Dyk, Geislerová, Liška a 5 tisíc lidí volá po konci Staňka. Autoři petice šli za šéfy vlády

Autor: ČTK - 
2. 5. 2019
22:53

Premiérovi Andreji Babišovi (ANO) se ve čtvrtek dostala na stůl výzva za odvolání ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD). Připojena byla i petice pod níž se za šest dní podepsalo přes 5 tisíc lidí, archy si ale výbor nechal, očekává přibývání podpisů. Odvolání Staňka požadují kvůli způsobu, jakým před dvěma týdny odvolal ředitele Národní galerie Praha (NGP) Jiřího Fajta a ředitele Muzea umění Olomouc Michala Soukupa. Čtvrtečního jednání se zúčastnil i předseda ČSSD Jan Hamáček.

Za čtvrtečním jednáním se neskrývalo nic jiného, nežli debata nad možným pesimistickým osudem ministra kultury Antonína Staňka. Odstoupení z funkce požadují podporovatelé odvolaného ředitele NGP Fajta. Za šest dní dokonce autoři petice nasbírali 5 tisíc podpisů z lidu a očekávají další. 

Podpisy přidali pod petici herec Pavel Liška, zpěvák Vojtěch Dyk, zpěvačka Aneta Langerová, herečky Tatiana Vilhelmová, Aňa Geislerová a Martha Issová, režiséři Jan Hřebejk, Miroslav Krobot či Václav Marhoul, spisovatel a básník Jáchym Topol, umělec David Černý, herečka a zpěvačka Bára Poláková, dokumentaristé Vít Klusák, Helena Třeštíková a Olga Sommerová, někdejší velvyslanec, dnes ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský, textař a neúspěšný prezidentský kandidát Michal Horáček.

„Je nesporné, že způsob odvolání Jiřího Fajta a Michala Soukupa z funkcí – ať už jde o načasování (těsně před velikonočními svátky a cestou prezidenta republiky a ministra kultury do Číny), způsob a forma (tisková konference oznámená médiím 90 minut před jejím zahájením) – stejně jako deklarované důvody, argumentace a rétorika vykazují znaky plnění politické objednávky a připomínají praxi normalizačního období před rokem 1989. Nabízí se dvě vysvětlení: politické zadání či čirá nekompetence. V horším případě obojí,“ stojí mj. v petici na stránkách nekulturniministr.cz.

Nyní autoři petice vyrazili za vládními špičkami. „Byli jsme vlídně přijati, dlouze vyslechnuti a bylo konstatováno, že situace je rozhodně vážná a je potřeba ji řešit, a pan předseda Hamáček slíbil, že se jí zabývat bude se vší vážností,“ řekl po schůzce ČTK a České televizi za autory petice architekt Josef Pleskot.

V koaliční smlouvě stojí, že odvolávat ministry navrhuje strana, která je nominovala. Hamáček podle Pleskota slíbil, že situace se bude řešit okamžitě, jakmile se Staněk vrátí ze služební cesty. Termíny žádné podle něj nepadly, ale odpůrci Staňka odmítají, že by nyní bylo možné, tak jak ministr slibuje, vypsat výběrové řízení na ředitele NGP. „To musí podle našeho názoru vypsat jiný ministr,“ řekl Pleskot.

Video Ministr Staněk: Onderka na mě útočí z neznalosti, měl si přečíst mé důvody - redakce Blesk
1080p 720p 360p

Pleskot: Odvolání Fajta je mezinárodní ostuda 

Hamáček i Babiš si podle Pleskota uvědomují, že reakce desítek ředitelů světových muzeí a galerií znamená, že Staňkův krok způsobil mezinárodní ostudu. Argumenty, které Staněk pro odvolání Fajta uváděl, autoři petice neuznávají.

„My to neumíme posoudit, nedokážeme rozpoznat, jestli byl vykonán audit, jestli byl správně vykonán, jestli jeho závěry byly někým ověřeny, my tohle nevíme. My si jen myslíme, že výkon funkce ministra kultury není dostatečně věrohodný, není dostatečně kompetentní a žádným způsobem v nás nevzbuzuje důvěru,“ řekl Pleskot.

„Netroufám si říct, jestli je to politická objednávka. Nikdo z nás to neví. My jen říkáme, že známky politické objednávky by se za tím mohly číst, a myslím, že řada lidí to tak čte, ale nikdo to neví. Premiér Babiš řekl, že s ním o odvolání pana Fajta z Hradu nikdo nemluvil, a myslím, že i pan Hamáček potvrzoval, že s ním také ne,“ řekl Pleskot. O vlivu Hradu na Staňka se spekuluje kvůli dlouhodobé neshodě prezidenta Miloše Zemana s Fajtem a jeho opakovaným odmítáním jmenovat Fajta profesorem.

Podpisy naskakují, hlásí se i zahraničí

Babiš, který se hlásí k myšlence zřízení pobočky Centre Pompidou v Praze, i k jejímu autorství, podle autorů petice uznal, že odvoláním Fajta projekt ztrácí významného činitele na české straně. Svůj podpis na podporu Fajta připojil také ředitel Centre Pompidou Bernard Blistène.

Zástupci autorů petice, mezi nimiž byli také třeba ředitel DOX Leoš Válka či režisér Václav Marhoul, ve čtvrtek Babišovi předali především text své výzvy. Petiční archy mu neodevzdali, protože podle nich podpisů pod petici každým dnem přibývá. Sílí také podpora ze zahraničí vycházející zejména z odborných kruhů, ke čtvrtečnímu dni společný dopis adresovaný také Babišovi podepsaly téměř čtyři desítky ředitelů světových muzeí a galerií.

blamal ( 4. května 2019 15:48 )

No, mel/a jste ho drzet celeho, a nepustit ho na krest Grebenickovych slintu,

kde rovnez exceloval.

blamal ( 4. května 2019 11:13 )

Ministr nekultury je nekompetentni pohunek ovara, soudruh jaksepatri, ktery

obdivuje normalizacni “umelce” a neumi z hlavy sestavit kloudnou vetu.

Dalsi otresny dukaz jeho neschopnosti zde:

https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10117034229-168-hodin/219452801100428/obsah/692033-generalka

Dela jen ostudu doma i venku. Z ministerstva si udelal cestovku a pritahl tam

stejne povalece a loosery, jako je on sam. Demisi!!!!

ctrlcopy ( 4. května 2019 09:53 )

Panu ministru Staňkovi držím palce, konečně ministr, který se nebál

ukázat na přikrádání našich lehkoživků. 

victor1 ( 3. května 2019 12:20 )

Fajt totiž sám se sebou uzavřel milionovou smlouvu za služby

kurátora.K odvolání Fajta ministr kultury Antonín Staněk přistoupil na

základě auditu v Národní galerii. Vadí mu například autorská smlouva

pro Fajta na částku 1 120 000 Kč za umělecké služby.Pro galerii prý

chystal podle svých slov mimo pracovní dobu několik výstav,což si Fajt

dělá asi z lidí pr*del,když si už při tak vysokém platu přihrál "malou

domů".Takže,nejen odvolat,ale i vyšetřovat i do minulosti,jestli těch

"malých domů" nebylo poněkud víc.

petr12 ( 3. května 2019 12:11 )

umělecký sajrajt,žumpa,šlapky,buzny,špína zase křepčí

odvolávat,špinit,pomlouvat,to je humus umělcu neskutečné že taková

špína stále něco řeší,navrhují!! uráží prezidenta,Babiše.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa