Vzkaz Česku: Soustrast za mrtvé a znepokojení nad Rusy. NATO vyjádřilo solidaritu

Šéfové států a vlád zemí NATO se na summitu v Bruselu sejdou 14. června. Oznámil to dnes generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, podle něhož se budou lídři zabývat mimo jiné agresivním jednáním Ruska. Země Severoatlantické aliance dnes vyjádřily Česku solidaritu v souvislosti s výbuchem muničního skladu ve Vrběticích, za nímž podle zjištění českých tajných služeb byla ruská vojenská rozvědka GRU.
NATO je podle společného prohlášení vážně znepokojeno destabilizačními aktivitami Ruska na území aliance.
Zástupce členských zemí dnes o vývoji vyhroceného diplomatického sporu Prahy a Moskvy informoval nový český ministr zahraničí Jakub Kulhánek. Spojenci rovněž vyjádřili Česku účast v souvislosti s následky výbuchu, při němž v roce 2014 zemřeli dva lidé.
„Spojenci vyjadřují vážné znepokojení nad destabilizační činností, kterou Rusko nadále podniká v euroatlantickém prostoru včetně území aliance, a v plné solidaritě stojí za Českou republikou,“ uvedla v dnešním společném prohlášení Severoatlantická rada.
Vyjádření solidarity NATO s ČR v kauze Vrbětice
Prohlášení Severoatlantické aliance vyjadřující solidaritu s Českou republikou:
1. Český ministr zahraničí dnes informoval Severoatlantickou radu o aktivitách ruských agentů v České republice, jejichž důsledkem byly exploze skladu munice ve Vrběticích v roce 2014. Výbuch způsobil smrt dvou lidí, kteří na místě pracovali, za což členové aliance vyjadřují soustrast, a také velmi podstatné materiální škody.
2. Ministr potvrdil, že české úřady označily jako odpovědné za explozi dva ruské tajné agenty - stejné dva ruské tajné agenty, kteří jsou nadále hledáni úřady Spojeného království v souvislosti s útokem provedeným v Salisbury v roce 2018, při němž byla použita silná nervová látka novičok typu vyvinutého Ruskem.
3. Vzhledem k přičtení odpovědnosti za tyto akce Rusku vypověděla Česká republika 18 ruských představitelů, kteří jsou členy ruských tajných služeb, a zvažuje další významná opatření. Členové aliance vyjadřují hluboké znepokojení nad destabilizačními akcemi, v jejichž provádění Rusko pokračuje v euroatlantické oblasti, včetně území aliance, a jsou plně solidární s Českou republikou.
Summit se chystá na červen
„Je to jedinečná příležitost posílit NATO jako trvající ztělesnění pouta mezi Evropou a Severní Amerikou,“ uvedl šéf NATO Jens Stoltenberg v dnešním prohlášení k chystanému summitu Severoatlantické aliance.
Schůzku lídrů, která se podle dřívějších očekávání měla i s ohledem na pandemii covidu-19 odehrát spíše až ve druhé polovině roku, svolal v době vyhroceného napětí mezi Západem a Ruskem.
K tomu vedle shromažďování ruských sil u Ukrajiny přispělo také odhalení českých tajných služeb o účasti ruských agentů na výbuchu muničního skladu ve Vrběticích, o němž dnes jednají velvyslanci při NATO.
Poprvé s Bidenem
Summit, na němž by se s partnery měl poprvé osobně sejít americký prezident Joe Biden, bude mít na programu agendu aliance do roku 2030.
Spojenci z obou stran Atlantiku dávají najevo, že po čtyřech letech ochlazení vztahů za vlády bývalého prezidenta Donalda Trumpa chtějí opět posílit vazby mezi USA a Evropou. Jedním z důkazů má být koordinovaný odchod aliančních jednotek z Afghánistánu, který NATO zahájí v květnu.
Na stole i konec afghánské mise. A co po něm
Na summitu by měli lídři jednat o hlavních bodech agendy pro roky následující po ukončení afghánské mise. Podle Stoltenberga je mezi výzvami, které budou řešit, také hrozba terorismu, kybernetické útoky, vzestup Číny či dopad klimatických změn na bezpečnost.
Vrbětická krize
ONLINE: Vrbětická krize Oznámení české vlády Tajná jednotka 29155 Ruská reakce Šéf BIS Michal Koudelka Stopy ruských agentů v ČR Projev prezidenta Zemana
- K prvnímu výbuchu v muničních skladech došlo 16. října a 3. prosince 2014. Při prvním výbuchu zemřeli i dva zaměstnanci firmy Imex Group, která si sklady pronajímala.
- O podezření ze zapojení ruských tajných služeb do výbuchů v muničních skladech ve Vrběticích z roku 2014 informoval premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) v sobotu 17. dubna. V reakci na to Česko vyhostilo 18 ruských diplomatů.
- Nepřátelský akt nebo státní terorismus. Tak na informace o zapojení ruské vojenské rozvětky do výbuchu ve Vrběticích reagovali Čeští politici. Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) kritizoval i prezidenta Miloše Zemana. Vadilo mu, že se k situaci nevyjádřil.
- Rusko obvinění označilo za absurdní. Na vyhoštění svých diplomatů pak odpovědělo vyhoštěním 20 zaměstnanců českého velvyslanectví v Moskvě.
- Informace nezůstala bez odezvy ani mezi občany. Už v noci ze soboty na neděli skupina aktivistů potřísnila zdi ruského velvyslanectví kečupem. V neděli se pak před velvyslanectvím sešla asi stovka demonstrantů, dorazilo ovšem i kolem deseti podporovatelů Ruska a došlo i na potyčky.
- V úterý se informacemi zabývala i česká Sněmovna. Poslanci na konci jednání vyzvali vládu k dalšímu omezení počtu ruských diplomatů v Česku.
- Ve čtvrtek Česko reagovalo na vyhoštění svých diplomatů rozhodnutím, že počet ruských pracovníků na ambasádě v Praze zastropuje na počet českých pracovníků na své ambasádě v Rusku.
Taky vidím Merkelovou, když jí Babiš lil tyhle bláboly do hlavy, jak v duchu zaúpěla...Němci toho mají nyní sami až nad hlavu a teď ještě Češi začnou otravovat s nějakou starou, nedůvěryhodnou kauzou