Neděle 9. května 2021
Svátek slaví Ctibor, zítra Blažena
Polojasno 14°C

Slováci se postavili za Čechy a vyhostí tři ruské diplomaty. Moskva jim to oplatila

Autor: ČTK - 
22. dubna 2021
17:50

Slovensko rozhodlo o vyhoštění tří pracovníků ruského velvyslanectví, řekl dnes novinářům premiér Eduard Heger, na odjezd ze země dostali týden. Krok zdůvodnil tím, že Slovensko nemůže tolerovat, když zástupci cizích diplomatických misí nerespektují dohodnutá pravidla. Rusko v odpovědi vyhostí tři Slováky, informuje agentura Reuters. Mluvčí ruského ministerstva zahraničních věcí Marija Zacharovová sdělila, že Moskva je jednáním Bratislavy hluboce zklamána a že odpověď na sebe nenechá dlouho čekat, napsala ruská agentura TASS.

Předseda slovenské vlády současně vyjádřil solidaritu s Českem, které se dostalo do diplomatické roztržky s Moskvou kvůli důvodnému podezření na zapojení ruských zpravodajců do exploze muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014.

„Považujeme za velmi důležité udělat všechno pro ochranu bezpečnostních zájmů, včetně dosažení toho, aby cizí diplomatické mise působily na území Slovenské republiky v souladu s našimi zákony a mezinárodními úmluvami,“ řekl Heger. Dodal, že Slovensko má zájem o budování vztahů s Ruskem na principu vzájemného respektu.

Slovenští politici bližší důvody vyhoštění ruských diplomatů neuvedli, stejně tak neupřesnili jejich jména či funkce. „Opíráme se o profesionální činnost našich zpravodajských složek. Je to i vyjádření solidarity vůči České republice,“ řekl Korčok k rozhodnutí Bratislavy.

Vrcholní politici Slovenska už o uplynulém víkendu vyjádřili podporu Česku ohledně vyhoštění 18 pracovníků ruské ambasády a odsoudili podvratné aktivity proti bezpečnosti ČR.

Rusko mělo dosud na Slovensku 30 diplomatů a dalších 60 pracovníků velvyslanectví. Z hlediska počtu diplomatických pracovníků má Rusko v zemi větší zastoupení než například Spojené státy nebo Čína. Slovensko má v Rusku 18 diplomatů.

Video Fischer o ultimátu pro Rusko, Babišově couvání i spojenecké podpoře - Markéta Volfová, Lukáš Červený

Slovensko už loni v létě vyhostilo tři ruské diplomaty. Krok tehdy zdůvodnilo tím, že jejich činnost byla v rozporu s Vídeňskou úmluvou o diplomatických stycích. Slovenský tisk tehdy uvedl, že rozhodnutí Bratislavy souviselo s případem zneužití slovenských víz ruskými tajnými službami při atentátu v Berlíně. Případ se týká předloňské vraždy Čečence Zelimchana Changošviliho v centru Berlína, kterou si podle německého nejvyššího státního zastupitelství objednala Moskva.

Vrbětická krize

ONLINE: Vrbětická krize Oznámení české vlády Tajná jednotka 29155 Ruská reakce Šéf BIS Michal Koudelka Stopy ruských agentů v ČR Projev prezidenta Zemana

flesch2z ( 23. dubna 2021 11:49 )

Slováci ne, jen Heger. Slováci nám vzkazují, že si následky našeho agresivního chování máme vyřešit sami.
A Chmelár se vyjádřil, že Zaorálek je šovinistické prase. A má pravdu.

alenakavrisidivu ( 23. dubna 2021 09:36 )

si děláte srandu? "kultura ide v Europe od zapadu" to jako na východě lezou po stromech?

pindokuk ( 23. dubna 2021 09:15 )

strécu ten palec nahoru si vopchaj do riti.

pindokuk ( 23. dubna 2021 09:13 )

ODPUDIVÉ POVAHY???? A kdo ty vole zahasil osvětimské pece?? Kterému národu zahynulo 20 milionů lidí? I za naši pidizemi.
Francku já už dávno vím že ty seš kus hovězího.

pindokuk ( 23. dubna 2021 09:08 )

No to by bylo aby Čaputová zůstala pozadu.Co jim tam bouchlo? Bratislavský hrad??

Zobrazit celou diskusi
Další videa