„Kampaň!“ posteskl si Staněk Babišovi. Úředníkům na rozloučenou rozvázal jazyk

15. 5. 2019
19:10

Za všemi svými rozhodnutími si pevně stojím. Takovými slovy začíná ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) dopis, ve kterém oznamuje svou rezignaci premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Kritiku odvolání ředitelů Národní galerie a Muzea umění Olomouc v něm popisuje jako kampaň vůči své osobě, v Česku podle něj vládnou zjitřené vášně a slepota. Na závěr uvádí, že úředníky ministerstva, kteří vypracovávali audit obou kulturních institucí, zbavil mlčenlivosti. Chce tím ukázat, že měl celou dobu pravdu. Přečtěte si plné znění jeho listu.

Vážený pane premiére,

jakožto ministr, který se zodpovídá prezidentovi ČR, Vám, sociální demokracii a občanům této země, České republiky, si za všemi svými rozhodnutími pevně stojím. Jsou v souladu s mým nejlepším vědomím a svědomím.

V uplynulých týdnech byla proti mé osobě vedena masívní kampaň bez racionálního zdůvodnění jen proto, že jsem se rozhodl učinit přítrž nehospodárnému, ba protiprávnímu jednání ředitelů dvou prestižních institucí spadajících pod můj rezort.

Oba se na základě výsledků veřejnosprávních kontrol Ministerstva kultury ČR dopustili řady protiprávních jednání, jimiž mohli způsobit českému státu a institucím, v jejichž čele stáli, nejen finanční, ale i reputační újmu.

Jsem bytostně přesvědčen, že zákony mají platit pro každého, respektované osobnosti kulturního života nevyjímaje. V rámci vlády práva není nikdo nedotknutelný.

Jsem přesvědčen, že demokracie, kde vládnou zjitřené vášně a slepota vůči faktům namísto racionálních argumentů a práva, je ve vážném nebezpečí. Ve svém boji za spravedlnost a právo již necítím další podporu z nejvyššího vedení ČSSD, a proto jsem se rozhodl vyhovět výzvě předsedy strany Jana Hamáčka a k 31. 5. 2019 rezignuji na post ministra kultury.

Sděluji zároveň, že k dnešnímu datu zprošťuji povinnosti mlčení všechny úředníky ministerstva, kteří vypracovali veřejnosprávní audity v obou mnou podřízených organizacích – Národní galerii Praha a Muzeu umění Olomouc – a předávám veřejnosti k posouzení všechny jejich auditní výstupy. Jsem odhodlán prokázat, že útoky mířené na mou osobu byly jen součástí štvavé kampaně bez ohledu na skutečný stav věcí. Přeji svému nástupci či nástupkyni, aby měli větší úspěch na postu ministra kultury.

Video Ministr Staněk: Onderka na mě útočí z neznalosti, měl si přečíst mé důvody. - redakce Blesk
1080p 720p 360p

satanas ( 16. května 2019 12:18 )

SMradlava cudla uz je dvno v konzerve!! Samo, smrdi dodnes, ale i to prejde!!

satanas ( 16. května 2019 12:15 )

Kdepak,,ta nejsmradlavejsi cudla byl HaWel,,tohle vse jsou jen jeho zparchantele, nevyvinute jikry!!

pooresh ( 16. května 2019 12:13 )

mamrde,ty mas Babiskina i jevo kamandu! Nestarej se o druhe

pooresh ( 16. května 2019 12:09 )

Smradlava ryba lezi na Hradcanech blbe!

pooresh ( 16. května 2019 12:07 )

Sudruzi,vsetko su to ucelouky a kampane! Skoda,ze uz v Cesku neni repna kampan.Ta byla nejlepsi! Zajimave,ze vsechny kampane tak nejak zacinaji u Zemana,teto rybi hlavy,a jak vsichni vime,ryba smrdi od hlavy!Tam to bude.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa