Sobota 20. dubna 2024
Svátek slaví Marcela, zítra Alexandra
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Izrael zesílil údery na jihu Pásma Gazy. Chystá několikaměsíční „likvidační“ operace?

Aktualizováno -
2. ledna 2024
12:00
Autor: ČTK, simao, vja - 
7. října 2023
06:54

Izraelská letadla a tanky v noci na úterý 2. ledna zintenzivnily údery v jižní části Pásma Gazy poté, co Izrael oznámil, že plánuje stáhnout část svých vojáků.  Izrael tvrdí, že válka v Pásmu Gazy bude trvat ještě řadu měsíců. Tel Aviv však naznačil novou fázi ofenzívy, když v pondělí jeden z izraelských představitelů uvedl, že armáda tento měsíc stáhne své síly uvnitř Gazy a přejde na několikaměsíční fázi lokálnějších „likvidačních“ operací.

  • Palestinští teroristé z Hamásu zahájili v sobotu 7. října 2023 ráno mohutný útok z Pásma Gazy. Vypálili tisíce raket a zároveň do Izraele vyslali komanda, která vraždila a unášela zpět do Gazy rukojmí. Až 240 lidí teroristé unesli.
  • Izraelská armáda i premiér Netanjahu uvedli, že je Izrael ve válečném stavu, a slíbili, že se bude bránit. „Občané Izraele, jsme ve válce,“ vzkázal Netanjahu. „A vyhrajeme,“ slíbil.
  • Na 364 těl zabitých mladých lidí za sebou teroristé nechali poblíž kibucu Re’im na tanečním festivalu. Čtěte ZDE
  • Izraelská armáda zahájila již v sobotu 7. října 2023 odvetné a tvrdé letecké údery v Pásmu Gazy. Začal hon na teroristy z Hamásu.
  • I po novém roce 2. ledna 2024 dál probíhaly údery Izraele na Pásmo Gazy. Dění kolem války Izraele s Hamásem jsme sledovali na Blesk.cz online.

Snížení počtu izraelských vojáků zapojených do ofenzivy, kterou Izrael v palestinském Pásmu Gazy vede proti radikálnímu hnutí Hamás, podle USA signalizuje postupný přechod k operacím nižší intenzity na severu enklávy. Izraelská armáda mezitím oznámila, že v noci na dnešek podnikla vzdušné údery v Sýrii v reakci na útoky na severní Izrael.

Schéma „likvidačních“ operací

Izrael tvrdí, že válka v Pásmu Gazy, která podle Reuters proměnila velkou část území s 2,3 milionu obyvatel v trosky a způsobila tam humanitární katastrofu, bude trvat ještě řadu měsíců. Tel Aviv však naznačil novou fázi ofenzívy, když v pondělí jeden z izraelských představitelů uvedl, že armáda tento měsíc stáhne své síly uvnitř Gazy a přejde na několikaměsíční fázi lokálnějších „likvidačních“ operací.

Snížení počtu vojáků by mělo některým záložníkům umožnit vrátit se do civilního života, podpořit válkou zasaženou izraelskou ekonomiku a uvolnit jednotky pro případ širšího konfliktu na severu země s libanonským Hizballáhem.

Video  Izraelská protiofenziva v Gaze: Mezi vojáky přijel premiér Netanjahu.  - Reuters
Video se připravuje ...

Západ naléhá na nižší intenzitu bojů

Washington naléhá na Izrael, aby snížil intenzitu svých vojenských operací uprostřed mezinárodních výzev k příměří kvůli narůstajícímu počtu civilních obětí.

Obyvatelé Pásma Gazy však uvedli, že izraelská letadla a tanky v noci na dnešek zesílily bombardování východních a severních oblastí Chán Júnisu na jihu tohoto palestinského území.

Mrtvých v Gaze dál přibývá

Palestinské zdravotnické úřady v Gaze ovládané Hamásem dnes uvedly, že si izraelská operace v Pásmu Gazy vyžádala životy 22 185 Palestinců a dalších 57 035 při ní bylo zraněno.

Jen za poslední den bylo podle téhož zdroje při izraelských úderech v Pásmu Gazy zabito 207 Palestinců a 338 jich bylo zraněno.

Konflikt se Sýrií

Izraelská armáda oznámila, že v noci na úterý 2. ledna podnikla vzdušné údery v reakci na raketovou palbu zaměřenou na severní Izrael. Terčem izraelských úderů byla podle prohlášení syrská vojenská infrastruktura. Bližší podrobnosti k místu úderu armáda nesdělila.

Syrská armáda uvedla v prohlášení, že izraelský letecký útok, který dnes časně ráno přišel ze směru od Golanských výšin a byl zaměřen na pozice na předměstí Damašku, způsobil určité materiální škody. Od 7. října Izrael vystupňoval své údery na Íránem podporované milice v Sýrii a zasáhl také syrskou armádní protivzdušnou obranu a některé syrské síly.

Válka Izraele s Hamásem
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
14:01
29. 12. 2023

Lodě německého dopravce Hapag-Lloyd se budou Suezskému průplavu kvůli obavám o bezpečnost i nadále vyhýbat. Mluvčí firmy to dnes sdělil agentuře Reuters a dodal, že management situaci znovu vyhodnotí 2. ledna. Přední světové dopravní společnosti, včetně firem Hapag-Lloyd a Maersk, tento měsíc přestaly využívat trasy v Rudém moři, neboť na plavidla tam začali útočit jemenští povstalečtí Húsíové. Někteří dopravci se tento týden začali do Rudého moře vracet.

12:44
29. 12. 2023

Zástupce generálního tajemníka OSN pro humanitární záležitosti Martin Griffiths znovu vyzval k příměří v Pásmu Gazy, protože je podle něj už téměř nemožné poskytovat v této oblasti humanitární pomoc. Griffiths dnes popsal překážky, které tuto pomoc čím dál víc komplikují. Jednou z nich je podle něj i bombardování humanitárních konvojů. Dnes také Úřad OSN pro palestinské uprchlíky UNRWA informoval, že izraelské jednotky zasáhly konvoj s pomocí, který se vracel ze severu Pásma Gazy po trase určené izraelskou armádou k humanitárním operacím. Nikdo při tom nebyl zraněn.

„Myslíte si, že dostávat pomoc do Gazy je snadné? Tak se zamyslete znova,“ napsal dnes na síti X Griffiths. „Neustálé bombardování. Zničené silnice. Střelba na humanitární konvoje. Zmatek a dlouhé fronty. Tři kontroly, než vůbec kamiony s pomocí mohou vjet do oblasti. Zoufalí a hladoví lidé blokují vjezdy,“ vyjmenoval některé z překážek pro humanitární pomoc.

12:14
29. 12. 2023

Další záběry z Rafáhu zasaženého izraelským útokem.

Následky izraelského útoku na Rafáh (29.12.2023) Následky izraelského útoku na Rafáh (29.12.2023) Následky izraelského útoku na Rafáh (29.12.2023)
11:28
29. 12. 2023

Írán popravil čtyři lidi včetně jedné ženy, několika dalším pak vyměřil vysoké tresty vězení. Zdůvodnil to sabotáží a vazbami na izraelskou zpravodajskou službu Mossad. Informovaly o tom dnes íránské tiskové agentury.

Dnešními popravami stoupl počet vykonaných trestů smrti v Íránu v souvislosti s obviněními ze spolupráce s izraelskou rozvědkou jen za tento měsíc na pět. Írán v desítky let trvající stínové válce obviňuje Izrael, že útočí hlavně na jeho jaderné kapacity, což Izrael nikdy nepotvrdil, ale ani nevyvrátil, připomíná agentura Reuters.

10:10
29. 12. 2023

Tři izraelští rukojmí, které v polovině tohoto měsíce v Gaze omylem zabili izraelští vojáci, pět dní před smrtí hebrejsky volali o pomoc, když armáda prohledávala budovu, v níž je Hamás držel. Vojáci ale prohledali jen část budovy, protože se domnívali, že tam jsou výbušniny, a volání považovali za lest Hamásu. Vyplývá to z armádního vyšetřování, o jehož výsledcích v noci na dnešek informoval deník Haarec. Podle něj vyšetřování, jehož závěry sdělila izraelská armáda ve čtvrtek rodinám tří zabitých rukojmích, ukázalo několik nedostatků v postupu vojáků.

Izraelští vojáci zastřelili tři rukojmí 15. prosince, když vyšli z budovy ve čtvrti Šudžája ve městě Gaza. Nejprve jeden voják zastřelil dva z nich, zatímco třetímu se podařilo utéct zpět do budovy. Velící důstojník ho pak vyzval, aby vyšel ven, a dal zároveň pokyn vojákům, aby nestříleli. Když se objevil, dva vojáci ho zastřelili, protože „neslyšeli rozkaz nestřílet“ kvůli hluku z nedalekého tanku.

9:16
29. 12. 2023

Záběry následků izraelského náletu na Rafáh.

Následky izraelského útoku na Rafáh (29.12.2023) Následky izraelského útoku na Rafáh (29.12.2023) Následky izraelského útoku na Rafáh (29.12.2023)
6:57
29. 12. 2023

Americké námořnictvo ve čtvrtek sestřelilo v jižní části Rudého moře dron a protilodní balistickou střelu, které vyslali jemenští povstalci Húsíové. V prohlášení to dnes uvedlo regionální velitelství americké armády CENTCOM, podle kterého se jednalo o 22. pokus povstalců o útok na mezinárodní plavidla od 19. října.

„Žádná z 18 lodí v oblasti nebyla poškozena a nejsou hlášena žádná zranění,“ uvedl CENTCOM.

23:30
28. 12. 2023

Drazí čtenáři, pro tuto chvíli online zpravodajství k Izraeli a Gaze končí, pokračovat bude zase brzy ráno. Přejeme klidnou noc.

23:21
28. 12. 2023

„Dnes přibližně ve 23:05 (21:05 SEČ) provedl izraelský nepřítel nálety z okupovaných syrských Golanských výšin, cílil na jih (Sýrie),“ informovalo o izraelském úderu i syrské ministerstvo obrany..

Izrael obsadil syrské Golany v roce 1967 a následně se z jejich části stáhl. Mezi částí kontrolovanou Izraelem a tou, kterou má pod kontrolou Sýrie, je nárazníkové pásmo, kde od roku 1974 působí mezinárodní pozorovatelé v misi UNDOF.

22:06
28. 12. 2023

Po izraelském úderu ve městě Rafáh, které se nachází na jihu Pásma Gazy, zemřelo nejméně 20 lidí. Informují o tom agentury s odkazem na palestinské úřady kontrolované hnutím Hamás. Izraelské údery však dnes pokračovaly také v dalších částech Pásma Gazy. Intenzivní jsou podle agentury AFP boje ve městě Chán Junís a jeho okolí.

Palestinské úřady uvedly, že izraelský úder zasáhl obytný dům, kde zemřelo nejméně 20 lidí. Údaj však nelze nezávisle ověřit. Agentura AP s odkazem na prohlášení nemocnice později uvedla, že zemřelo 23 osob. Do Rafáhu a okolí, což je oblast v jižní části Pásma Gazy u hranic s Egyptem, se v uplynulých týdnech uchýlily desítky tisíc lidí, kteří prchají před boji jinde. Zhruba dva miliony Palestinců, což je asi 85 procent obyvatel tohoto palestinského území, od začátku konfliktu po útoku hnutí Hamás ze 7. října opustily domovy.

21:54
28. 12. 2023

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu zrušil na dnešní večer plánované první jednání válečného kabinetu o tom, jak si Izrael představuje poválečné uspořádání v Pásmu Gazy, píše zpravodajský web The Times of Israel (ToI). Podle něj to souvisí s tlakem, který na předsedu vlády vyvíjel ministr financí Becalel Smotrič z krajně pravicové strany Náboženský sionismus.

21:53
28. 12. 2023
!

Syrská státní televize dnes večer uvedla, že se okolí hlavního města Damašku stalo terčem „izraelské agrese“. V blízkosti Damašku byly slyšet exploze a úřady jejich původ vyšetřují, napsala o něco dříve syrská státní tisková agentura SANA. Kvůli incidentu byla podle ní aktivována protivzdušná obrana.

Izrael většinou podobná obvinění nekomentuje, v minulosti ale uvedl, že v Sýrii cílí na Íránem podporované milice. V izraelsko-syrském pohraničí se vyostřila situace po útoku radikálního palestinského hnutí Hamás na Izrael ze 7. října.

20:48
28. 12. 2023

Dvě zraněné palestinské děti dnes přijely do Francie, kde je čeká ošetření v nemocnici. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na francouzské ministerstvo zahraničí, které zároveň zopakovalo, že je nadále mimořádně znepokojeno humanitární situací v Pásmu Gazy.

19:50
28. 12. 2023

Izraelskou vládu čeká v příštích dnech výměna na klíčovém postu ministra zahraničí. Stávající šéf diplomacie Eli Kohen se podle předchozí dohody stane ministrem energetiky, a do čela ministerstva zahraničí přejde naopak současný ministr energetiky Jisrael Kac. Výměnu, která má nastat v pondělí 1. ledna, musí ještě formálně schválit vláda, která zasedne v neděli, napsal dnes server The Times of Israel.

Dohodu čelní představitelé vládní strany Likud uzavřeli vloni při vzniku nového kabinetu premiéra Benjamina Netanjahua. Podle toho, jak tehdy média o dohodě informovala, se Kohen a Kac dohodli na výměně vládních postů po jednom roce vládnutí. Kac zůstane ministrem zahraničí následující dva roky a Kohen se do čela izraelské diplomacie vrátí v posledním roce vládního mandátu. Poměrně komplikované řešení vzniklo podle serveru The Times of Israel kvůli obavám Kace, že kabinet, který se opírá o podporu krajně pravicových sil, dva roky ve funkci nevydrží.

Kohen vedl izraelskou diplomacii v klíčovém období po útoku palestinského hnutí Hamás ze 7. října. Na mezinárodním poli musel mimo jiné hájit počínání Izraele, který čelí kritice za vysoké počty obětí mezi civilními obyvateli v Pásmu Gazy či za omezenou humanitární pomoc tomuto území, které mezinárodní organizace jako OSN považují za nedostatečnou.

Izraelský ministr zahraničí Eli Kohen Jisra'el Kac (Likud) přechází z ministerstva energetiky do čela diplomacie.
17:51
28. 12. 2023

Izraelský válečný kabinet bude dnes večer poprvé od začátku nynějšího konfliktu s hnutím Hamás jednat o tom, jak si Izrael představuje poválečné uspořádání v Pásmu Gazy, píše zpravodajský web The Times of Israel (ToI). 

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu podle ToI jednání o poválečném uspořádání odkládal k nevoli administrativy amerického prezidenta Joea Bidena, podle níž je zapotřebí mít plán pro poválečnou správu Pásma Gazy, který umožní stažení izraelské armády, aby tam nezůstala donekonečna. 

Netanjahu toho dosud mnoho o poválečných záměrech pro Pásmo Gazy nesdělil. Omezil se na vyjádření, že Izrael nedopustí, aby tam vládla Palestinská autonomie, která spravuje části okupovaného Západního břehu Jordánu, a že si izraelská armáda chce ponechat bezpečnostní kontrolu nad Pásmem.

17:38
28. 12. 2023
!

Při útoku na tábor Maghází v Pásmu Gazy, při kterém podle palestinských úřadů zemřelo v neděli nejméně 70 lidí, se stala chyba. „Předběžné vyšetřování ukázalo, že během útoku byly poničeny také okolní budovy, které sousedily s cílem úderu,“ uvedl tiskový obor izraelské armády. Kvůli tomu úder dopadl i na osoby, na které nebyl veden, čehož izraelská armáda podle svého prohlášení lituje. Výsledky předběžného vyšetřování armády ukázaly, že špatný výběr munice použité při úderu vedl k rozsáhlému počtu obětí nezapojených do bojů.  

Podle údajů palestinského ministerstva zdravotnictví, nad nímž má v Pásmu Gazy kontrolu hnutí Hamás, zemřelo při úderu v táboře Maghází nejméně 70 lidí. Podle palestinských úřadů úder zasáhl blok obytných budov, kde se nacházel velký počet lidí. Palestinské úřady ve svých údajích nerozlišují mezi civilisty a příslušníky ozbrojených organizací.

 

16:55
28. 12. 2023

Izraelská mládež v Jeruzalémě demonstruje za propuštění rukojmích Hamásu. Manifestaci vedou skauti z kibucu Kfar Aza, jedné z obcí napadených 7. října.

Jeruzalém: Izraelská mládež vedená skauty demonstruje za propuštění rukojmích Hamásu (28. 12. 2023). Jeruzalém: Izraelská mládež vedená skauty demonstruje za propuštění rukojmích Hamásu (28. 12. 2023). Jeruzalém: Izraelská mládež vedená skauty demonstruje za propuštění rukojmích Hamásu (28. 12. 2023). Jeruzalém: Izraelská mládež vedená skauty demonstruje za propuštění rukojmích Hamásu (28. 12. 2023).
16:16
28. 12. 2023

Více než 500 izraelských vojáků a rezervistů zahynulo od začátku války s palestinským radikálním hnutím Hamás. Většina z nich padla při úvodním krvavém útoku palestinských ozbrojenců na jižní Izrael 7. října. Podle zpravodajského webu The Times of Israel (ToI) dnes ztráty oznámila izraelská armáda s tím, že publikovaný seznam zahrnuje také smrtelné incidenty, které přímo s válkou nesouvisely.

Izraelská armáda v reakci na útok ze 7. října, jež si vyžádal na 1 200 obětí, zahájila masivní bombardování Pásma Gazy a posléze pozemní vojenskou operaci. Ta si od té doby podle dnešních údajů úřadů v Gaze, spravovaných Hamásem, vyžádala nejméně 21 320 obětí, z toho 210 v posledních 24 hodinách. Zraněno podle téhož zdroje bylo od začátku konfliktu dalších více než 55 600 Palestinců.

15:34
28. 12. 2023

Izraelské síly dnes zasahovaly ve směnárnách a v agenturách pro převody peněz v Ramalláhu i dalších městech na okupovaném Západním břehu Jordánu. Při střetu mezi izraelskými vojáky a Palestinci v centru Ramalláhu, sídla Palestinské autonomie, byl zabit nejméně jeden člověk a dalších 14 bylo zraněno, oznámilo palestinské ministerstvo zdravotnictví.

Izraelská armáda ve své zprávě uvedla, že jednotky policie, armády a bezpečnostní služby Šin Bet provedly dnes razie po celém území Západního břehu a zatkly 21 osob ve městech Ramalláh, Tulkarm a Džanín v jeho severní části a v Hebronu na jihu. „Během této operace byly nalezeny finanční prostředky teroristů a byly zabaveny desítky milionů šekelů (1 šekel = 6,15 Kč, pozn. red.), trezory, dokumenty, nahrávací systémy a telefony,“ uvedla armáda. Vedle poskytovatelů finančních služeb se akce zaměřila také na kryptografické měny a podílela se na ní zvláštní jednotka pro kybernetickou kriminalitu.

14:37
28. 12. 2023

Palestinci, kteří byli zadrženi izraelskou armádou a tvrdí, že s nimi bylo špatně zacházeno, se shromažďují ve škole v Rafáhu. 

Palestinci, kteří byli zadržení izraelskou armádou. Palestinci, kteří byli zadržení izraelskou armádou.
14:13
28. 12. 2023

Izrael ve čtvrtek sestřelil bezpilotní letoun, který pronikl na jeho území z Libanonu. Uvedla to armáda podle agentury Reuters. Na severu Izraele se rozezněly sirény, zatím nebyly hlášeny žádné oběti.

13:25
28. 12. 2023

Aktivity izraelské vojenské techniky u hranic s Pásmem Gazy. 

Izraelská technika na hranicích s Pásmem Gazy. Izraelská technika na hranicích s Pásmem Gazy. Izraelská technika na hranicích s Pásmem Gazy.
12:40
28. 12. 2023

Mladá Palestinka v pokročilém stadiu těhotenství šla v Pásmu Gazy pěšky několik kilometrů se třemi dětmi, aby unikla izraelskému bombardování a bojům izraelské armády s hnutím Hamás. Nakonec se jí podařilo dostat do uprchlického tábora Dajr Balah, kde porodila čtyřčata - dvě dívky a dva chlapce. Brzy ale musela nemocnici opustit, aby uvolnila místo dalším pacientům, informoval dnes deník The National.

„Kojím je, ale nemáme ani dost výživného jídla, ani plenek,“ řekla osmadvacetiletá žena, která nyní přebývá s dětmi a manželem v přeplněné třídě místní školy provozované úřadem OSN pro palestinské uprchlíky UNRWA. „Nálety jsou velmi časté, snažíme se držet děti od okna,“ dodala. Tři ze čtyřčat spí s matkou na zemi, čtvrté muselo zůstat v nemocnici, protože bylo příliš slabé, vážilo jen jeden kilogram.

12:34
28. 12. 2023

Organizace spojených národů vyzvala Izrael, aby ukončil nezákonné zabíjení Palestinců na okupovaném Západním břehu Jordánu, a odsoudila prudké zhoršování stavu lidských práv v této oblasti. Ve své zprávě to dnes uvedl Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR). Izraelské úřady se ke zprávě bezprostředně nevyjádřily.

„Používání vojenských taktik a zbraní v kontextu vymáhání práva a pořádku, uplatňování zbytečné a nepřiměřené síly a rozsáhlá, svévolná a diskriminační vynucování omezení pohybu Palestinců jsou mimořádně znepokojivé,“ uvedl ve zprávě vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk.

11:46
28. 12. 2023

Lidé v Palestině smutní po Palestinci zabitém během izraelského ostřelování.

Lidé v Palestině smutní po zabitém Palestinci. Lidé v Palestině smutní po zabitém Palestinci.

Frantisek Najman ( 4. dubna 2024 11:45 )

Genocida prováděná Izraelem v Palestině s pomocí USA by neměla zůstat bez patřičné mezinárodní odezvy.

Uživatel_5354308 ( 15. ledna 2024 16:27 )

Jasně, že je to tak. A kdo seje vítr, ten sklízí bouři.

Uživatel_5354308 ( 15. ledna 2024 16:21 )

Že by Češi vyrazili do Sovětského svazu povraždit a umučit cca 1500 civilistů, usekávat dětem hlavy, svázané je zaživa upálit, znásilňovat dívky, přitom jim odřezávat prsa a pak je zastřelit, mučit lidi, unášet rukojmí, neboť přece Izrael propustil víc než 1000 vrahounů za jediného vojáka. Vzpamatujte se. Pokud si v Gaze zvolili Hamás jako vládu, dovolili jim, aby se schovávali pod školami, nemocnicemi a využívali lidi jao lidské štíty a nadšeně jásali po tomto barbarském útoku, kdy se radovali z vraždění izraelských civilistů, tak jsou odpovědni za odplatu Izraele. Samozřejmě očekávali, že si to Izrael nenechá líbit, záměrně byli neuvěřitelně brutální, protože chtěli tvrdou odvetu Izraele, aby pak mohli ječet, jak je Izrael utlačuje a aby se za ně postavili všichni b..ci na světě.

ivana kollerova ( 31. prosince 2023 19:51 )

souhlas!

ivana kollerova ( 31. prosince 2023 19:50 )

go Israel go 🩷

Zobrazit celou diskusi