Ministr Staněk vrátil v Blesku úder Onderkovi z ČSSD. A řekl, kdy skončí

1080p720p360p
Autor: Bohuslav Štěpánek - 
30. 4. 2019
05:02

Ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) v Epicentru Blesku odrážel útok statutárního místopředsedy ČSSD Romana Onderky kvůli odvolání ředitele Národní galerie Praha a Muzea umění Olomouc. „Obávám se, že je to z jeho neznalosti, že se (Onderka) neseznámil s fakty, že pouze reaguje na tu petici,“ řekl ministr kultury v Epicentru. Sám prý skončí, až bude přesvědčen, že udělal neodpustitelnou chybu.

„Mě mrzí, že se pan Onderka nepodíval na stránky ministerstva kultury, protože tam by ty důvody našel velice přesně popsané,“ řekl ministr kultury v reakci na Onderkova nedělní kritická slova pro ČT.

Staněk čelí kritice za to, že odvolal z funkcí generálního ředitele Národní galerie Jiřího Fajta a ředitele Muzea umění Olomouc Michala Soukupa. Zdůvodnil to ztrátou důvěry a údajnými hospodářskými a manažerskými pochybeními. Na oba i na Soukupova předchůdce Pavla Zatloukala navíc podal trestní oznámení

Ministr kultury znovu zopakoval, že ředitel si Fajt sám sobě přiznal milionovou odměnu, na kterou prý neměl nárok. Navíc ji podepsala jeho podřízená. Soukup zase podle Staňka porušil pravidla rovné soutěže. „Jsou to pochybení, která jednoznačně porušují zákon, a kdyby se to stalo v nějaké firmě, tak takový zaměstnanec okamžitě skončí,“ zdůraznil.

Kritici: Neprofesionální a neviditelný ministr

Roman Onderka řekl v neděli v České televizi, že Staňkovy kroky mu nepřijdou příliš profesionální. „Petice je velký problém. Nebereme ji na lehkou váhu,“ podotkl s tím, že by osobně velmi zvažoval Staňkovo odvolání. Místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija označila Staňka zase za neviditelného ministra. „Já vůbec nevím, co pan Staněk dělá,“ řekla.

Podobné výpady ale ministr Staněk v pondělí v Epicentru Blesku odmítl. „Zákony platí pro všechny a nikdo není nad zákon. Já jsem ministr a je to moje kompetence i zodpovědnost,“ podotkl. Proti odvolání obou ředitelů se přitom okamžitě zvedla vlna kritiky a vznikla petice, kterou podepsaly významné kulturní osobnosti ČR. Přirovnaly Staňkovy kroky k praktikám doby před listopadem 1989.

Staněk: S kritiky se rád sejdu

Antonín Staněk podle svých slov uznává odbornost i mezinárodní kredit ředitelů obou institucí. Co ale nemůže tolerovat, je to, že podle něj porušili zákon. Reakci kulturní obce prý svým způsobem rozumí.

„Chápu tu jejich reakci. Stalo se pro ně šokem, že praktiky politiků, praktiky, se kterými se setkáváme v jiných oblastech, se objevují v oblasti kultury,“ vysvětlil šéf resortu kultury s tím, že se s petenty rád sejde k věcné diskusi. Sám by funkci ale opustil až ve chvíli, kdy by udělal nějakou neodpustitelnou chybu, kterou by uznal.

Video Ministr Staněk: Onderka na mě útočí z neznalosti, měl si přečíst mé důvody. - redakce Blesk
1080p 720p 360p

stbakbures ( 1. května 2019 10:28 )

Burešprde magormate, zalez do svého prasečího chlívku a tam si uctívej

toho svého fúhrera -soudruha stbáka bureše!!!!!

stbakbures ( 1. května 2019 10:25 )

Lokaj toho největšího šmejda a gaunera evropské politiky - podvodníka,

zloděje, lháře, migranta a trestně stíhaného dobyt.a soudruha stbáka

bureše - burešprd magormat nás tady celý den zaplavuje svými bláboly,

velebícími svého vůdce soudruha stbáka bureše. Burešprde magormate, jak

tě tvůj vůdce bureš platí za každý tvůj blábol na jeho oslavu?

Ververka ( 1. května 2019 10:11 )

Na rozdíl od Vás ho znám osobně ještě z doby, kdy nebyl činný

v politice. Je to slušný člověk. A velmi vzdělaný.

marmat ( 30. dubna 2019 12:32 )

Petice je 100 % JALOVÁ, když uvádí OPORU neznámým skutkům !!! To bude

možná velké fiasko  

marmat ( 30. dubna 2019 12:30 )

TENTOKRÁT pana ministra Staňka

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa