Sobota 20. dubna 2024
Svátek slaví Marcela, zítra Alexandra
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Izrael zesílil údery na jihu Pásma Gazy. Chystá několikaměsíční „likvidační“ operace?

Aktualizováno -
2. ledna 2024
12:00
Autor: ČTK, simao, vja - 
7. října 2023
06:54

Izraelská letadla a tanky v noci na úterý 2. ledna zintenzivnily údery v jižní části Pásma Gazy poté, co Izrael oznámil, že plánuje stáhnout část svých vojáků.  Izrael tvrdí, že válka v Pásmu Gazy bude trvat ještě řadu měsíců. Tel Aviv však naznačil novou fázi ofenzívy, když v pondělí jeden z izraelských představitelů uvedl, že armáda tento měsíc stáhne své síly uvnitř Gazy a přejde na několikaměsíční fázi lokálnějších „likvidačních“ operací.

  • Palestinští teroristé z Hamásu zahájili v sobotu 7. října 2023 ráno mohutný útok z Pásma Gazy. Vypálili tisíce raket a zároveň do Izraele vyslali komanda, která vraždila a unášela zpět do Gazy rukojmí. Až 240 lidí teroristé unesli.
  • Izraelská armáda i premiér Netanjahu uvedli, že je Izrael ve válečném stavu, a slíbili, že se bude bránit. „Občané Izraele, jsme ve válce,“ vzkázal Netanjahu. „A vyhrajeme,“ slíbil.
  • Na 364 těl zabitých mladých lidí za sebou teroristé nechali poblíž kibucu Re’im na tanečním festivalu. Čtěte ZDE
  • Izraelská armáda zahájila již v sobotu 7. října 2023 odvetné a tvrdé letecké údery v Pásmu Gazy. Začal hon na teroristy z Hamásu.
  • I po novém roce 2. ledna 2024 dál probíhaly údery Izraele na Pásmo Gazy. Dění kolem války Izraele s Hamásem jsme sledovali na Blesk.cz online.

Snížení počtu izraelských vojáků zapojených do ofenzivy, kterou Izrael v palestinském Pásmu Gazy vede proti radikálnímu hnutí Hamás, podle USA signalizuje postupný přechod k operacím nižší intenzity na severu enklávy. Izraelská armáda mezitím oznámila, že v noci na dnešek podnikla vzdušné údery v Sýrii v reakci na útoky na severní Izrael.

Schéma „likvidačních“ operací

Izrael tvrdí, že válka v Pásmu Gazy, která podle Reuters proměnila velkou část území s 2,3 milionu obyvatel v trosky a způsobila tam humanitární katastrofu, bude trvat ještě řadu měsíců. Tel Aviv však naznačil novou fázi ofenzívy, když v pondělí jeden z izraelských představitelů uvedl, že armáda tento měsíc stáhne své síly uvnitř Gazy a přejde na několikaměsíční fázi lokálnějších „likvidačních“ operací.

Snížení počtu vojáků by mělo některým záložníkům umožnit vrátit se do civilního života, podpořit válkou zasaženou izraelskou ekonomiku a uvolnit jednotky pro případ širšího konfliktu na severu země s libanonským Hizballáhem.

Video  Izraelská protiofenziva v Gaze: Mezi vojáky přijel premiér Netanjahu.  - Reuters
Video se připravuje ...

Západ naléhá na nižší intenzitu bojů

Washington naléhá na Izrael, aby snížil intenzitu svých vojenských operací uprostřed mezinárodních výzev k příměří kvůli narůstajícímu počtu civilních obětí.

Obyvatelé Pásma Gazy však uvedli, že izraelská letadla a tanky v noci na dnešek zesílily bombardování východních a severních oblastí Chán Júnisu na jihu tohoto palestinského území.

Mrtvých v Gaze dál přibývá

Palestinské zdravotnické úřady v Gaze ovládané Hamásem dnes uvedly, že si izraelská operace v Pásmu Gazy vyžádala životy 22 185 Palestinců a dalších 57 035 při ní bylo zraněno.

Jen za poslední den bylo podle téhož zdroje při izraelských úderech v Pásmu Gazy zabito 207 Palestinců a 338 jich bylo zraněno.

Konflikt se Sýrií

Izraelská armáda oznámila, že v noci na úterý 2. ledna podnikla vzdušné údery v reakci na raketovou palbu zaměřenou na severní Izrael. Terčem izraelských úderů byla podle prohlášení syrská vojenská infrastruktura. Bližší podrobnosti k místu úderu armáda nesdělila.

Syrská armáda uvedla v prohlášení, že izraelský letecký útok, který dnes časně ráno přišel ze směru od Golanských výšin a byl zaměřen na pozice na předměstí Damašku, způsobil určité materiální škody. Od 7. října Izrael vystupňoval své údery na Íránem podporované milice v Sýrii a zasáhl také syrskou armádní protivzdušnou obranu a některé syrské síly.

Válka Izraele s Hamásem
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
8:44
1. 1. 2024

Obrazem: Demonstrace na podporu Palestinců v Bejrútu

Demonstrace na podporu Palestinců v Bejrútu (31.12.2023) Demonstrace na podporu Palestinců v Bejrútu (31.12.2023) Demonstrace na podporu Palestinců v Bejrútu (31.12.2023)
8:40
1. 1. 2024

Dobré ráno, vážení čtenáři.

Letadlová loď USS Gerald R. Ford, kterou Spojené státy po útoku palestinského radikálního hnutí Hamás na Izrael ze 7. října vyslaly do východního Středomoří, se v příštích dnech vrátí do svého domovského přístavu na východě USA. S odvoláním na dvojici amerických činitelů o tom informoval server ABC News.

Washington dvě námořní skupiny s letadlovými loděmi do oblasti vyslal v říjnu, aby odstrašil Írán a s ním spřízněný libanonský Hizballáh od zapojení do konfliktu. Nyní se USS Gerald R. Ford a plavidla, která ji doprovází, vrátí do svého domovského přístavu ve Virginii, aby se zde mohla připravit na další nasazení. 

22:02
31. 12. 2023

Vážení čtenáři, děkujeme, že jsme s námi dnes sledovali zpravodajství z války mezi Izraelem a Hamásem. Další zprávy přineseme v pondělí ráno.

21:17
31. 12. 2023

Izraelské velvyslanectví v Česku poděkovalo na závěr roku za podporu. 

20:22
31. 12. 2023

Izraelská armáda v době pokračující války v Pásmu Gazy propustí část rezervistů. Podle agentury Reuters to oznámila dnes s tím, že chce tímto krokem pomoci izraelské ekonomice.

„Někteří vojáci v záloze se vrátí ke svým rodinám a do svých zaměstnání již tento týden,“ uvedl mluvčí izraelských sil Daniel Hagari. „To umožní výraznou pomoc ekonomice a načerpání sil před nadcházejícími aktivitami v příštím roce, boje budou pokračovat a my je (rezervisty) budeme potřebovat,“ dodal.

19:35
31. 12. 2023

Pokud se plán na dodávky humanitární pomoci lodní dopravou uskuteční, bude to znamenat první narušení námořní blokády, kterou Izrael na Pásmo Gazy uvalil v roce 2007 v reakci na to, že nad palestinskou enklávou převzalo moc radikální islamistické hnutí Hamás.

18:14
31. 12. 2023

Izrael je připraven okamžitě umožnit lodní dopravu humanitární pomoci do válkou zničeného Pásma Gazy skrze navrhovaný námořní koridor z Kypru. Podle agentury Reuters to dnes uvedl izraelský ministr zahraničí Eli Kohen. Do fungování koridoru by se podle něj mohly zapojit čtyři evropské země.

Podle plánu, se kterým Nikósie poprvé přišla v listopadu, by humanitární pomoc procházela bezpečnostní kontrolou v kyperském přístavu Larnaka. Následně by byla po moři přepravena přímo do Pásma Gazy vzdáleného 370 kilometrů.

16:28
31. 12. 2023

Izraelské obranné jednotky zveřejnily video psí jednotky, která pomáhá v Gaze izraelským vojákům.

15:07
31. 12. 2023

Šarvátka v Rudém moři: Agentura AFP s odvoláním na své zdroje z Jemenu uvedla, že potopení lodí, které zaútočily na nákladní loď Maersk Hangzhou, nepřežilo deset povstalců. Potopila je americká válečná loď. Čtyři přeživší dorazili do jemenského přístavu Hudajdá, který kontrolují Húsíové.

14:48
31. 12. 2023

Izraelští vojáci v blízkosti hranic s Pásmem Gazy. Krátí si dlouhou chvíli s míčem.

Izraelští vojáci u Pásma Gazy (31. 12. 2023). Izraelští vojáci u Pásma Gazy (31. 12. 2023). Izraelští vojáci u Pásma Gazy (31. 12. 2023).
14:00
31. 12. 2023

Izraelská vláda dnes schválila výměnu na postech ministrů zahraničí a energetiky, dohodnutou už před rokem. Po potvrzení parlamentem, kde má koaliční vláda většinu, se novým šéfem diplomacie stane dosavadní ministr energetiky Jisrael Kac, který vystřídá Eliho Kohena. Ten nově naopak povede rezort energetiky. Izraelská vláda dnes také schválila další odklad místních voleb.

Kabinet dnes také rozhodl, že Kohen zůstane členem bezpečnostního kabinetu, ačkoliv jako ministr energetiky by jím být neměl. I tuto změnu musí potvrdit parlament, v němž má vládní koalice 64 ze 120 křesel. Podle televize i24 Kohen nedávno izraelským médiím řekl, že výměna by se měla kvůli válce Izraele s palestinským hnutím Hamás odložit a že by měl ministrem zahraničí ještě zůstat.

Jisra'el Kac (Likud) přechází z ministerstva energetiky do čela diplomacie. David Cameron a Eli Kohen v kibucu Be'eri
13:35
31. 12. 2023

Palestinci v Rafahu na jihu Pásma Gazy, kde našli útočiště poté, co je válka vyhnala z jejich domovů severněji v pásmu. I oni se budou loučit s rokem 2023. 

Rafah: Vnitřní uprchlíci se severnějších oblastí Pásma Gazy (31. 12. 2023). Rafah: Vnitřní uprchlíci se severnějších oblastí Pásma Gazy (31. 12. 2023). Rafah: Vnitřní uprchlíci se severnějších oblastí Pásma Gazy (31. 12. 2023). Rafah: Vnitřní uprchlíci se severnějších oblastí Pásma Gazy (31. 12. 2023).
12:14
31. 12. 2023

Při izraelské ofenzivě v Gaze zemřelo od 7. října nejméně 21.822 Palestinců, dalších přes 56.000 bylo zraněno, uvedly Hamásem ovládané úřady v Gaze.

11:53
31. 12. 2023

Pravidelné zasedání izraelské vlády na vojenské základně Ha-Kirja v Tel Avivu. Premiér Benjamin Netanjahu při zahájení reagoval na obvinění z genocidy na Palestincích, které proti Izraeli v pátek u Mezinárodního soudního dvora (ICJ) vznesla Jihoafrická republika. „Budeme pokračovat v naší obranné válce, jejíž spravedlnost a morálka nemají obdoby,“ řekl Netanjahu podle agentury AFP. Dodal, že izraelská armáda jedná v Gaze „nejmorálnějším možným způsobem“.

Benjamin Netanjahu v Tel Avivu (31. 12. 2023). Zasedání izraelské vlády v Tel Avivu (31. 12. 2023). Zasedání izraelské vlády v Tel Avivu (31. 12. 2023). Zasedání izraelské vlády v Tel Avivu (31. 12. 2023).
11:38
31. 12. 2023

Americké regionální velitelství CENTCOM uvedlo, že v Rudém moři americké síly potopily tři malé lodě jemenských povstalců, kteří stříleli i na jejich vrtulníky. Čtvrté lodi se podařilo uprchnout. Posádky třech lodí podle armády nepřežily, počet mrtvých CENTCOM neuvedlo. 

Pokoušely se útočit na dánskou nákladní loď Maersk Hangzhou, kterou už předtím zasáhla raketa vystřelená povstalci z Jemenu. Firma Maersk poté oznámila, že na 48 hodin pozastavuje plavby Rudým mořem. Maersk Hangzhou i s posádkou je v pořádku a pokračuje na sever.

Jemenští povstalci tvrdí, že na lodě plující Rudým mořem útočí kvůli válce Izraele v Pásmu Gazy, kde podporují palestinské hnutí Hamás. Akce v moři zdůvodňují údajnou podporou západních zemí izraelské vládě.

9:05
31. 12. 2023

Tisíce lidí v sobotu večer demonstrovaly v Tel Avivu a městě Caesarea za okamžitou demisi izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, v Tel Avivu se konala také manifestace za propuštění rukojmích, které už skoro tři měsíce drží palestinské hnutí Hamás v Pásmu Gazy. 

„Proč protestujeme i nyní během války, zatímco naši vojáci bojují na frontě?“ zeptal se na demonstraci v Tel Avivu generálmajor v záloze Guy Zur. „Odpověď je jednoduchá: Ten, kdo nás oslabil a obětoval pro své politické potřeby a lásku k moci, se nehodí k tomu, aby nás dovedl k vítězství,“ dodal Zur, který Netanjahuovu vládu označil za neetickou a neschopnou. Podle něj vláda i v době války podněcuje rozdělování společnosti.

Demonstrace se v sobotu konala také před Netanjahuovým domem ve městě Caesarea, které leží mezi Tel Avivem a Haifou. Protestující nesli transparenty s otisky zkrvavených rukou a nápisem „Vinen“. Tloukli do bubnů a volali po Netanjahuově okamžité demisi. Několik protestujících tam policie zatkla, některé kvůli tomu, že provolávali hesla prostřednictvím megafonů, a některé proto, že se chystali postavit pódium.

Tel Aviv: Demonstrace za propuštění rukojmích Hamásu (30. 12. 2023). Tel Aviv: Demonstrace za propuštění rukojmích Hamásu (30. 12. 2023). Tel Aviv: Demonstrace za propuštění rukojmích Hamásu (30. 12. 2023).
8:55
31. 12. 2023

Válečná loď amerického námořnictva USS Gravely sestřelila v noci na neděli dvě protilodní balistické rakety z oblastí kontrolovaných húsijskými povstalci v Jemenu, uvedlo v prohlášení americké Centrální velitelství (CENTCOM). „Nebyla hlášena žádná zranění a plavidlo se údajně mohlo plavit dál,“ cituje ho CNN.

7:30
31. 12. 2023

Palestinský červený půlměsíc zveřejnil záběry zásahu zdravotníků v historickém uprchlickém táboře Nusejrát ve středním Pásmu Gazy. Podle něj tam izraelské bombardování v noci na včerejšek zabilo šest lidí a osm zranilo.

Záchranáři palestinského červeného půlměsíce v uprchlickém táboře Nusajrát v Pásmu Gazy (30. 12. 2023). Záchranáři palestinského červeného půlměsíce v uprchlickém táboře Nusajrát v Pásmu Gazy (30. 12. 2023). Záchranáři palestinského červeného půlměsíce v uprchlickém táboře Nusajrát v Pásmu Gazy (30. 12. 2023). Záchranáři palestinského červeného půlměsíce v uprchlickém táboře Nusajrát v Pásmu Gazy (30. 12. 2023).
6:26
31. 12. 2023

Válka v Pásmu Gazy patří podle listu The Wall Street Journal (WSJ) k nejničivějším v moderní historii. Do poloviny prosince na Gazu Izrael shodil 29 000 bomb a zničil či poškodil téměř 70 procent zdejších domovů a 77 procent zdravotnických zařízení. Podle politologa Roberta Papeho z Chicagské univerzity Gaza, kde žije na 2,3 milionu Palestinců, vejde do historie podobně jako Drážďany, které na konci druhé světové války z velké části zničilo spojenecké bombardování.

6:24
31. 12. 2023

Netanjahu vidí možnost pro posun v jednání o propuštění rukojmích zadržovaných v Gaze. Válka podle něj bude trvat ještě mnoho měsíců.

22:07
30. 12. 2023

To je pro dnešek z našeho zpravodajství z války mezi Izraelem a Hamásem vše, dobrou noc.

21:53
30. 12. 2023

Izraelská armáda potvrdila, že během operace proti radikálům z palestinského hnutí Hamás v Pásmu Gazy zničila lázně ze 14. století. Na svých internetových stránkách o tom informuje americká televize CNN. Hammám ve čtvrti Zajtún na jihu města Gaza byl jediným veřejně přístupným fungujícím zařízením na tomto palestinském teritoriu.

Správce lázní Sálim Vazír CNN řekl, že byly zničeny při izraelském náletu 15. prosince.

„Teroristická skupina Hamásu měla základnu ve zmíněném objektu, jehož součástí byla také síť tunelů využívaných teroristy,“ uvedla izraelská armáda. Dodala, že „cíl zasáhla za použití přesné munice, přičemž minimalizovala újmu na nezúčastněných lidech“.

21:36
30. 12. 2023

V Tel Avivu se dnes večer konala demonstrace proti vládě premiéra Benjamina Netanjahua. 

Demonstrace proti vládě izraelského premiéra Benjamina Netanjahua v Tel Avivu (30.12.2023) Demonstrace proti vládě izraelského premiéra Benjamina Netanjahua v Tel Avivu (30.12.2023) Demonstrace proti vládě izraelského premiéra Benjamina Netanjahua v Tel Avivu (30.12.2023)
21:07
30. 12. 2023

Írán podle izraelského premiéra Benjamina Netanjahua vede „osu zla“ a agresi proti Izraeli, a to na několika frontách. Ohrožuje tak celý svobodný svět, je přesvědčený předseda vlády, který zároveň prohlásil, že Izrael udělá vše proto, aby Írán nezískal jaderné zbraně. Netanjahu to uvedl na tiskové konferenci. 

20:41
30. 12. 2023

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu na své pravidelné tiskové konferenci uvedl, že Izrael „bojuje na všech frontách“. Podle něj je třeba na vítězství nad Hamásem více času, Izraelci budou bojovat, dokud nebudou splněny všechny stanovené cíle. „Více než 8000 teroristů bylo zabito,“ uvedl Netanjahu a dodal, že vojenské kapacity Hamásu jsou ničeny krok po kroku. Netanjahu je přesvědčen, že po skončení operace Gaza nebude pro Izrael hrozbou.

Frantisek Najman ( 4. dubna 2024 11:45 )

Genocida prováděná Izraelem v Palestině s pomocí USA by neměla zůstat bez patřičné mezinárodní odezvy.

Uživatel_5354308 ( 15. ledna 2024 16:27 )

Jasně, že je to tak. A kdo seje vítr, ten sklízí bouři.

Uživatel_5354308 ( 15. ledna 2024 16:21 )

Že by Češi vyrazili do Sovětského svazu povraždit a umučit cca 1500 civilistů, usekávat dětem hlavy, svázané je zaživa upálit, znásilňovat dívky, přitom jim odřezávat prsa a pak je zastřelit, mučit lidi, unášet rukojmí, neboť přece Izrael propustil víc než 1000 vrahounů za jediného vojáka. Vzpamatujte se. Pokud si v Gaze zvolili Hamás jako vládu, dovolili jim, aby se schovávali pod školami, nemocnicemi a využívali lidi jao lidské štíty a nadšeně jásali po tomto barbarském útoku, kdy se radovali z vraždění izraelských civilistů, tak jsou odpovědni za odplatu Izraele. Samozřejmě očekávali, že si to Izrael nenechá líbit, záměrně byli neuvěřitelně brutální, protože chtěli tvrdou odvetu Izraele, aby pak mohli ječet, jak je Izrael utlačuje a aby se za ně postavili všichni b..ci na světě.

ivana kollerova ( 31. prosince 2023 19:51 )

souhlas!

ivana kollerova ( 31. prosince 2023 19:50 )

go Israel go 🩷

Zobrazit celou diskusi