Izrael zesílil údery na jihu Pásma Gazy. Chystá několikaměsíční „likvidační“ operace?
Aktualizováno -
2. ledna 2024
•
12:00
Autor:
ČTK, simao, vja -
7. října 2023
•
06:54
Sdílej:
Izraelská letadla a tanky v noci na úterý 2. ledna zintenzivnily údery v jižní části Pásma Gazy poté, co Izrael oznámil, že plánuje stáhnout část svých vojáků. Izrael tvrdí, že válka v Pásmu Gazy bude trvat ještě řadu měsíců. Tel Aviv však naznačil novou fázi ofenzívy, když v pondělí jeden z izraelských představitelů uvedl, že armáda tento měsíc stáhne své síly uvnitř Gazy a přejde na několikaměsíční fázi lokálnějších „likvidačních“ operací.
Palestinští teroristé z Hamásu zahájili v sobotu 7. října 2023 ráno mohutný útok z Pásma Gazy. Vypálili tisíce raket a zároveň do Izraele vyslali komanda, která vraždila a unášela zpět do Gazy rukojmí. Až 240 lidí teroristé unesli.
Izraelská armáda i premiér Netanjahu uvedli, že je Izrael ve válečném stavu, a slíbili, že se bude bránit. „Občané Izraele, jsme ve válce,“ vzkázal Netanjahu. „A vyhrajeme,“ slíbil.
Na 364 těl zabitých mladých lidí za sebou teroristé nechali poblíž kibucu Re’im na tanečním festivalu. Čtěte ZDE
Izraelská armáda zahájila již v sobotu 7. října 2023 odvetné a tvrdé letecké údery v Pásmu Gazy. Začal hon na teroristy z Hamásu.
I po novém roce 2. ledna 2024 dál probíhaly údery Izraele na Pásmo Gazy. Dění kolem války Izraele s Hamásem jsme sledovali na Blesk.cz online.
Snížení počtu izraelských vojáků zapojených do ofenzivy, kterou Izrael v palestinském Pásmu Gazy vede proti radikálnímu hnutí Hamás, podle USA signalizuje postupný přechod k operacím nižší intenzity na severu enklávy. Izraelská armáda mezitím oznámila, že v noci na dnešek podnikla vzdušné údery v Sýrii v reakci na útoky na severní Izrael.
Schéma „likvidačních“ operací
Izrael tvrdí, že válka v Pásmu Gazy, která podle Reuters proměnila velkou část území s 2,3 milionu obyvatel v trosky a způsobila tam humanitární katastrofu, bude trvat ještě řadu měsíců. Tel Aviv však naznačil novou fázi ofenzívy, když v pondělí jeden z izraelských představitelů uvedl, že armáda tento měsíc stáhne své síly uvnitř Gazy a přejde na několikaměsíční fázi lokálnějších „likvidačních“ operací.
Snížení počtu vojáků by mělo některým záložníkům umožnit vrátit se do civilního života, podpořit válkou zasaženou izraelskou ekonomiku a uvolnit jednotky pro případ širšího konfliktu na severu země s libanonským Hizballáhem.
Video Izraelská protiofenziva v Gaze: Mezi vojáky přijel premiér Netanjahu. - Reuters
Video se připravuje ...
Západ naléhá na nižší intenzitu bojů
Washington naléhá na Izrael, aby snížil intenzitu svých vojenských operací uprostřed mezinárodních výzev k příměří kvůli narůstajícímu počtu civilních obětí.
Obyvatelé Pásma Gazy však uvedli, že izraelská letadla a tanky v noci na dnešek zesílily bombardování východních a severních oblastí Chán Júnisu na jihu tohoto palestinského území.
Palestinské zdravotnické úřady v Gaze ovládané Hamásem dnes uvedly, že si izraelská operace v Pásmu Gazy vyžádala životy 22 185 Palestinců a dalších 57 035 při ní bylo zraněno.
Jen za poslední den bylo podle téhož zdroje při izraelských úderech v Pásmu Gazy zabito 207 Palestinců a 338 jich bylo zraněno.
Konflikt se Sýrií
Izraelská armáda oznámila, že v noci na úterý 2. ledna podnikla vzdušné údery v reakci na raketovou palbu zaměřenou na severní Izrael. Terčem izraelských úderů byla podle prohlášení syrská vojenská infrastruktura. Bližší podrobnosti k místu úderu armáda nesdělila.
Syrská armáda uvedla v prohlášení, že izraelský letecký útok, který dnes časně ráno přišel ze směru od Golanských výšin a byl zaměřen na pozice na předměstí Damašku, způsobil určité materiální škody. Od 7. října Izrael vystupňoval své údery na Íránem podporované milice v Sýrii a zasáhl také syrskou armádní protivzdušnou obranu a některé syrské síly.
V Tel Avivu se dnes Izraelci opět shromáždili, aby požadovali propuštění zbývajících rukojmích, unesených Hamásem.
21:30
9. 12. 2023
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ocenil, že USA při hlasování v Radě bezpečnosti OSN zablokovaly požadavek na příměří ve válce v Gaze.
21:25
9. 12. 2023
Vedle hlavní operace v Pásmu Gazy se izraelští vojáci snaží likvidovat také ozbrojence na Západním břehu, intenzivní razie tam ale izraelská armáda podnikala už před říjnovým útokem Hamásu. Palestinské ministerstvo zdravotnictví dnes uvedlo, že izraelské ozbrojené síly zabily při zásahu na Západním břehu 17letého Palestince, informovala agentura Reuters.
20:59
9. 12. 2023
Irácká milice Katáib Hizballáh pohrozila dalšími útoky na americké síly v regionu a uvedla, že její páteční útoky proti americkým zájmům jsou jen začátkem „nových pravidel boje". Uvedl to podle agentury Reuters jeden z představitelů skupiny v příspěvku na sociálních sítích.
Skupina, která je napojená na Írán, se ale přímo nepřihlásila k odpovědnosti za páteční útok na americké velvyslanectví v Bagdádu, i když velvyslanectví označila za předsunutou operační základnu pro plánování vojenských operací. Milice napojené na Írán začaly útočit na zařízení USA v Iráku a Sýrii kvůli americké podpoře Izraele ve válce proti Hamásu.
20:22
9. 12. 2023
Při současném vojenském konfliktu v Pásmu Gazy bylo zabito nejméně 7 000 palestinských ozbrojenců, uvedl izraelský poradce pro národní bezpečnost.
19:14
9. 12. 2023
Jemenští šíitští povstalci Húsíové dnes varovali všechny lodní společnosti, jejichž plavidla proplouvají Rudým mořem, před spoluprací s Izraelem. Na lodě mířící do izraelských přístavů hodlají útočit, informovala agentura Reuters. Povstalecká skupina na lodě v Rudém moři v poslední době, zejména od začátku války v Pásmu Gazy mezi Izraelem a palestinským radikálním hnutím Hamás, už opakovaně zaútočila.
„Pokud Gaza nedostane potraviny a léky, které potřebuje, budou všechny lodě v Rudém moři směřující do izraelských přístavů bez ohledu na jejich státní příslušnost cílem našich ozbrojených sil,“ uvedl vojenský mluvčí Húsíů.
18:42
9. 12. 2023
Desítky tisíc propalestinských demonstrantů dnes prošly centrem Londýna a vyzývaly k příměří ve válce mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás. Policie při demonstraci zatkla 13 osob, převážně kvůli urážlivým transparentům. Uvedla to policie na sociální síti X.
Podle organizátora Palestine Solidarity Campaign se dnešního pochodu zúčastnilo přes 100 000 lidí. Podle policie bylo účastníků méně, téměř 40 000.
18:16
9. 12. 2023
Od počátku izraelské vojenské operace v Pásmu Gazy přišlo o život nejméně 17 700 lidí a 48 780 jich bylo zraněno. Uvedlo to podle agentury Reuters ministerstvo zdravotnictví v Gaze ovládané palestinským hnutím Hamás. V oblasti nadále pokračují prudké boje.
16:41
9. 12. 2023
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes vyzval k reformě Rady bezpečnosti OSN. Odsoudil, že Spojené státy mohly vetovat návrh na příměří v Gaze, navzdory velké podpoře ostatních zemí, uvedla agentura Reuters.
„Požadavek Rady bezpečnosti OSN na příměří je odmítnut pouze kvůli vetu USA,“ řekl Erdogan na konferenci o lidských právech v Istanbulu. Spravedlivý svět je podle něj možný, ale ne s Amerikou, a dodal, že Rada bezpečnosti OSN musí být reformována.
15:23
9. 12. 2023
Spolkový kancléř Olaf Scholz dnes řekl, že Berlín stojí na straně Izraele, uznává jeho právo na obranu a podporuje myšlenku dvoustátního mírového uspořádání, kdy by vedle židovského existoval palestinský stát. Zdůraznil, že Německo bude tvrdě postupovat proti antisemitismu a že protižidovské nálady v ulicích nepřipustí.
Hovořil také o migrační krizi, kvůli které Německo v polovině října obnovilo kontroly s Českem, Polskem a Švýcarskem. Německo podle Scholze nezruší ústavní právo na azyl, přesto ale potřebuje reformy k omezení nelegální migrace. O legální přistěhovalectví však Německo podle kancléře stojí. „Chceme, aby země byla otevřená těm, kteří zde chtějí pracovat a rozvíjet náš blahobyt,“ řekl na sjezdu své strany.
14:17
9. 12. 2023
V palestinském Pásmu Gazy žili lidé i před touto válkou jako ve vězení, většině z nich se vláda radikálně islamistického hnutí Hamás nelíbila a tři čtvrtiny by bývaly mnohem radši žily bez této teroristické skupiny, řekla v rozhovoru se serverem The Times of Israel (ToI) šestadvacetiletá syrská novinářka Manar Šarífová. Ta se už dříve jako jedna z mála lidí perzekuovaných Hamásem dostala z Gazy, kde žila tři roky a několik měsíců tam také strávila ve vězení. Zatčena byla za účast na jedné z akcí skupiny mladých obyvatel Gazy, která se snažila o mírové soužití s Izraelem.
„Mám mnoho přátel v Gaze, jejichž příbuzné Hamás zabil, buď proto, že podporovali Palestinskou autonomii (vedenou konkurenční stranou Fatah), nebo proto, že je Hamás obvinil z kolaborace s Izraelem,“ řekla Šarífová, která se narodila v Damašku, odkud utekla s rodinou v roce 2013 před občanskou válkou do Egypta. „Každý, kdo nepodporuje Hamás, může být obviněn a zatčen,“ dodala. I ona byla v roce 2020 ve vykonstruovaném procesu odsouzena za kolaboraci s Izraelem. Po třech měsících se dostala z vězení na kauci a z Pásma Gazy byla vyhoštěna.
12:54
9. 12. 2023
Fotografie z palestinského města Rafáh, které leží v jižním cípu Pásma Gazy, zachycují zničené domy po izraelském bombardování.
11:12
9. 12. 2023
Izraelský bezpilotní letoun na jihozápadě Sýrie zabil tři členy libanonského radikálního hnutí Hizballáh, které má podporu Íránu. Jednou z obětí je nejspíš Hasan Alí Dakdúk, dospělý syn člena Hizballáhu Alího Músy Dakdúka, který vede vojenské operace hnutí v jižní Sýrii. Spolu se třemi bojovníky zemřel i civilista, který je doprovázel.
S odkazem na izraelskou veřejnoprávní televizi Kan o tom dnes informoval deník The Times of Israel (ToI). Podobné informace není bezprostředně možné ověřit z nezávislých zdrojů.
10:17
9. 12. 2023
Izraelská letadla dál bombardují Pásmo Gazy, uvedla dnes dopoledne agentura AP. Obyvatelé severu této oblasti podle ní hlásí obnovení palby z izraelských tanků. Prudké boje mezi izraelskou armádou a palestinským hnutím Hamás pokračují také na jihu Pásma Gazy, píše web BBC.
Hlavním cílem izraelské ofenzivy posledních dní je město Chán Júnis, kde se podle Izraelců ukrývá člen vedení Hamásu Jahjá Sinvár. Tomu Izrael přičítá zosnování brutálního útoku na jih Izraele 7. října.
08:55
9. 12. 2023
I nadále pokračuje izraelské ostřelování Pásma Gazy, požár propukl v Chán Júnisu.
08:31
9. 12. 2023
Letadla izraelských ozbrojených sil v noci na dnešek zasáhla několik cílů Hizballáhu v Libanonu. Mezi zasaženými cíli bylo několik operačních středisek hnutí podporovaného Íránem, uvedla dnes na síti X izraelská armáda.
Opačným směrem z Libanonu na Izrael letělo několik střel, izraelská armáda na to reagovala ostřelováním zdroje palby. Tel Aviv neinformoval o žádných obětech.
06:38
9. 12. 2023
Šéf palestinské samosprávy Mahmúd Abbás požaduje okamžité ukončení bojů v Pásmu Gazy a svolání mezinárodní mírové konference, která by pomohla najít trvalé politické řešení a cestu k vytvoření palestinského státu. Abbás to řekl v pátek v rozhovoru s agenturou Reuters.
Podle Abbáse konflikt mezi Izraelem a Palestinci dosáhl takového stadia, že jsou potřeba mezinárodní konference a záruky světových mocností. „Jsem pro nenásilný odpor. Jsem pro jednání,“ uvedl osmaosmdesátiletý politik, jehož cílem je vytvoření suverénního palestinského státu na Západním břehu, v Gaze a východním Jeruzalémě.
06:34
9. 12. 2023
K nepřijetí rezoluce o příměří kvůli vetu USA se vyjádřil Hamás tak, že počínání Spojených států označil za neetické a nehumánní. Je podle něj „přímou účastí na zabíjení našich lidí, páchání dalších masakrů a etnických čistek“.
Genocida prováděná Izraelem v Palestině s pomocí USA by neměla zůstat bez patřičné mezinárodní odezvy.
Uživatel_5354308
(
15. ledna 2024 16:27
)
Jasně, že je to tak. A kdo seje vítr, ten sklízí bouři.
Uživatel_5354308
(
15. ledna 2024 16:21
)
Že by Češi vyrazili do Sovětského svazu povraždit a umučit cca 1500 civilistů, usekávat dětem hlavy, svázané je zaživa upálit, znásilňovat dívky, přitom jim odřezávat prsa a pak je zastřelit, mučit lidi, unášet rukojmí, neboť přece Izrael propustil víc než 1000 vrahounů za jediného vojáka. Vzpamatujte se. Pokud si v Gaze zvolili Hamás jako vládu, dovolili jim, aby se schovávali pod školami, nemocnicemi a využívali lidi jao lidské štíty a nadšeně jásali po tomto barbarském útoku, kdy se radovali z vraždění izraelských civilistů, tak jsou odpovědni za odplatu Izraele. Samozřejmě očekávali, že si to Izrael nenechá líbit, záměrně byli neuvěřitelně brutální, protože chtěli tvrdou odvetu Izraele, aby pak mohli ječet, jak je Izrael utlačuje a aby se za ně postavili všichni b..ci na světě.
Genocida prováděná Izraelem v Palestině s pomocí USA by neměla zůstat bez patřičné mezinárodní odezvy.