Sobota 20. dubna 2024
Svátek slaví Marcela, zítra Alexandra
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Izrael zesílil údery na jihu Pásma Gazy. Chystá několikaměsíční „likvidační“ operace?

Aktualizováno -
2. ledna 2024
12:00
Autor: ČTK, simao, vja - 
7. října 2023
06:54

Izraelská letadla a tanky v noci na úterý 2. ledna zintenzivnily údery v jižní části Pásma Gazy poté, co Izrael oznámil, že plánuje stáhnout část svých vojáků.  Izrael tvrdí, že válka v Pásmu Gazy bude trvat ještě řadu měsíců. Tel Aviv však naznačil novou fázi ofenzívy, když v pondělí jeden z izraelských představitelů uvedl, že armáda tento měsíc stáhne své síly uvnitř Gazy a přejde na několikaměsíční fázi lokálnějších „likvidačních“ operací.

  • Palestinští teroristé z Hamásu zahájili v sobotu 7. října 2023 ráno mohutný útok z Pásma Gazy. Vypálili tisíce raket a zároveň do Izraele vyslali komanda, která vraždila a unášela zpět do Gazy rukojmí. Až 240 lidí teroristé unesli.
  • Izraelská armáda i premiér Netanjahu uvedli, že je Izrael ve válečném stavu, a slíbili, že se bude bránit. „Občané Izraele, jsme ve válce,“ vzkázal Netanjahu. „A vyhrajeme,“ slíbil.
  • Na 364 těl zabitých mladých lidí za sebou teroristé nechali poblíž kibucu Re’im na tanečním festivalu. Čtěte ZDE
  • Izraelská armáda zahájila již v sobotu 7. října 2023 odvetné a tvrdé letecké údery v Pásmu Gazy. Začal hon na teroristy z Hamásu.
  • I po novém roce 2. ledna 2024 dál probíhaly údery Izraele na Pásmo Gazy. Dění kolem války Izraele s Hamásem jsme sledovali na Blesk.cz online.

Snížení počtu izraelských vojáků zapojených do ofenzivy, kterou Izrael v palestinském Pásmu Gazy vede proti radikálnímu hnutí Hamás, podle USA signalizuje postupný přechod k operacím nižší intenzity na severu enklávy. Izraelská armáda mezitím oznámila, že v noci na dnešek podnikla vzdušné údery v Sýrii v reakci na útoky na severní Izrael.

Schéma „likvidačních“ operací

Izrael tvrdí, že válka v Pásmu Gazy, která podle Reuters proměnila velkou část území s 2,3 milionu obyvatel v trosky a způsobila tam humanitární katastrofu, bude trvat ještě řadu měsíců. Tel Aviv však naznačil novou fázi ofenzívy, když v pondělí jeden z izraelských představitelů uvedl, že armáda tento měsíc stáhne své síly uvnitř Gazy a přejde na několikaměsíční fázi lokálnějších „likvidačních“ operací.

Snížení počtu vojáků by mělo některým záložníkům umožnit vrátit se do civilního života, podpořit válkou zasaženou izraelskou ekonomiku a uvolnit jednotky pro případ širšího konfliktu na severu země s libanonským Hizballáhem.

Video  Izraelská protiofenziva v Gaze: Mezi vojáky přijel premiér Netanjahu.  - Reuters
Video se připravuje ...

Západ naléhá na nižší intenzitu bojů

Washington naléhá na Izrael, aby snížil intenzitu svých vojenských operací uprostřed mezinárodních výzev k příměří kvůli narůstajícímu počtu civilních obětí.

Obyvatelé Pásma Gazy však uvedli, že izraelská letadla a tanky v noci na dnešek zesílily bombardování východních a severních oblastí Chán Júnisu na jihu tohoto palestinského území.

Mrtvých v Gaze dál přibývá

Palestinské zdravotnické úřady v Gaze ovládané Hamásem dnes uvedly, že si izraelská operace v Pásmu Gazy vyžádala životy 22 185 Palestinců a dalších 57 035 při ní bylo zraněno.

Jen za poslední den bylo podle téhož zdroje při izraelských úderech v Pásmu Gazy zabito 207 Palestinců a 338 jich bylo zraněno.

Konflikt se Sýrií

Izraelská armáda oznámila, že v noci na úterý 2. ledna podnikla vzdušné údery v reakci na raketovou palbu zaměřenou na severní Izrael. Terčem izraelských úderů byla podle prohlášení syrská vojenská infrastruktura. Bližší podrobnosti k místu úderu armáda nesdělila.

Syrská armáda uvedla v prohlášení, že izraelský letecký útok, který dnes časně ráno přišel ze směru od Golanských výšin a byl zaměřen na pozice na předměstí Damašku, způsobil určité materiální škody. Od 7. října Izrael vystupňoval své údery na Íránem podporované milice v Sýrii a zasáhl také syrskou armádní protivzdušnou obranu a některé syrské síly.

Válka Izraele s Hamásem
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
11:09
28. 12. 2023

Podle agentury TASS ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že „v Pásmu Gazy zůstává malý počet ruských občanů“ a Rusko pracuje na osvobození ruských rukojmích. Krizový ředitel tohoto rezortu Jurij Gorlach uvedl: 

„Podle informací z našich zahraničních misí zůstávají v pásmu Gazy naši občané. Jedná se o... malý počet. Buď nedostali povolení od příslušných úřadů, nebo dobrovolně odmítli odjet, protože neměli povolení pro svého příbuzného,“ sdělil. Gazu podle něj opustilo 600 lidí, z toho 300 dětí, kteří se nachází v deseti dočasných ubytovacích zařízeních. Ministerstvo uvedlo, že celkem opustilo Gazu 1 125 lidí, kteří do Ruska dorazili speciálními lety. Rusko tvrdí, že pomáhalo při evakuaci občanů Kyrgyzstánu, Ukrajiny, Švédska a Maroka z Gazy.

K otázce ohledně rukojmích Gorlach řekl: „Situace s rukojmími je velmi vážná: Je tu ještě jeden aspekt, na kterém jsme pracovali s našimi izraelskými kolegy: Propuštění ruských rukojmích, občanů s ruským občanstvím. I zde se pracovalo velmi intenzivně. Většinu z nich se nám podařilo zachránit, očekáváme, že tato práce bude pokračovat, není to moc snadné.“

10:12
28. 12. 2023

Zpravodaj Al-Džazíry v Gaze oznámil, že „na severním předměstí města byly slyšet obrovské exploze“ způsobené pokračujícím ostřelováním ze strany Izraele. Objevily se také zprávy, že nejméně jeden Palestinec byl zabit a řada dalších byla zraněna při bombardování Chán Júnisu. 

9:30
28. 12. 2023

A tady jsou snímky izraelských vojáků operujících v Pásmu Gazy. 

Izraelští vojáci v Pásmu Gazy. (28. 12. 2023) Izraelští vojáci v Pásmu Gazy. (28. 12. 2023) Izraelští vojáci v Pásmu Gazy. (28. 12. 2023) Izraelští vojáci v Pásmu Gazy. (28. 12. 2023)
8:57
28. 12. 2023

Infrastrukturu Hamásu v Gaze Izrael zničil, informuje Times of Israel. Už dříve se objevily zprávy o nálezu zbraní poblíž nemocnice v Gaze a dalších tunelů Hamásu.  

8:12
28. 12. 2023

Izraelská ambasáda v Soulu tento týden na svém účtu na síti X zveřejnila video, které zobrazovalo hypotetický útok Hamásu na Jižní Koreu, podobný útoku tohoto palestinského hnutí na Izrael ze 7. října. Po kritice od jihokorejské vlády velvyslanectví ve středu video odstranilo. Informoval o tom dnes server The Times of Israel (ToI) s odvoláním na jihokorejská média. Ta citovala izraelského velvyslance v Koreji, podle něhož bylo cílem přiblížit lidem ve východní Asii, proč Izrael vede válku v Gaze.

7:37
28. 12. 2023

Dvaadvacetiletý izraelský voják Jonathan Ben Hamou byl zraněný ve válce s Hamásem. Nyní se rehabilituje v izraelské nemocnici. Byl zasažen v Pásmu Gazy granátometem během kopání zákopů. 

Izraelský zraněný voják Jonathan Ben Hamou. (28. 12. 2023) Izraelský zraněný voják Jonathan Ben Hamou. (28. 12. 2023) Izraelský zraněný voják Jonathan Ben Hamou. (28. 12. 2023)
6:50
28. 12. 2023

Izraelské síly publikovaly video, na kterém ukazují tunel Hamásu pod jednou z palestinských nemocnic. 

6:33
28. 12. 2023

Vážení čtenáři, i dnes budeme pokračovat v online reportáži, která se věnuje válce mezi Izraelem a Hamásem. Na snímku níže je izraelský voják stojící poblíž hranice s Pásmem Gazy. 

Izraelský voják u hranice s Pásmem Gazy. (27. 12. 2023)
21:10
27. 12. 2023

Americký ministr zahraničí Antony Blinken příští týden opět navštíví Blízký východ, kde bude jednat o pokračující válce v Pásmu Gazy, napsal dnes server Axios s odvoláním na nejmenované americké, izraelské a arabské představitele. Do Izraele podle nich Blinken přiletí koncem příštího týdne, a to zřejmě v pátek. Očekává se, že také navštíví okupovaný Západní břeh Jordánu, Jordánsko, Saúdskou Arábii, Spojené arabské emiráty a Katar.

20:04
27. 12. 2023

Podívejte se na nové snímky, kdy propalestinští demonstranti zablokovali dopravu v New Yorku.

Propalestinští demonstranti zablokovali dopravu v New Yorku (27. 12. 2023) Propalestinští demonstranti zablokovali dopravu v New Yorku (27. 12. 2023) Propalestinští demonstranti zablokovali dopravu v New Yorku (27. 12. 2023) Propalestinští demonstranti zablokovali dopravu v New Yorku (27. 12. 2023)
17:52
27. 12. 2023

Podívejte se na nové snímky, na kterých izraelská armáda útočí na Pásmo Gazy. 

Útok izraelské armády na Pásmo Gazy (27. 12. 2023) Útok izraelské armády na Pásmo Gazy (27. 12. 2023)
17:11
27. 12. 2023

Plavidla francouzské dopravní skupiny CMA CGM se po útocích jemenských povstaleckých Húsíů vracejí do Rudého moře, totéž činí lodě konkurenční společnosti Maersk. S odkazem na sdělení obou přepravních gigantů o tom dnes informovala agentura AFP. Obě firmy jsou důležité mimo jiné i pro přepravu ropy.

„Některé lodě propluly Rudým mořem,“ uvedla CMA CGM v tiskové zprávě. „Plánujeme postupně zvýšit tranzit našich lodí Suezským průplavem,“ dodala.

16:53
27. 12. 2023

Podívejte se na nové snímky izraelských vojáků, kteří se nacházejí kousek od hranic s Pásmem Gazy.

Izraelští vojáci nedaleko hranic s Pásmem Gazy (27. 12. 2023) Izraelští vojáci nedaleko hranic s Pásmem Gazy (27. 12. 2023) Izraelští vojáci nedaleko hranic s Pásmem Gazy (27. 12. 2023)
16:17
27. 12. 2023

Po kritice tureckého prezidenta Erdogana předseda izraelské vlády Netanjahu uvedl, že Erdogan je ten poslední, kdo může někoho morálně poučovat. Izraelský opoziční lídr Benny Ganc označil Erdoganovo vyjádření ze „zkreslení skutečnosti a znesvěcení památky holokaustu“.

„Erdogan páchá genocidu na Kurdech, překonal světový rekord v zavírání novinářů kritických k vládě do vězení. Je tím posledním, kdo nám může dávat lekce z morálky,“ uvedl Netanjahu podle serveru The Times of Israel. „Izraelská armáda je nejmorálnější armádou na světě, která bojuje a likviduje nejohavnější a nejbrutálnější teroristickou organizaci na světě, Hamás-Daeš, která spáchala zločiny proti lidskosti, a Erdogan organizaci chválí a hostí její vysoké představitele,“ dodal izraelský premiér. Daeš je jiné označení pro organizaci Islámský stát (IS).

15:50
27. 12. 2023

Po smrti Izraele a Spojených států dnes na pohřbu jednoho z nejzkušenějších poradců íránských revolučních gard v Sýrii, brigádního generála Rázího Musávího, volali truchlící, kteří se v iráckém Nadžafu shromáždili. Informovala o tom agentura Reuters, které připomněla, že Musáví byl před několika dny zabit v Sýrii při izraelském úderu.

Bezpečnostní zdroje agentuře Reuters řekly, že Musáví byl odpovědný za koordinaci vojenské aliance mezi Sýrií a Íránem. Íránská televize ho označila za jednoho z nejstarších poradců gard v Sýrii. Také podle ní patřil k lidem, kteří doprovázeli velitele elitních jednotek gard Kuds Kásema Solejmáního, jenž byl zabit při americkém dronovém útoku v Iráku v roce 2020.

15:10
27. 12. 2023

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes znovu kritizoval izraelskou vládu kvůli válce v palestinském Pásmu Gazy a činy jejího předsedy Benjamina Netanjahua přirovnal ke krokům nacistického diktátora Adolfa Hitlera. Informovaly o tom agentura Reuters a turecká média. Podle Reuters Erdogan chování Izraele vůči Palestincům v Pásmu Gazy přirovnal ke způsobu, jakým jednali nacisté se Židy za druhé světové války.

13:50
27. 12. 2023

V bojích v Pásmu Gazy od začátku konfliktu zemřelo 164 izraelských vojáků, oznámil dnes ve své pravidelné zprávě Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA).

Podle odhadu OSN muselo během bojů v Pásmu Gazy opustit domovy na 1,9 milionu lidí, velká většina z nich se uchýlila na jih, protože izraelské údery se zprvu soustředily na sever oblasti. Od začátku prosince jsou boje intenzivnější také na jihu, což komplikuje práci humanitárním organizacím a ztěžuje distribuci potravin, pitné vody a zdravotního materiálu.

13:33
27. 12. 2023

Takto hlídkují kolem hranice s Gazou izraelské tanky. 

Izraelské tanky nedaleko hranice s Gazou (27.12.2023) Izraelské tanky nedaleko hranice s Gazou (27.12.2023)
13:10
27. 12. 2023

Při izraelské ofenzivě v palestinském Pásmu Gazy, která je reakcí za útok tamního hnutí Hamás na Izrael ze 7. října, zemřelo už 21 110 Palestinců. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví v Gaze, spravované Hamásem. Na 55 240 Palestinců bylo při izraelských úderech za tu dobu zraněno. Tyto údaje z válečné zóny nelze nezávisle ověřit. 

12:33
27. 12. 2023

Otevření námořního humanitárního koridoru z Kypru navrhla vláda řecké části tohoto ostrova už koncem října, tedy tři týdny po vypuknutí války Izraele s palestinským hnutím Hamás, kterou začal Hamás útokem na Izrael. S návrhem koridoru už tehdy souhlasilo několik evropských a arabských zemí. Až nyní ale izraelská vláda uvedla, že s jeho otevřením „v zásadě souhlasí“.

11:46
27. 12. 2023

Izrael souhlasí s otevřením humanitárního námořního koridoru do Pásma Gazy z Kypru za podpory Británie. Informoval o tom dnes izraelský deník Israel Hajom s odvoláním na izraelského ministra zahraničí Eliho Kohena, který ale neupřesnil, od kdy by měl být takový koridor otevřen. Humanitární pomoc se do Pásma Gazy zatím dostává jen přes přechod Rafáh z Egypta a asi deset dní též přes přechod Kerem Šalom z Izraele. Dodávky jsou ale stále nedostatečné a podle varování OSN z minulého týdne v Pásmu Gazy hrozí hlad.

11:00
27. 12. 2023

Izrael ukázal, jak vypadá jeden ze vchodů do tunelů Hamásu v Gaze. Podle něj do těchto struktur byly investovány miliony dolarů.

9:58
27. 12. 2023

Nejvyššímu armádnímu veliteli pro oblast středního Izraele, která zahrnuje i okupovaný Západní břeh Jordánu, hrozí nebezpečí od skupiny radikálních židovských osadníků, varoval šéf tajné služby Šin Bet podle serveru The Times of Israel (ToI). Ten také dnes napsal, že v předchozích dnech se na Západním břehu objevilo i několik plakátů s nápisem „Wanted“ žádajících zadržení generálmajora Jehudy Foxe.

9:34
27. 12. 2023

Obavy z toho, že boje mezi Izraelem a Hamásem můžou přerůst v celosvětový konflikt, jsou v české společnosti relativně malé, uvedl iROZHLAS. Téměř dvě třetiny lidí v Česku se domnívají, že válka se nerozšíří mimo blízkovýchodní region. Nejméně se toho obávají muži a lidé spíše mladí a středoškolsky vzdělaní, jsou to hlavně voliči vládní koalice a prezidenta Pavla. Alespoň mírné obavy z rozšíření konfliktu má víc než čtvrtina Čechů, nerozhodnutých bylo v této otázce 11 procent dotázaných.

8:31
27. 12. 2023

Obrazem: Vysídlení Palestinci v Rafáhu

Vysídlení Palestinci v Rafáhu (26.12.2023) Vysídlení Palestinci v Rafáhu (26.12.2023) Vysídlení Palestinci v Rafáhu (26.12.2023)
1 2 3 4 5 6 7 8 9

Frantisek Najman ( 4. dubna 2024 11:45 )

Genocida prováděná Izraelem v Palestině s pomocí USA by neměla zůstat bez patřičné mezinárodní odezvy.

Uživatel_5354308 ( 15. ledna 2024 16:27 )

Jasně, že je to tak. A kdo seje vítr, ten sklízí bouři.

Uživatel_5354308 ( 15. ledna 2024 16:21 )

Že by Češi vyrazili do Sovětského svazu povraždit a umučit cca 1500 civilistů, usekávat dětem hlavy, svázané je zaživa upálit, znásilňovat dívky, přitom jim odřezávat prsa a pak je zastřelit, mučit lidi, unášet rukojmí, neboť přece Izrael propustil víc než 1000 vrahounů za jediného vojáka. Vzpamatujte se. Pokud si v Gaze zvolili Hamás jako vládu, dovolili jim, aby se schovávali pod školami, nemocnicemi a využívali lidi jao lidské štíty a nadšeně jásali po tomto barbarském útoku, kdy se radovali z vraždění izraelských civilistů, tak jsou odpovědni za odplatu Izraele. Samozřejmě očekávali, že si to Izrael nenechá líbit, záměrně byli neuvěřitelně brutální, protože chtěli tvrdou odvetu Izraele, aby pak mohli ječet, jak je Izrael utlačuje a aby se za ně postavili všichni b..ci na světě.

ivana kollerova ( 31. prosince 2023 19:51 )

souhlas!

ivana kollerova ( 31. prosince 2023 19:50 )

go Israel go 🩷

Zobrazit celou diskusi