Benešová zvažuje zásadní změny v justici. Bradáčová i Ištvan přijdou o židli?

Autor: ČTK, vei - 
2. května 2019
07:25

Nová ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) uvažuje o zásadním zeštíhlení justiční soustavy v Česku. Dosavadní čtyřstupňový systém soudů a státních zastupitelství by nahradil třístupňový, z něhož by vypadly vrchní soudy a vrchní státní zastupitelství v Praze a Olomouci. Benešová v rozhovoru pro čtvrteční Lidové noviny (LN) uvedla, že je to zatím její předběžná úvaha, počká na analýzu práce obou vrchních státních zastupitelství i názor odborníků a bude respektovat většinový názor.

„Kdybychom přistoupili na třístupňovou soustavu, tak by vrchní státní zastupitelství šla ze hry. Muselo by to být jednotné a s tím by se zrušily i vrchní soudy. Nemůžete mít někde vrchní státní zastupitelství a nemít soudy. Nejde to ani obráceně. Je to moje předběžná úvaha,“ uvedla Benešová, která se ministerské funkce ujala v úterý.

Pokud by taková změna, kterou Benešová označila za revoluční a určenou až pro jejího nástupce, prošla, nynější vrchní žalobci v Praze Lenka Bradáčová a Olomouci Ivo Ištvan by podle ministryně našli jiné uplatnění v nejvyšších justičních funkcích.

Neztratí se, třeba povýší

„Třeba se neztratí a povýší. Někteří mohou jít do Brna na Nejvyšší státní zastupitelství, kterému přibudou pravomoci. Ti lidé se neztratí. Jak jsem ale řekla, na takovou revoluční změnu budu kromě zmiňované zevrubné analýzy, která mimochodem nikdy nebyla udělána, určitě chtít znát většinový názor, který pak budu ctít. Mám kratší období, tak to asi nestihnu,“ podotkla Benešová, která už jednou ministryní spravedlnosti byla. A to v úřednickém kabinetu, který vedl současný guvernér Jiří Rusnok.

Video Prezident Zeman jmenoval nové ministry. Každému dal "knížecí" rady. - Blesk TV

Čtyři stupně justice od okresu přes kraje po vrchní a nejvyšší soudy a státní zastupitelství jsou podle Benešové pro tak malou zemi, jako je Česko, moc. Potřební specialisté už jsou i na krajských státních zastupitelstvích, míní. „Specializace v rámci odboru závažné hospodářské a finanční kriminality proto nemusí viset na vrchních státních zastupitelstvích. Zvažuji změnu,“ uvedla. Už dříve řekla, že je třeba stanovit délku mandátu vedoucích žalobců.

Na ministerstvu spravedlnosti pracuje komise k novele trestního řádu, o jejíž názor se bude nová ministryně zajímat. „Ctím většinu a třeba mi to neprojde. Třeba mi odborníci řeknou, že je to předčasné,“ dodala Benešová. Bude chtít také analýzu činnosti pražského i olomouckého vrchního státního zastupitelství.

Protesty ještě před nástupem

Premiér Andrej Babiš (ANO) při uvedení Benešové do funkce ministryně spravedlnosti znovu odmítl, že by chystala personální změny na státním zastupitelství. Justice v Česku podle něj ohrožena není a považoval by za korektní, aby nová ministryně dostala příležitost pracovat. Babiš v té souvislosti kritizoval média a případ Čapího hnízda, ve kterém sám čelí návrhu na podání obžaloby.

Kvůli změně ministra spravedlnosti a obavám z ohrožení justice v Česku se v pondělí v Praze a dalších městech sešly tisíce lidí na demonstracích. Protest chce spolek Milion chvilek za týden zopakovat s účastí politiků. „Tlaky si nepřipouštím, u mě s tím nepochodí. Vždycky jsem prosazovala ‚padni, komu padni‘,“ prohlásila po jmenování Benešová.

PPP150W ( 2. května 2019 19:34 )

Oceňuji vaši snahu vykecat se ze svých vlastních plků, byť působí velmi
komicky obzvlášť, když opět reagujete sám na sebe, takže celá ta
slátanina, kterou jste vyplodil je vlastně jednou vaší velkou,
fetišistickou sebekritikou.  

tomik007 ( 2. května 2019 18:04 )

TOTO FOTO - by melo viset na kazdem soude

PPP150W ( 2. května 2019 16:38 )

Vy nejste Václav? Vy jste Petr? Já jen že odpovídáte celkem dost nesmyslně
sám sobě, popleto. Já vím, léta vám nestojí, na rozdíl od rozumu.

petr12 ( 2. května 2019 16:22 )

tomik 007 Zeman KSČ Babiš KSČ Benešová v KSČ a ty kok.t a ostatní
smažky,závistivci žumpy,kavárny Prahy v prde.i.konečně příjde pohroma
pro tuneláře,kmotry!

PPP150W ( 2. května 2019 15:33 )

Teď už ano. Babiš.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud