Neděle 28. května 2023
Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián
Polojasno 20°C

Staněk ve vládě zůstane i po dusnu v ČSSD, má nové zadání. Onderka dál pochybuje

Video se připravuje ...
Aktualizováno -
9. května 2019
16:55
Autor: Jakub Veinlich, ČTK - 
9. května 2019
14:53

Ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) se z vlády Andreje Babiše (ANO) poroučet nebude, aspoň zatím. Nic na tom nezměnilo ani čtvrteční grémium sociálních demokratů, po kterém kritizovaný šéf resortu kultury dostal za úkol uklidnit celou situaci. Vyhrotila se poté, co Staněk odvolal ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta a šéfa Muzea umění v Olomouci Michala Soukupa. Část sociálních demokratů i dalších politiků pak žádala ministrův konec, ten naopak chystá výběrové řízení na nového šéfa Národní galerie. Dusno kolem něj řešil i podvýbor pro kulturu.

„Politické grémium vzalo na vědomí informaci pana ministra Staňka o situaci v resortu kultury. Grémium uložilo panu ministrovi, aby do konce května zorganizoval a připravil transparentní výběrové řízení na obě uvolněné funkce, a současně mu uložilo, aby zklidnil situaci v resortu kultury a aktivně vyjednával se všemi aktéry,“ shrnul závěry grémia ČSSD šéf strany a vicepremiér Jan Hamáček.

Během dvouhodinového jednání prý padlo několik dotazů na ministra Staňka, Hamáček je ale nechtěl příliš rozvádět. „Šlo o interní jednání, to, co vám mohu říci, je, že tam nezaznělo nic nového,“ doplnil předseda.

O důvěře Staňkovi v ČSSD nehlasovali

O důvěře ministru kultury se podle šéfa strany nehlasovalo. Problém by ale mohl nastat, pokud by Staněk do konce května uložené úkoly nesplnil.

Jako první veřejně vystoupil proti postupu ministra v případě změn ředitelů Národní galerie i Muzea umění v Olomouci 1. místopředseda ČSSD Roman Onderka. Ani stávající Staňkovo vysvětlení ho prý příliš nepřesvědčilo. „Nerozptýlil pochybnosti o způsobu řešení těch personálií, proto jsme také dali to usnesení, aby uklidnil situaci v resortu,“ neskrýval nespokojenost se situací Onderka.

Video  ČSSD: Staněk ve vládě zatím zůstane. Dostal ale úkoly. Onderku stále nepřesvědčil.  - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy
Video se připravuje ...

Podle místopředsedy ČSSD měla být v obou případech větší diskuse s odvolanými řediteli a dokončené audity. „Pan Staněk má moji důvěru ve vztahu k usnesením, které přijalo grémium sociální demokracie,“ doplnil a chce si počkat na vyhodnocení zadání z grémia.

„Žádné výzvy k odchodu nepadaly,“ doplnil Hamáček. „Jako každý člen sociální demokracie, i pan ministr Staněk by měl respektovat usnesení nejvyššího orgánu strany, teď je jasně daný termín, na panu ministrovi je, aby to do konce května zvládl,“ zopakoval uložený termín pro Staňka Hamáček.

Ministr čelil i dotazům Fajta

Sněmovní podvýbor pro kulturu měl končit ve čtvrtek kolem deváté hodiny. Poslanci ovšem grilovali ministra o více než 40 minut déle. K diskusi přizvali také Fajta. Nemocného Soukupa zastoupil bývalý statutární zástupce Muzea umění Ondřej Zatloukal.

Staněk, který čelí výzvám k odchodu, na jednání podvýboru odpovídal na dotazy, které mu kladli jak přítomní poslanci, tak i Fajt se Zatloukalem. Ministr si za odvoláním šéfů v Praze i Olomouci stojí. Především u Fajta v Národní galerii našla kontrola podle Staňka taková pochybení, kvůli kterým musel okamžitě skončit.

Další nesrovnalosti v Národní galerii

„Upozornil jsem na nějaké další zkušenosti, jako jsou problémy okolo externích právních smluv, které uzavírala NG v celkové částce asi 6,3 milionu korun,“ zopakoval důvody k odvolání Fajta Staněk. Další pochybnosti jsou podle Staňka také u dalších smluv.

Ministr také zpochybnil, jak Fajt naložil s penězi, které zbyly po výstavě Osmičkové roky, které prý metodickým pokynem ministerstvo nařídilo vrátit do státního rozpočtu.

„Krátce nato je podepsána smlouva, kde částka, která nebyla spotřebována, tedy 1 milion 200 tisíc, je podepsána jako autorská na několik projektů, které s tímto osmičkovým výročím ani nesouvisely,“ dodal k odvolání ředitele Národní galerie Fajta ministr Staněk. Smlouvu podle ministra navíc podepsala neoprávněně kancléřka galerie.

„Odvolání bylo na základě zjištění, že došlo s největší pravděpodobností k protiprávnímu postupu právě při uzavření této licenční smlouvy. Tady jsem ze zákona musel konat,“ dodal Staněk po jednání podvýboru pro kulturu.

Výbor má stále pochybnosti

Právě podvýbor vedený Martinem Baxou z ODS přijal po jednání se všemi zúčastněnými usnesení, ve kterém sice bere na vědomí odvolání Fajta a Soukupa, zároveň ale vyjádřil „pochybnost o adekvátnosti a důvodnosti postupu o odvolání ředitelů.“

„Hodnotili jsme to, jakým způsobem pan ministr to odvolání provedl, jaký byl soubor těch skutečností, který ho k tomu vedl, a to, že jsme nad tím vyslovili pochybnost, je dostatečně silný signál. Jsem přesvědčený o tom, že pan ministr nepostupoval správně,“ okomentoval pro Blesk Zprávy usnesení podvýboru pro kulturu jeho předseda Martin Baxa.

Nový ředitel ve druhém pololetí 

Výbor tak žádá ministra o „zajištění transparentního a s odbornou veřejností konzultovaného procesu obsazení pozic“ odvolaných ředitelů.

Ministr Staněk na to pro Blesk Zprávy reagoval tím, že výběr nového ředitele Národní galerie spěje ke startu. „Po technické stránce tomu už nic nebrání, máme připravené vypsání výběrového řízení. Chci ale ještě svolat odbornou skupinu podobně jako u Národního divadla, se kterou se chci poradit, jakým způsobem budeme postupovat,“ pokud vše půjde podle plánu, chce nového šéfa galerie Staněk představit v druhé polovině roku.

Video  Ministr Staněk: Onderka na mě útočí z neznalosti, měl si přečíst mé důvody.  - redakce Blesk
Video se připravuje ...

Otázkou je, zda tou dobou bude ale ještě stále ministrem. I když utichl tlak na jeho odvolání, dnes svou pozici musel ministr vysvětlovat i sociálním demokratům, tedy ve své vlastní straně. „Na Staňka už se neptejte, musí to utichnout,“ řekl Blesk Zprávám jeden z členů poslaneckého klubu, straníci prý mají „zklidnit vášně“ a nevyzývat své ministry veřejně k rezignaci.

„Věci v sociální demokracii se mají řešit uvnitř sociální demokracie, tak na to nebudu vůbec odpovídat. Je to názor kolegů, kteří mají právo vyslovit takový názor. Že ho vyslovují tímto způsobem, je jejich věc,“ vzkázal svým kolegům z ČSSD Staněk. Po rezignaci ministra volal nedávno například pražský poslanec Petr Dolínek nebo také první místopředseda sociálních demokratů Roman Onderka.

Tlak na konec Staňka

O jeho kompetencích ale pochybují také někteří opoziční poslanci. Odvolaný ředitel NGP Fajt byl odborník s mezinárodním renomé. Pokud ale panují pochybnosti o hospodaření NGP, je třeba je prošetřit, míní ale například Piráti.

„O odvolání si rozhodne sociální demokracie, ale tyto dva případy rozhodně nesvědčí o tom, že by pan ministr postupoval tak, že odbornost je na prvním místě,“ reagovala pro Blesk Zprávy poslankyně hnutí STAN Věra Kovářová, která je také členkou podvýboru pro kulturu. ČSSD právě o situaci okolo ministra jedná. 

Staněk v polovině dubna odvolal Fajta a ředitele Muzea umění Olomouc (MUO) Michala Soukupa po kontrolách v jimi vedených institucích. Na Fajta i dva bývalé ředitele MUO Soukupa a jeho předchůdce Pavla Zatloukala podal trestní oznámení. Vedením NGP pověřil Staněk krizového manažera Ivana Morávka, v případě MUO ministr pověřil vedením dosavadního zástupce ředitele Ondřeje Zatloukala. Na místa ředitelů vypíše ministerstvo v nejbližší době výběrová řízení.

Předseda ODS Petr Fiala považuje situaci za velmi vážnou i proto, že se proti ministru kultury Antonínu Staňkovi (ČSSD) postavila velká část kulturní veřejnosti. Jeho odchod z resortu v souvislosti s odvoláním ředitelů požaduje například petice s více než 6 000 signatáři. Staněk podle Fialy nedokázal své kroky vysvětlit odpovídajícím způsobem.

luder ( 11. května 2019 08:04 )

http­://www­.par­lamen­tnilis­ty.cz­/are­na/mo­nitor­/Petr-Zantovsky-sledoval-rozhovor-Takace-s-odbornikem-na-dezinformace-Chtel-znechucene-vypnout-televizi-ale-vtom-to-prislo-5810­60?ut­m_sou­rce=ww­w.sez­nam.cz­&utm_m­edium=­denni-tisk

marmat ( 9. května 2019 19:45 )

Anifa: Je to samozřejmě se 100% souhlasem redakce...co chcete řešit???

marmat ( 9. května 2019 19:43 )

horalysa: To, že NELZE tyto "objevy/audity" zveřejnit je jediná 100% jistota !!!
Že by si je vycucal z prstu je také 100% zcela VYLOUČENO !!!!!!!! Vyčkej­me.Ne­suďme­....

marmat ( 9. května 2019 19:39 )

petr12: přesně-pode­piusu­ji..­..Ch­obot­nice je z narušení chapadel už úplně šílená

marmat ( 9. května 2019 19:35 )

ABSOLUTNĚ NIKDO netuší, co Staněk/AUDIT našel....nemůže TO zveřejnit....To je móda ala´ Seznam­.cz.­...rej­pat, drbat, cupovat chiméry, dohady a pomluvy !!! Staněk ani NIKDO jiný nemůže a nesmí mluvit o jejich konkrétních "PŘEŠLAPECH !!!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa