2023

Lidé po celém světě dnes opět protestovali proti izraelskému bombardování Pásma Gazy. Takto vypadala propalestinská demonstrace v německém Berlíně. 

Lidé v Berlíně demonstrovali za ukončení bombardování Pásma Gazy (10.11.2023) Lidé v Berlíně demonstrovali za ukončení bombardování Pásma Gazy (10.11.2023) Lidé v Berlíně demonstrovali za ukončení bombardování Pásma Gazy (10.11.2023)
20:01
10. 11. 2023

Úřady v nemocnici Shifa ve městě Gaza zahájily evakuaci zdravotnického střediska. Konají tak na základě rozkazů Izraelských obranných sil (IDF). Izraelská armáda předpokládá, že si pod nemocnicí Hamás vybudoval klíčové velitelské centrum. 

Podle ministerstva zdravotnictví řízeného Hamásem se v nemocnici nachází asi 2 500 pacientů. Uvnitř a v okolí nemocnice se pak ukrývalo 50 až 60 tisíc lidí. 

19:47
10. 11. 2023

Izraelské tanky podle palestinského ministerstva zdravotnictví obkličují čtyři nemocnice v Gaze. „Když uvidíme teroristy Hamásu střílet z nemocnic, uděláme, co udělat musíme. Jsme si vědomi citlivosti (nemocnic), ale, jak jsem řekl, když uvidíme teroristy Hamásu, zabijeme je,“ řekl dnes večer izraelský armádní mluvčí Richard Hecht.

Zdravotnických zařízení v Pásmu Gazy je celkem 35, mimo provoz jich podle úřadů nyní je 21 a boje za poslední den přímo zasáhly čtyři, z toho dvě dětské. Palestinský Červený půlměsíc dnes na síti X informoval o „palbě izraelských odstřelovačů“ na nemocnici Kuds, která zabila jednoho člověka a 28 zranila. 

Izraelské letecké údery dnes v Gaze podle palestinských úřadů zasáhly tři nemocnice a školu. Při útocích zemřelo nejméně 27 lidí. Stejně jako u jiných údajů sdílených jednou stranou konfliktu ani tento nelze bezprostředně nezávisle ověřit.

19:19
10. 11. 2023

Největší německá spolková země Bavorsko bude napříště považovat anglickojazyčný slogan „From the river to the sea“ (Od řeky až k moři) často zaznívající na propalestinských demonstracích jako trestně stíhatelný symbol terorismu. Nová právní klasifikace se opírá o výnos spolkového ministerstva vnitra, které zakázalo aktivity palestinského radikálního hnutí Hamás. Německo, které Hamás považuje za teroristickou organizaci, také rozpustilo propalestinskou síť Samidún.

Heslo v angličtině „From the river to the sea (Palestine will be free)“, tedy „Od řeky až k moři (Palestina bude svobodná)“, od šedesátých let používali palestinští nacionalisté. Geograficky odkazuje na řeku Jordán a Středozemní moře, mezi kterými leží Izrael.

19:03
10. 11. 2023

Izraelské obranné síly (IDF) v současné chvíli útočí na objekty Hizballáhu v jižním Libanonu, řekl mluvčí IDF. Útoky jsou reakcí na střely, které vyslal Hizballáh za posledních 24 hodin. Čtyři vojáci IDF po nich utrpěli vážná zranění. Informují o tom izraelská média. 

18:41
10. 11. 2023

Roaa Haniyeh, vnučka šéfa politického křídla Hamásu Ismaila Haniyeha, byla dnes zabita při náletu Izraelských obranných sil na město Gaza. Informoval o tom server Al Jazeera bez uvedení zdroje. Izrael zprávu nekomentoval.

18:22
10. 11. 2023

Několik desítek lidí si dnes v Opavě připomnělo vypálení synagogy ve městě v roce 1938 při Křišťálové noci. Stavba už nestojí a její minulost připomíná jen památník. Dnešní akce měla také vyjádřit podporu Izraeli.

„Jedná se nejen o pietní akci k výročí takzvaného říšského pogromu, při kterém byla zničena i opavská synagoga, ale také o výraz podpory boje státu Izrael s teroristickou organizací Hamás,“ řekl Zdeněk M. Jeník ze Židovské obce Ostrava. Dodal, že během Křišťálové noci i po ní zaplatili Židé nepředstavitelnou cenu za lhostejnost okolních národů vůči zlu, které do té doby ještě neodhalilo zcela svoji tvář. „Tuto historickou zkušenost nesmíme nikdy zapomenout,“ řekl.

S tím souhlasí i primátor Opavy Tomáš Navrátil (ANO). „Můžeme odpustit, ale nesmíme zapomenout. Zvlášť s ohledem na to, co se nyní děje ve světě, v Izraeli,“ řekl primátor.

18:01
10. 11. 2023

Sedmdesát procent izraelských Arabů se podle nejnovějšího průzkumu cítí být součástí státu Izrael, je to nejvyšší počet za 20 let a asi o pětinu více než před útokem palestinského hnutí Hamás na Izrael ze 7. října.

K načasování tohoto útoku podle většiny Izraelců přispělo, že se vláda letos od ledna výrazně soustředila na prosazení soudní reformy, vyplynulo rovněž z průzkumu. Asi 59 procent v průzkumu odpovědělo, že vláda by měla začít okamžitě jednat s Hamásem o propuštění rukojmích, pouze 22 procent si myslí, že vláda s Hamásem jednat nemá.

17:39
10. 11. 2023

Snaha uspořádat cestu premiéra Petra Fialy (ODS) do Nigérie začala 14 dní před konáním. Bylo to příliš narychlo, důvody zrušení byly organizační, nebyl v tom žádný politický signál ani podtext. Novinářům to dnes při návštěvě Vilniusu řekl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).

Podle diplomatických zdrojů krok mohl souviset s českou podporou Izraele v OSN. Jeruzalém čelí rostoucí kritice zejména muslimských zemí, kvůli vzdušným úderům v palestinském Pásmu Gazy, které zahájil po krvavém útoku hnutí Hamás na jižní Izrael.

17:13
10. 11. 2023

Palestinská samospráva je připravena převzít odpovědnost v Pásmu Gazy v rámci politického řešení pro palestinská území. Dnes to uvedl šéf palestinské autonomie Mahmúd Abbás. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ale dnes řekl, že izraelská armáda bude kontrolovat Gazu i po válce. 

Netanjahu sice už dříve prohlásil, že Izrael bude mít i po této válce „bezpečnostní zodpovědnost“ za Pásmo Gazy, v němž dosud vládne palestinské radikálně islamistické hnutí Hamás. Ve čtvrtečním rozhovoru s americkou stanicí Fox News ale řekl, že nechce okupovat Gazu ani tam vládnout.

O budoucnosti Pásma Gazy po válce média hojně spekulují a zatím není jasné, jak bude vypadat. Američtí činitelé navrhují, aby po přechodné období bezpečnost v Pásmu Gazy zajišťovaly nějaké mezinárodní síly, například složené z jednotek arabských zemí. Posléze by se správy nad Pásmem Gazy ujala Palestinská autonomie, která má nyní sídlo v Ramalláhu na okupovaném Západním břehu Jordánu a v jejímž čele stojí Mahmúd Abbás, šéf strany Fatah.

16:56
10. 11. 2023

„Pásmo Gazy zůstane pod kontrolou Izraelských obranných sil, nepředáme ho mezinárodním silám,“ uvedl izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Reaguje tak na výzvu amerických představitelů, kteří navrhli, že by kontrolu nad Pásmem Gazy převzala mezinárodně řízená skupina.

Ta by měla řídit bezpečnost v oblasti do doby, než bude navrácena funkční palestinské vládě. Ve dvoustátní řešení totiž Washington doufá. Netanjahu tyto návrhy tvrdě odmítá. 

16:32
10. 11. 2023

Izraelské tanky podle palestinského ministerstva zdravotnictví obkličují čtyři nemocnice v Gaze. Zdravotnických zařízení v Pásmu Gazy je celkem 35, mimo provoz jich podle úřadů nyní je 21 a boje za poslední den přímo zasáhly čtyři, z toho dvě dětské.

Palestinský Červený půlměsíc dnes na síti X informoval o „palbě izraelských odstřelovačů“ na nemocnici Kuds, která zabila jednoho člověka a 20 zranila. Izraelská armáda o pohybu svých jednotek informuje jen omezeně a tvrzení palestinských úřadů pod kontrolou radikálního hnutí Hamás nelze bezprostředně ověřit.

Agentura Reuters dnes ověřila video, které ukazuje řadu mrtvých a zraněných, včetně dětí, v oblasti nemocnice Šífa, největšího zdravotnického zařízení v Gaze. Podle stanice BBC se jednalo o následky dopadu izraelského minometného granátu. Úřady řízené Hamásem uvedly, že po útoku zahynulo 13 Palestinců a desítky byly zraněny.

16:09
10. 11. 2023

Od začátku zhruba měsíc trvajícího konfliktu mezi Izraelem a radikálním palestinským hnutím Hamás bylo zabito více než 100 pracovníků OSN. 

Někteří byli zabiti ve frontě na chléb, jiní zemřeli spolu se svými rodinami ve svých domovech, uvedla agentura OSN. „Představují to, co se děje lidem v Gaze. Shodou okolností pracují pro OSN,“ uvedla mluvčí UNRWA Juliette Toumaová. „Oni a všichni ostatní civilisté v pásmu Gazy neměli být nikdy zabiti,“ dodala.

Zaměstnanci OSN po celém světě budou v pondělí držet minutu ticha a vlajky budou vlát na půl žerdi, uvedl světový orgán.

15:56
10. 11. 2023

Izraelské obranné síly dnes oznámily, že od začátku války zasáhly v Pásmu Gazy přes 15 tisíc cílů, přičemž zničily nebo zabavily šest tisíc armádních objektů. Dodnes není jasné, jak velká část Hamásu byla poražena.

15:39
10. 11. 2023

Přes 11 tisíc lidí dosud zahynulo při izraelských úderech na Pásmo Gazy od začátku konfliktu mezi Izraelem a palestinským radikálním hnutím Hamás. Uvedlo to dnes podle agentury AP palestinské ministerstvo zdravotnictví, které Hamás kontroluje. V oblasti podle něj nefunguje 21 nemocnic a 47 dalších zdravotnických center.

Z největšího zdravotnického komplexu v Pásmu Gazy, nemocnice Šífa, dnes prchají desítky tisíc lidí, kteří se tam ukrývali. AP to sdělili Palestinci utíkající z bojové zóny.

15:27
10. 11. 2023

Americký ministr zahraničí Antony Blinken dnes přivítal umožnění humanitárních přestávek v bojích v Pásmu Gazy ze strany Izraele, který na palestinské území ovládané radikálním hnutím Hamás podniká odvetné údery. Blinken se tak vyjádřil v Dillí po jednání, jehož se účastnili také šéf Pentagonu Lloyd Austin, indický ministr obrany Rádžnát Singh a indický ministr zahraničí Subrahmanjam Džajšankar.

Podle Blinkena každodenní čtyřhodinové pauzy v bojích v Pásmu Gazy umožní zachránit životy a poskytnout více pomoci hustě obydlené oblasti, kterou Izrael odřízl od dodávek potravin, vody, elektřiny a paliv. „Současně ale musí být pro ochranu civilistů a zajištění humanitární podpory uděláno podstatně víc. Příliš mnoho Palestinců již bylo zabito,“ dodal podle AFP Blinken v jasném vzkazu americkému spojenci Izraeli.

Frantisek Najman ( 4. dubna 2024 11:45 )

Genocida prováděná Izraelem v Palestině s pomocí USA by neměla zůstat bez patřičné mezinárodní odezvy.

Uživatel_5354308 ( 15. ledna 2024 16:27 )

Jasně, že je to tak. A kdo seje vítr, ten sklízí bouři.

Uživatel_5354308 ( 15. ledna 2024 16:21 )

Že by Češi vyrazili do Sovětského svazu povraždit a umučit cca 1500 civilistů, usekávat dětem hlavy, svázané je zaživa upálit, znásilňovat dívky, přitom jim odřezávat prsa a pak je zastřelit, mučit lidi, unášet rukojmí, neboť přece Izrael propustil víc než 1000 vrahounů za jediného vojáka. Vzpamatujte se. Pokud si v Gaze zvolili Hamás jako vládu, dovolili jim, aby se schovávali pod školami, nemocnicemi a využívali lidi jao lidské štíty a nadšeně jásali po tomto barbarském útoku, kdy se radovali z vraždění izraelských civilistů, tak jsou odpovědni za odplatu Izraele. Samozřejmě očekávali, že si to Izrael nenechá líbit, záměrně byli neuvěřitelně brutální, protože chtěli tvrdou odvetu Izraele, aby pak mohli ječet, jak je Izrael utlačuje a aby se za ně postavili všichni b..ci na světě.

ivana kollerova ( 31. prosince 2023 19:51 )

souhlas!

ivana kollerova ( 31. prosince 2023 19:50 )

go Israel go 🩷

Zobrazit celou diskusi