Čtvrtek 7. prosince 2023
Svátek slaví Ambrož / Benjamín, zítra Květoslava
Oblačno, sněžení 0°C

„Absurdní divadlo.“ Staňkem vyhozený Fajt dostal v galerii nabídku na jiné místo

Autor: ČTK - 
12. května 2019
18:18

Odvolaný ředitel Národní galerie Praha (NGP) Jiří Fajt dostal od vedení galerie nabídku zastávat místo finančního ředitele této instituce nebo kurátora sbírky moderního a současného umění. Uvedla to dnes Česká televize. Předseda ČSSD a místopředseda vlády Jan Hamáček nabídku pro Fajta, kterého ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) odvolal kvůli údajným hospodářským pochybením, označil za manažerské selhání.

Šéfa Národní galerie Jiřího Fajta odvolal ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) v polovině dubna po kontrole v NGP, odvolání zdůvodnil závažnými pochybeními v hospodaření.

Na Fajta dokonce ministr podal trestní oznámení kvůli autorské smlouvě na 1,2 milionu korun či kvůli dlouhodobým nájemním smlouvám uzavíraným NGP. Staněk odvolal také ředitele Muzea umění Olomouc (MUO) Michala Soukupa. Vicepremiér a šéf ČSSD Jan Hamáček dnes v ČT řekl, že ho překvapilo, že „někdo nabídne člověku, který má takové problémy, post finančního ředitele“. Označil to za manažerskou chybu. Dodal, že neví, proč prozatímní ředitel galerie Ivan Morávek takto postupoval. 

Hamáček spekuloval, zda Fajtovi musel Morávek nabídnout všechny volné funkce. Řekl, že od ministra kultury bude chtít vysvětlení. Později novinářům řekl, že se Staňkem mluvil. „Poslal mi vysvětlení, že pan ředitel postupoval podle zákoníku práce,“ řekl Hamáček.

Stejně se vyjádřil i Morávek. V reakci ČTK sdělil, že nemohl učinit jinak. Fajt ČTK napsal, že nabídku nemůže přijmout, a označil ji za absurdní divadlo.

Podle Morávka to byl formální zákonný postup. „Může to vypadat na první pohled paradoxně, ale takové jsou české zákony, a já je musím respektovat. Pan Fajt ostatně nabídku nepřijal, a v tomto okamžiku je toto téma již zcela bezpředmětné,“ napsal Morávek ČTK. Zákoník práce uvádí, že odvoláním vedoucího zaměstnance nekončí zaměstnanecký poměr a zaměstnavatel je povinen mu nabídnout „jinou práci odpovídající jeho zdravotnímu stavu a kvalifikaci“.

Video  Ministr Staněk: Onderka na mě útočí z neznalosti, měl si přečíst mé důvody  - redakce Blesk
Video se připravuje ...

Fajt ČTK sdělil, že nabídku finančního ředitele považuje „za další dějství absurdního divadla“, které kolem něj „rozehrála sociálnědemokratická a hradní politika“. „S plnou odpovědností řádného hospodáře a vědomím vnitřních potřeb Národní galerie tuto nabídku samozřejmě nemohu přijmout, neboť pro tuto pozici nemám ani odpovídající kvalifikaci, ani požadované zkušenosti,“ poznamenal. Vedení mu proto podle něj ze zákona toto místo nabízet nemuselo. Dodal, že na nabídku dosud formálně nijak nereagoval. „Je to pouze další z mnoha důkazů o naprosté nekompetentnosti ministra kultury a jeho lidí,“ poznamenal.

Proti Fajtovu odvolání se postavili nejen představitelé kulturní obce, požadují kvůli němu konec Staňka ve funkci. Užší vedení ČSSD ve čtvrtek Staňkovi uložilo připravit do konce května výběrová řízení na šéfy obou institucí. Staněk dostal také za úkol zklidnit situaci v kultuře.

Hamáček se dnes v ČT ministra kultury zastal, pokud jde o odvolání, postupoval podle něj správně. Odmítl říct, zda by uvítal Staňkovu demisi. Za jeho hlavní úkol označil, aby podle výzvy vedení ČSSD připravil výběrové řízení na šéfa NGP. Kdyby úkol nezvládl, Hamáček to bude řešit.

marmat ( 13. května 2019 00:51 )

tojar­....od­poví­dají­cií místo pro takového obviněného z fin. podvodu je-dát mu něco u poklad­ny/tre­zoru/­účtů, bankovních transakcí....... To nemůžete myslet vážně???

marmat ( 13. května 2019 00:45 )

Hamáček potvrdil průšvihy obou odvo­lanýc­h...­.vyprá­vět je nesmí....a jakýsi dobrák "ZA JEHO ZÁDY" ?????????? nabízel odvolanému provokativně post s finan­cemi­...??­???Tak tady naprosto chybělo ZVEŘEJNĚNÍ JMÉNA toho provokatéra

petr12 ( 12. května 2019 20:48 )

zloděj a finanční poradce to musel být opravdu dobrý zloděj.

saly23 ( 12. května 2019 19:31 )

Další díl serialu Manipulace Václava Moravce.Chce se mi zvracet.

onanym01 ( 12. května 2019 19:19 )

NADAVEJ NA HRAD. PAN HRADNI SE MSTI. TI DOLE MUSI SKAKAT JAK ON PISKA . PAN PREMIER JE POSLUSNY A HRADU SE TO LIBI.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud