Koronavirus ONLINE: Čechy pustili z karantény, Čína drží miliony lidí „pod zámkem“

Aktualizováno -
17. února 2020
22:06
Autor: ČTK, trm, blv, Darina Jíchová, simao, kal, Mii, for - 
24. ledna 2020
06:45

Pětice Čechů, která byla před čtrnácti dny evakuována z čínského Wu-chanu, opustila v pondělí karanténu pražské Nemocnice Na Bulovce. Ani druhé testy u nich neprokázaly nákazu. Nový koronavirus si vyžádal už bezmála 1800 obětí, nakažených je podle čínských zdrojů přes 71 tisíc. Omezení spojená s nákazou se dotýkají skoro poloviny čínské populace, tedy tři čtvrtě miliardy lidí. Vůbec první oběť má Evropa, ve Francii nákaze podlehl turista z Číny. Jedním z ohnisek nákazy je i výletní loď Diamond Princess, kde se nakazilo už přes 350 lidí.  Dění kolem šíření nákazy sledujeme online.

 • Nový koronavirus, který dostal jméno Covid-19 se šíří extrémně rychle. Vyvolává onemocnění s příznaky chřipky (horečku, kašel, problémy s dýcháním). Pouze u některých pacientů vede k rozvoji virového zápalu plic, který může vyústit až v selhání dýchání.
 • První vakcína by mohla být k dispozici za 18 měsíců. Informoval o tom generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Virus se objevil již ve 27 zemích včetně 9 evropských (Německo, Francie, Itálie, Finsko, Španělsko, Švédsko, Rusko, Velká Británie, Belgie).
 • Pět Čechů bylo evakuováno z ohniska nákazy Wu-chanu a byli převezeni do karantény na Bulovku. Ani u nich se koronavirus neprokázal, opustit by ji měli v pondělí. Celkem bylo v Česku vyšetřeno 76 osob, všichni jsou negativní. 
 • Na nákazu zemřel 34letý doktor Li Wen-liang, který před koronavirem varoval již loni. Zbyla po něm těhotná manželka v 5. měsíci.

Koronavirus už je v Evropě
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
23:58
17. 2. 2020

Na závěr dnešního online přenosu přinášíme shrnutí pondělních událostí.

 • Nákaza si vyžádala 1800 obětí, Čína pak hlásí 71 tisíc nakažených
 • Výletní loď Diamond Princess hlásí 99 nových pacientů - dohromady se jedná o 454 infikovaných pasažérů
 • Lékaři sáhli po 2 tisíce let starém léků - bylinném extraktu ze zlatice převislé, což bylo značně zkritizováno. Přesto hlásí zlepšení u 400 pacientů
 • ČR posílá do Číny 400 kilogramů zdravotnického materiálu. Na pomoc míří roušky, obleky i gely
 • Češi, kteří byli 14 dní v karanténě v Nemocnici Na Bulovce, byli propuštěni domů. U žádného z nich nebyla nákaza po sérii testů potvrzena
 • V Číně začali studenti nový semestr. Pro 50 miliónů dětí byla připravena ONLINE výuka

To je z pondělí vše a znovu se na vás těšíme zítra ráno.

23:16
17. 2. 2020

Čínské ministerstvo školství se obává, že nákaza bude mít vliv i na budoucnost 10 miliónů studentů, kteří v červnu usedají k přihláškám na vysokou školu. Test jim má pomoci zajistit lepší budoucnost, nyní jsou ale Číňané nabádání, aby zůstavali doma a nemají tak prostor k docházení do přípravných kurzů. 

Ministerstvo tak plánuje termín posunout. Oficiální stanovisko řeknou představitelé vlády příští týden.

23:01
17. 2. 2020

V pondělí 17. února začal pro 200 miliónů studentů nový semestr. Po novém lunárním roku se tak vrací do školy, respektive k učení. Školy jsou totiž uzavřeny na dobu neurčitou, a tak učitelé i jejich žáci zapínají počítače a učí se online z domova.

V Číně se na začátku vyučování stojí před stožárem a zpívá se národní hymna. To sledovali žáci na obrazovkách. Potom se postupně žáci dostali k učení. Čínská vláda uvedla, že zapojí veškerou svou technologickou sílu, aby bylo dětem nadále poskytováno vzdělávání. Dnes tak ministerstvo školství zavedlo národní internetovou cloudovou učebnu, která je určena pro 50 miliónů studentů a která zprostředkovává 12 akademických předmětů - včetně epidemické výchovy.

Rodiče ale tak nadšení nejsou."Přemýšlejí jen o hraní, učit se nechtějí," zmínila Cao Jing, která má doma dvě děti školou povinné. Systém má navíc velké trhliny. Ne všechny rodiny mají doma počítač a stejné zařízení nemohou používat dva žáci najednou. 

V Číně se studenti vrací do škol - a to prostřednictvím moderních technologií V Číně se studenti vrací do škol - a to prostřednictvím moderních technologií V Číně se studenti vrací do škol - a to prostřednictvím moderních technologií
22:42
17. 2. 2020

Hernímu průmyslu v Číně se daří. Lidé jsou totiž kvůli novému koronaviru doma a tak více hrají hry nebo je stahují. Například Apple hlásí, že v Číně stoupnul počet stažených her o 27,5 procent a tržby o 12,1 procent. 

"Večery jsou prázdné, tak hrajeme online s přáteli," poznamenal pro CNN Yang. 

22:01
17. 2. 2020

Koronavirus přinesl různá omezení téměř polovině čínské populace, tedy tři čtvrtě miliardě lidí, spočítali analytici CNN. Jde o různé restrikce týkající se cestování nebo toho, kdo může nebo nemůže do různých čtvrtí ve městě.

Nejpřísnější opatření trvají v epicentru nákazy, provincii Chu-pej. Miliony lidí nesmí vycházet z domovů, v ulicích není povolena „nadbytečná“ doprava.

21:10
17. 2. 2020

Čína narychlo postavila další provizorní nemocnici. Disponuje 500 lůžky, informuje státní agentura.

 

20:26
17. 2. 2020

Proč Světová zdravotnická organizace doteď nepoužila u ohnisek koronaviru termín pandemie, i když počet nemocných roste téměř každou minutu? Podle ředitele Michaela Ryana je namístě opatrnost. „Myslím, že při používání termínu pandemie musíme být velmi opatrní. Během situace s H1N1 jsme měli hodně kontroverzí, kdy to je pandemie, kdy ne, proto musíme být opatrní,“ vysvětlil Ryan.

19:36
17. 2. 2020

Ještě na konci ledna hlásili v souvislosti s obavou před novým typem koronaviru lékárníci problémy s distribucí roušek a dalších zdravotnických potřeb k ochraně respiračního ústrojí. Lékárny o vyprodaných rouškách informovaly raději už na dveřích prodejen.

V polovině února už je situace jiná – lékárny mají na skladě nové zásoby roušek a tak namísto omluvy zákazníkům mohou nabídnout rovnou jejich ceník.

Roušky nemáme, hlásily lékárny ještě na konci ledna. Fotografie z pražských Hájů (29. 1. 2020)Roušky už jsou k dostání. Lékarna v Praze 7 (17. 2. 2020)
19:04
17. 2. 2020

Koronavirus byl také potvrzen u dvojice osob v Singapuru, kde počet nakažených dosáhl 77. Oznámilo to místní ministerstvo zdravotnictví. Jedním z infikovaných je 76letý muž, který byl před více než týdnem evakuován z čínského Wu-chanu.

Také na Tchaj-wanu oznámil šéf zdravotnictví dva nové případy nákazy. Ta se projevila u 80leté ženy a jednoho třicátníka. Oba byli ve styku s již infikovaným pacientem.

Čínské kongresové centrum Wu-chan Parlour bylo přeměněno na provizorní nemocnici.
18:08
17. 2. 2020

Tři nově infikované osoby hlásí Hongkong. Počet nakažených zde tak činí již 60, včetně jedné oběti nového typu koronaviru.

Život v Hongkongu na pozadí koronaviru (13.2.2020)Život v Hongkongu na pozadí koronaviru (13.2.2020)
17:20
17. 2. 2020

Moravskoslezský kraj pomůže partnerským čínským provinciím Šan-si a Ťiang-su v boji s koronavirem. Pro každou z provincií nakoupí ochranné zdravotnické prostředky za 100 000 korun.

Pomoc na dnešním jednání schválili krajští radní. Novinářům to řekl hejtman Ivo Vondrák (ANO).

„Byli jsme osloveni našimi partnerskými provinciemi v Číně, abychom jim pomohli, protože mají nedostatek zdravotnického materiálu, a my jsme jim tuto pomoc slíbili,“ uvedl Vondrák. Moravskoslezský kraj nakoupí 1300 ochranných overalů za 165 000 korun od soukromé společnosti a prostřednictvím Asociace krajů ČR pořídí za 35 000 korun ochranné respirátory.

Čínské kongresové centrum Wu-chan Parlour bylo přeměněno na provizorní nemocnici.
16:57
17. 2. 2020

Česká ekonomika může kvůli čínskému zpomalení přijít o miliardy

Ekonom Lukáš Kovanda poskytl Blesk Zprávám vyjádření, ve kterém tvrdí, že ministerstvo financí podceňuje možný dopad nákazy koronavirem na čínskou a zprostředkovaně také českou ekonomiku.

„V aktuální prognóze vychází resort z předpokladu, že Čína letos poroste tempem 5,8 procenta. Přitom například ratingová agentura S&P Global Ratings počítá ve své nové, únorové prognóze s tím, že čínská ekonomika poroste jen tempem pěti procent. Právě kvůli koronaviru,“ říká ekonom.

Pokud Čína poroste tempem pěti procent, a nikoli 5,8, znamená to zhruba o 0,2 desetiny procentního bodu slabší růst české ekonomiky, dle výpočtu České národní banky. Česká ekonomika tak kvůli čínskému zpomalení může přijít až o desítky miliard korun,“ upozorňuje Kovanda, který mimo jiné působí jako hlavní ekonom investičních fondů Czech Fund.

Přední ekonom Lukáš Kovanda.Čína se dál potýká s nákazou koronaviru (17.2.2020)
16:09
17. 2. 2020

Záměr evakuovat své občany z paluby obřího plavidla Diamond Princess, které kotví u japonské Jokohamy, v posledních dnech oznámilo několik dalších zemí, dnes se k nim připojila Velká Británie a Austrálie.

Americká vláda plánuje evakuovat americké cestující z lodi Diamond Princess.Loď Diamond Princess kotví u japonských břehů už týden. (15.2.2020)
15:33
17. 2. 2020

Tancem ku zdraví – to je pravděpodobně heslo, kterým se řídí čínští lékaři ve Wu-chanu. S pacienty s koronavirem denně tancují, ke krátkému programu se mohou připojit všichni nakažení s mírnými příznaky.

Video Tanec ve wuchanské nemocnici 
15:33
17. 2. 2020

Polovina Číňanů žije pod omezeními cestování a pohybu

Téměř polovina čínské populace – 780 milionů lidí – žije pod určitými omezeními, která se týkají cestování. Státní úřady je tak chrání před šířením koronaviru.

Podle analýzy provedené stanicí CNN existují v různých provinciích a městech po celé Číně cestovní omezení různého stupně, která ovlivňují více než 780 milionů lidí. Mezi restrikce patří vše – od karantény po omezení v tom smyslu, kdo se může pohybovat po jednotlivých městských čtvrtích.

Takhle vypadá život v Pekingu. Ochranné roušky a masky nosí lidé všude.V Číně dál řádí nový typ koronaviru, který způsobuje nemoc COVID-19.
15:16
17. 2. 2020

Čínská vláda nabízí podporu firmám podnikajícím v zemi, aby zmírnila dopady epidemie koronaviru. Společnosti, které byly epidemií zasaženy a mají úvěry, mohou žádat o snížení úrokové sazby nebo odložení splátek, úlevy mohou mít také na nájmu a odvodech sociálního pojištění.

Pro obnovení provozu po čínském Novém roce musejí ale žádat o povolení a splňovat přísná protivirová opatření. V rozhovoru s ČTK to řekl ředitel regionálního centra v Šanghaji státní agentury CzechTrade Aleš Červinka.

Firmy v Číně musejí pro obnovení provozu požádat podle Červinky místní samosprávu o povolení. Musejí přitom splnit řadu protivirových opatření – mít například zajištěnou místnost pro člověka, který by měl teplotu, jsou povinné rozdávat a pravidelně měnit roušky a na každém pracovišti mít dezinfekci.

Celý proces včetně vydání povolení zabere podle velikosti společnosti zhruba týden. „Nevím o žádné firmě, která by nechtěla obnovit výrobu nebo ji zastavila,“ dodal.

14:47
17. 2. 2020

České firmy by se mohly v Číně po zklidnění situace kolem koronaviru uplatnit s kvalitním zdravotnickým materiálem nebo vybavením nemocnic. České firmy by rovněž mohly pokrýt poptávku po výrobcích pro zdravý životní styl – vitaminových doplňcích, organických potravinách nebo cereáliích.

V rozhovoru s ČTK to řekl ředitel regionálního centra v Šanghaji státní agentury CzechTrade Aleš Červinka. Český vývoz do Číny dlouhodobě roste, v loňském roce činil 56,6 miliardy korun.

Na čínském trhu by se mohli podle něj uplatnit i výrobci kvalitních ochranných masek, respirátorů a roušek. Tyto produkty chybějí i v současné době, ale podle Červinky české firmy mají příliš vysoké ceny, které pro Čínu nejsou atraktivní.

Po uklidnění situace by ale mohla vzrůst poptávka po kvalitním zboží z nových materiálů, například z nanovláken. „Standardní zdravotnický materiál si vyrobí (Číňané) sami a o mnoho levněji, šanci mají hi-tech technologie a originální technická řešení,“ uvedl.

Obavy z koronaviru v Česku: Firma Respilon zaznamenala velký zájem o roušky a především respirátoryPasažéři na letišti mají kvůli nákaze koronavirem masky (4. 2. 2020).
14:16
17. 2. 2020

Čína likviduje infikované bankovky

Čínská centrální banka má plán, jak zamezit šíření koronaviru. Jde o hloubkové čištění a v krajních případech i ničení potenciálně infikovaných bankovek.

Informace Světové zdravotnické organizace totiž naznačují, že virus přežívá na různých površích alespoň několik hodin.

To je ostatně také důvod, proč budovy a instituce v postižených oblastech pravidelně dezinfikují tlačítka výtahu, kliky dveří a další povrchy, kterých se člověk běžně dotýká. Rizikové jsou tak logicky i bankovky, se kterými přichází lidé do kontaktu na denní bázi.

Čínské banky tak nyní musí dezinfikovat bankovky ultrafialovým světlem a jejich vystavením vysokým teplotám. Poté je před opětovným zařazením do oběhu musí skladovat 7 až 14 dní. Uvedla to v tiskové zprávě Čínská lidová banka, která má v zemi roli centrální ekonomické instituce.

Ilustrační foto.
13:21
17. 2. 2020

Japonsko kvůli nákaze ruší veřejné akce

Japonsko kvůli šíření nového typu koronaviru dnes oznámilo zrušení některých plánovaných masových akcí. Tokijského maratonu, který se má uskutečnit 1. března, se bude smět zúčastnit jen pár stovek elitních běžců. Z veřejnosti se do závodu nebude moci přihlásit nikdo. Organizátoři původně očekávali účast asi 38 000 sportovců.

Omezeny byly i veřejné oslavy 60. narozenin císaře Naruhita, který loni 1. května převzal od svého otce panovnické povinnosti. Císař Naruhito a císařovna Masako měli podle původních plánů pozdravit davy v neděli dopoledne z balkonu svého tokijského paláce.

„Vzhledem k riziku šíření viru jsme se rozhodli zrušit tuto veřejnou akci, kterou každoročně navštěvuje množství lidí,“ uvedl císařský palác. Narozeninový projev předchozího císaře Akihita, který loni abdikoval, si v prosinci 2018 přišlo poslechnout 82 000 lidí.

Evakuace Američanů z výletní lodi Diamond Princess (16.2.2020)
13:01
17. 2. 2020

Ruské velvyslanectví v Japonsku uvedlo, že občan ruské národnosti na palubě výletní lodi Diamond Princess měl pozitivní test na nový typ koronaviru.

Loď Diamond Princess kotví u japonských břehů už týden. (15.2.2020)Americká vláda plánuje evakuovat americké cestující z lodi Diamond Princess.
12:27
17. 2. 2020

Téměř polovina amerických firem působících v Číně uvádí, že jejich globální aktivity pociťují dopady opatření, k nimž sáhly čínské úřady kvůli epidemii onemocnění způsobeného koronavirem. Zhruba 75 procent firem nemá dostatek zaměstnanců pro továrny v Číně, aby mohly plně obnovit výrobu.

Omezení zavedená kvůli ochraně veřejného zdraví podle nich znemožňují části zaměstnanců vrátit se po prodloužených svátcích do práce. Uvádí to průzkum Americké obchodní komory (AmCham) v Šanghaji.

12:06
17. 2. 2020

Petrohradský soud dnes nařídil umístit pod dohled lékařů Allu Iljinovou, která po návratu z Číny uprchla z nemocniční karantény. Soud rozhodl, že v karanténě setrvá minimálně do 19. února, informovala agentura Interfax.

Ruské úřady z obavy z rozšíření nákazy novým typem koronaviru zavírají do karantény tisíce příchozích z Číny, kde se mezitím nákaza potvrdila u více než 70 000 lidí.

Účastníci soudního jednání byli bez roušek, ale v soudní síni byl přístroj, který zajišťuje antibakteriální prostředí. Podle petrohradského serveru Fontanka je zřejmé, že se úřady rozhodly z Iljinové učinit precedens pro podobné případy.

Iljinová utekla z nemocnice spolu s třemi dalšími lidmi, kteří se do karantény dostali za podobných okolností. Dva uprchlíci se podle Interfaxu vrátili na kliniku sami. Mezitím dostal soud žádost, aby nařídil nucený lékařský dohled nad Annou Rybakovovou, která je čtvrtou uprchlicí.

 

Ruska Alla Iljinová (32) utekla z nemocniční karantény.
11:33
17. 2. 2020

Na organizaci české pomoci pro Čínu bude spolupracovat Český červený kříž a Čínský červený kříž, který bude koordinačním příjemcem pomoci na čínské straně. Materiál je vybrán podle požadavků čínských provincií, měst a univerzit, které v Česku mají své partnery. 

11:16
17. 2. 2020

Čínské akcie zahájily týden růstem a jejich hlavní indexy už smazaly ztráty, které kvůli novému typu koronaviru zaznamenaly od prvního obchodního dne po oslavách nového lunárního roku. 

Čína se dál potýká s nákazou koronaviru (17.2.2020)Čína se dál potýká s nákazou koronaviru (17.2.2020)Čína se dál potýká s nákazou koronaviru (17.2.2020)
10:56
17. 2. 2020

„Přežil jsem koronavirus a jediné, co jsem dostal, je tohle trapné tričko.“

Ebay stáhl z prodeje trička se slogany týkajícími se koronaviru. Amazon však zboží nadále ponechává v nabídce. Mluvčí jednoho z největších online obchodů sdělil médiím, že oblečení s daným motivem bylo vyloučeno z prodeje na základě jedné ze zásad společnosti, která udává, že jakékoli položky zobrazující či zlehčující lidskou tragédii a utrpení, nebo zboží, které je prodáváno se snahou vydělat na zmíněných událostech, či se dá považovat za necitlivé vůči jejich obětem, jsou na stránkách eBaye striktně zakázány.

Mluvčí ujistil veřejnost, že škodné položky byly odstraněny a vedení momentálně pracuje na školení prodejců v daném okruhu. Prodávána byla například trička se slogany „Přežil jsem koronavirus a jediné, co jsem dostal, je tohle trapné tričko“, „Koronavirus uvnitř“ nebo „Právě jsem přijel z Wuchanu“. Dalším motivem bylo logo značky piva Corona doplněno nápisem „Corona virus“.

10:52
17. 2. 2020

Wuchanští lékaři během léčby pacientů s koronavirem sáhli po 2 tisíce let starých léčebných postupech, nebezpečný virus zkoušejí léčit tradiční čínskou medicínou. Kromě supermoderních léků nakažení dostávají například šuang-chuang-lien, tedy bylinný extrakt z plodů zlatice převislé, pomocí kterého Číňané léčí infekce už tisíce let.

Testy s tradiční čínskou medicínou zatím podstupuje asi 400 pacientů. „Zatím máme dobré výsledky, které ukazují zlepšení,“ komentoval zdravotní komisař pro provincii Chu-pej Wang Che-šeng. Odborníci rovněž zkouší, zda na virus nezaberou vakcíny určené pro HIV nebo ebolu, zároveň se pracuje na vývoji účinné vakcíny proti koronaviru

Vrchní vědkyně Zdravotnické světové organizace (WHO) Soumya Swaminathanová však před užitím tradiční čínské medicíny varovala. „Při testování tradiční medicíny požadujeme vědecký přístup,“ vyzvala Swaminathanová.

10:34
17. 2. 2020

Členové stálého výboru čínského parlamentu se 24. února sejdou, aby projednali návrh na odklad výročního zasedání zákonodárného sboru, které má začít 5. března. Důvodem je šíření nového typu koronaviru, informovala v pondělí agentura Nová Čína.

10:27
17. 2. 2020

Japonsko potvrdilo nákazu novým koronavirem u dalších 99 lidí na výletní lodi, kterou drží v karanténě v Jokohamě. Nakažených z lodi už je 454.

09:57
17. 2. 2020
!

Čech Dan Pekárek při odchodu z Bulovky ohledně pobytu v karanténě uvedl: „Já si myslím, že dobrý, že se ke mně hodně dobře chovali.“ 14 dní v karanténě proběhlo v pořádku. „Ale už si potřebuju jít zaběhat, nebo tak něco,“ prohodil. Co mu chybělo nejvíce? „Maminka,“ řekl stručně. „Teplotu nemám, nic nemám, nemusíte se bát, že bych vás teď nakazil,“ podotkl.

Video Čech Dan, propuštěný z karantény kvůli koronaviru: Nemusíte se bát, nenakazím vás - Aktu.cz
9:21
17. 2. 2020

Možný termín pro odlet letounu s českou pomocí pro Čínu by mohl být na přelomu února a března. V tiskové zprávě to uvedlo ministerstvo zahraničí.

9:17
17. 2. 2020

Čínský prominentní aktivista, akademik a přední iniciátor Hnutí nových občanů Sü Č'-jung byl v sobotu večer zatčen v jihočínském Kantonu. Policie ho vyvlekla z domu právničky Jang Pin, kde se Sü ukrýval, potvrdili další aktivisté Jie Tu a Chua Ce. Zadržena byla také právnička, její syn a manžel, ti ve vazbě za „ukrývání zločince“ strávili 24 hodin, pak byli propuštěni.

Sü byl zatčen kvůli eseji, ve které se „opřel“ do čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, akademik napsal, že Si není schopný vládnout zemi, jako příklad uvedl krizi kolem koronaviru. „Nedovolil jste, aby nám řekli pravdu, a tak se nákaza změnila v národní katastrofu,“ stojí v Süově eseji.

„Kdykoliv stanete tváří v tvář krizi, nemáte ani ponětí, co se děje. Nemyslím si, že jste zlý muž, jen nejste moc chytrý muž. Prosím vás, Si Ťin-pchingu, rezignujte,“ vyzval akademik. Süovi přátelé uvedli, že je na útěku už několik týdnů, věděl, že svými slovy proti sobě poštve vládu. Humanitární právníci se obávají, že Sü bude odsouzen k mnohaletému vězení. Dalšího postihu se zřejmě dočká i právnička Jang, která patří mezi nejhlasitější kritiky vlády kvůli smrti wuchanského lékaře Li Wen-lianga (†34), který už loni upozornil na nebezpečí epidemie koronaviru.

Aktivista Sü Č'-jung skončil v čínském vězení už několikrát, na snímku jsou demonstranti s jeho fotkami dožadující se Süova propuštění v roce 2014.
9:04
17. 2. 2020

Vyslání vládního speciálu do Číny s pomocí od Čechů potvrdilo na twitteru i ministerstvo obrany. Na palubě by měla být i humanitární pomoc z Vysočiny. Dárci podle vyjádření třebíčského starosty Pavla Pacala shromáždili takřka 400 kilogramů zdravotnického materiálu včetně roušek a dezinfekce. 

8:44
17. 2. 2020

Vláda souhlasila s návrhem vyslat do Číny armádní speciál s humanitární pomocí od měst, krajů, firem či Hradu. Přesný termín odletu však zatím není určen. Více se o dnešním jednání vlády dozvíte zde.

08:39
17. 2. 2020

V Česku bylo zatím kvůli podezření na nákazu testováno 77 lidí, u nikoho se nemoc neprokázala, řekl dnes novinářům před jednáním vlády ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

8:35
17. 2. 2020

Záměr evakuovat své občany z paluby výletní lodi kotvící v japonském přístavu v posledních dnech oznámilo několik dalších zemí, dnes se k nim připojila Austrálie. 

Charterovým letem by se měli přesunout na sever Austrálie, kde stráví dalších 14 dní v izolaci. „Vzhledem k tomu, že se nedávno objevily nové případy (nákazy), nemůžeme si být jistí, že momentálně zdraví lidé na lodi, kteří se budou ve středu vracet, nejsou virem nakaženi,“ prohlásil premiér Scott Morrison.

8:23
17. 2. 2020

„Měli jsme štěstí, že to byli mladí lidé, inteligentní, odolní,“

uvedla ředitelka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová k příležitosti propuštění Čechů z karantény. Podle ní s pěti Čechy nebyl žádný problém, karanténě se podrobili dobrovolně. Po celou dobu sice nemohli vycházet ven, ale měli samostatné pokoje a mohli komunikovat se svými rodinami. „Snažili jsme se ale, aby měli pocit volnosti co největší,“ podotkla primářka kliniky infekčních nemocí Hana Roháčová. Více čtěte ZDE

Ředitelka pražské Hygienické stanice Zdeňka Jágrová komentovala propuštění Čechů z karantény (17.2.2020)Primářka kliniky infekčních nemocí pražské Nemocnice Na Bulovce Hana Roháčová komentovala propuštění Čechů z karantény (17.2.2020)
08:08
17. 2. 2020
!

Doktoři Nemocnice Na Bulovce komentují propuštění českých pacientů, u nichž se podezření na koronavirus neprokázalo.

8:02
17. 2. 2020

Čtrnáct Američanů, kteří byli v neděli evakuováni z luxusní výletní lodi kotvící v Jokohamě, mají koronavirus, odhalily testy. S odkazem na americké úřady to píše agentura AFP. 

7:28
17. 2. 2020

Jižní Korea sleduje polohu pacientů s koronavirem pomocí GPS údajů z mobilů a záběrů z bezpečnostních kamer, informuje server DailyMail. Vláda pak tyto údaje zveřejňuje na stránkách místního ministerstva zdravotnictví. Jižní Korea aktuálně hlásí 29 případů nákazy.

07:07
17. 2. 2020

V kongresovém centru Wu-chan Parlour, které bylo přeměněno na provizorní nemocnici, jsou dál stovky pacientů. Během karantény se jim stará personál i o pohyb - pacienti tančí či cvičí. 

Čínské kongresové centrum Wu-chan Parlour bylo přeměněno na provizorní nemocniciČínské kongresové centrum Wu-chan Parlour bylo přeměněno na provizorní nemocniciČínské kongresové centrum Wu-chan Parlour bylo přeměněno na provizorní nemocniciČínské kongresové centrum Wu-chan Parlour bylo přeměněno na provizorní nemocnici, pacienti v něm i cvičí a tančí
6:12
17. 2. 2020

Pětice Čechů držená v karanténě by měla pražskou Nemocnici Na Bulovce opustit dnes v 8 ráno. Dva studenti z Wu-chanu, dva další čeští občané a jeden rodinný příslušník dorazili do Prahy 3. února krátce po půlnoci z epicentra nákazy Wu-chanu.

5:49
17. 2. 2020

S nedělním přírůstem se počet nakažených na pevninské Číně dostal na 70 548, celosvětově na 71 331. Zároveň již bylo 10 844 osob uzdraveno a propuštěno z nemocnice. 

Doktoři v nemocnici ve Wu-chanu, ohnisku nákazy koronaviremDoktoři v nemocnici ve Wu-chanu, ohnisku nákazy koronavirem
5:22
17. 2. 2020

Dobré ráno, pevninská Čína za neděli hlásí 105 nových úmrtí na nákazu smrtícím koronavirem, počet obětí nemoci COVID-19 tak v oblasti vzrostl na 1770. Přibylo rovněž 2048 nakažených, informovala agentura Reuters.

22:01
16. 2. 2020

Tady je krátké shrnutí toho, co přinesla neděle:

 • Novému koronaviru podlehlo už skoro 1700 lidí, nakažených je přes 69 tisíc. Růst počtu nemocných zpomalil, Čína to přičítá „úspěšným opatřením“.
 • Jedním z ohnisek nákazy je výletní loď Diamond Princess, která kotví v Japonsku. Lékaři na ní potvrdili už přes 350 případů. Několik zemí z ní chce evakuovat své občany, například Kanada nebo Itálie. Jako první s evakuací začaly Spojené státy.
 • Pětice Čechů, která byla dva týdny v karanténě, by v pondělí měla opustit Nemocnici Na Bulovce.

Děkujeme za pozornost, kterou našemu online přenosu věnujete. Blesk Zprávy vám budou i nadále přinášet ty nejčerstvější informace.

21:51
16. 2. 2020

Koronavirus poznamenává život v celé Číně. Není téměř možné potkat člověka, který by neměl roušku. 

Takhle vypadá život v Pekingu. Ochranné roušky a masky nosí lidé všude.Takhle vypadá život v Pekingu. Ochranné roušky a masky nosí lidé všude.Takhle vypadá život v Pekingu. Ochranné roušky a masky nosí lidé všude.
21:19
16. 2. 2020

Američané evakuovaní z lodi Diamond Princess nastupují na letišti v Tokiu do letadel, která je dopraví do USA. Tam je čeká dvoutýdenní karanténa.

Evakuace Američanů z výletní lodi Diamond Princess. (16.2.2020)Evakuace Američanů z výletní lodi Diamond Princess. (16.2.2020)Evakuace Američanů z výletní lodi Diamond Princess. (16.2.2020)
20:57
16. 2. 2020

Čínská média ukázala „běžný den“ v jedné z provizorních nemocnic v epicentru nákazy Wu-Chanu. Podle státní agentury záběry, které jsou k vidění na twitteru, pořídila jedna z pacientek. Personál nemocnice na videu tančí a zpívá píseň s názvem „Zítra bude lépe“.

 

20:13
16. 2. 2020

Většině evakuovaných Američanů z výletní lodi se ulevilo. Pomoc vlády ale čekali mnohem dřív. „Jsem ráda, že můžu (z lodi) odejít," řekla Sarah Aranaová z Kalifornie s tím, že americká vláda se k tomuto kroku měla odhodlat mnohem dřív.

 „Odletíme za pár hodin, žádné podrobnosti ještě nevíme. Možná skončím v Texasu, anebo v Nebrasce,“ řekla agentuře Reuters Gay Courterová.

Někteří Američané evakuaci odmítli. „Proč bych měl nastoupit do autobusu a letadla s lidmi, kteří jsou možná nakažení a se kterými jsem strávil skoro dva týdny v izolaci?“ napsal na twitteru právník Matt Smith.

Evakuace Američanů z výletní lodi Diamond Princess. (16.2.2020)Evakuace Američanů z výletní lodi Diamond Princess. (16.2.2020)
19:47
16. 2. 2020

Pasažéři z lodi Diamond Princess, u kterých nebyl koronavirus potvrzen, dorazili na letiště. Vláda Spojených států pro ně vyslala dvě letadla.

Evakuace Američanů z výletní lodi Diamond Princess. (16.2.2020)Evakuace Američanů z výletní lodi Diamond Princess. (16.2.2020)Evakuace Američanů z výletní lodi Diamond Princess. (16.2.2020)
19:36
16. 2. 2020
!

Z téměř 400 Američanů, evakuovaných z výletní lodi v jokohamském přístavu, se 40 nakazilo koronavirem, uvedla BBC. Léčit se budou v Japonsku.

Evakuace Američanů z výletní lodi Diamond Princess. (16.2.2020)Evakuace Američanů z výletní lodi Diamond Princess. (16.2.2020)

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

offline ( 17. února 2020 23:41 )

A jestli od Babiše, tak taky ne.

offline ( 17. února 2020 23:36 )

Opatření k izolaci a kontrole půlmiliardy občanů se bude Číně výborně hodit i po odeznění epidemie. Je to tréning k nezaplacení. A prázdně nemocnice, které jsou beztak stavěny jako separace, jen s průlezy místo dveří, se budou zase krásně hodit jako věznice. ČÍNA NEZKLAME. LENIN, STALIN, PUTIN, PCHING, jedna parta všechno.

wp2t ( 17. února 2020 15:09 )

Tak se podívej na zemi původu, jestli budou z Číny, tak bych je neotvíral.

jebuto ( 17. února 2020 10:37 )

To je straš­ný!!!!­!!!!!!­!!! Otevřu noviny - koronavirus, pustím televizi - koronavirus, otevřu internet - koronavirus. Mám v lednici dvoje rybičky a paštiku. Bojím se je otevřít.

oxygene.p ( 17. února 2020 09:33 )

Tak Daník přežil , kluk ušatej. Ted místo kotce dostane postel. Snad ji vyfotí a nasdílí , spousta lidí po tom lační , aby mohlo vidět jeho pelech. Tak snad nás nenechá dlouho čekat.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud