Babiš junior má vážné problémy, tvrdí advokát. Vyšetřování „únosu“ na Krym je na mrtvém bodě

Autor: vei - 
15. května 2019
10:12

Ani po půl roce se vyšetřovatelé nepohnuli z místa. Českým policistům se stále nepovedlo vyslechnout Andreje Babiše mladšího kvůli údajnému zavlečení na Krym. Nemají odpověď švýcarských úřadů. Ve slepé uličce je tak i případ možného pochybení policistů, kteří okolnosti cesty Babiše juniora na ruské území před dvěma lety smetli ze stolu. Na vývoj upozornil iRozhlas.cz.

Už je to půl roku, co se objevily nové okolnosti okolo údajného dotačního podvodu nynějšího premiéra Andreje Babiše. Novináři ze Seznam zpráv vypátrali ve Švýcarsku Andreje Babiše mladšího, tedy staršího syna předsedy vlády, který tvrdí, že byl kvůli Čapímu hnízdu údajně nedobrovolně zavlečený na Krym. Tam ho mě odvézt řidič Agrofertu Petr Protopopov.

Video Andrej Babiš o „únosu“ syna: Je to puč Palermo a sprostá lež - Blesk Zprávy Jakub Veinlich

„Zneužil toho, že můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli stíhání Čapího hnízda,“ řekl Babišův syn loni serveru Seznam zprávy. I když pak Babiš mladší psal v emailech, že chce spolupracovat s českými úřady, těm se s ním do dnešního dne nepodařilo podle iRrozhlas.cz spojit.

Výpověď juniora je klíčová

„Vyvstala potřeba doplnit prověřování ještě o další úkony trestního řízení, což je zcela standardní situace. Časový předpoklad je červen nebo červenec,“ řekl serveru Ondřej Šťastný z Městského státního zastupitelství v Praze. O jaké úkony přesně jde, ale neupřesnil.

Video Kauza Babiše juniora: Lékaři z ANO jsou zhnuseni parazirtováním na nemocném člověkovi, zuří Faltýnek - Jakub Veinlich, Blesk Zprávy

Generální inspekce bezpečnostních sborů tak nemůže ani uzavřít prověřování postupu policistů, kteří ukončili vyšetřování údajného zavlečení Babiše mladšího na ruské území, aniž by syna premiéra našli a vyslechli. Termín pro prověření přitom měla inspekce v polovině května.

„Rozebírat jednotlivé úkony trestního řízení nemůžeme,“ doplnil Šťastný.

Problém je v tom, že české úřady stále nemají odpověď na svou žádost o právní spolupráci. Tu poslali do Švýcarska, kde Babiš junior žije a má tam také občanství, už před několika měsíce.

„Žádný posun není, čekáme na postup švýcarské strany. Podali jsme žádost o právní pomoc v podobě výslechu dotčené osoby a čekáme, až úkony, o které jsme žádali, budou ze strany Švýcarska realizovány,“ popsal pro iRozhlas.cz dozorující státní zástupce Jan Lelek z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1.

Lelek předpokládá, že Švýcaři nakonec žádosti českých vyšetřovatelů vyhoví, zároveň ale také upozornil, že to není jejich povinnost.

Vážné problémy Babiše mladšího

Poté, co novináři vypátrali Babiše mladšího ve Švýcarsku, mluvil premiér české vlády o puči Palermo – Seznam zprávy totiž odvysílaly reportáž s jeho synem v době, kdy byl premiér na návštěvě italského Palerma. 17. listopadu proto za svým synem, který údajně trpí schizofrenií, odletěl do Švýcarska, kde si prý spolu zahráli také šachy.

Video Pospíšil: Babišova cesta do Švýcarska? Může to být ovlivění budoucí výpovědi Andreje mladšího - Zuzana Štíchová / Blesk Zprávy

Podle obhájce Babiše mladšího Petra Topinky je syn premiéra v ambulantní péči lékařů ženevské nemocnice. „Je v péči tamních lékařů. Že by byl úplně bezmocný, to není. Ale má vážné problémy,“ řekl rozhlasu advokát. Ani na něj se prý švýcarská policie kvůli žádosti českých úřadů o kontakt s Babišem mladším zatím neobrátila.

Chybějící výpověď Babiše mladšího je jedním z důvodů, proč celá kauza Čapí hnízdo uvízla v mrtvém bodě. V případu byl Babiš mladší vyčleněn k samostatnému projednání.

Až šest let pro Babiše

Jeho otec – český premiér byl na policii vypovídat už loni na konci listopadu. Letos v dubnu policie navrhla státnímu zástupci obžalovat Babiše a další obviněné v dotační kauze na dostavbu Farmy Čapí hnízdo. Babiš od samého počátku tvrdí, že jde o politický proces, který má poškodit jeho samotného, rodinu i hnutí ANO. V celé kauze přitom figuruje i Babišova manželka Monika, nebo jeho starší dcera.

„Spisový materiál byl společně s konečným návrhem předložen státnímu zástupci. Po nastudování kompletního spisového materiálu rozhodne státní zástupce o podání obžaloby, nebo vyřízení věci jinak,“ řekl v polovině dubna mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala.

Video Kauza Babišova syna: Přijít někdo takhle za mým dítětem, řeším to chlapsky, zuřil na vládě ministr Brabec - Jakub Veinlich, Blesk Zprávy

Policie řeší údajný podvod s padesátimilionovou dotací EU na stavbu rekreačního a konferenčního areálu Čapí hnízdo déle než tři roky. Babiš, který je od října 2017 obviněný z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů Evropské unie, dlouhodobě odmítá, že by se kolem farmy dělo cokoliv nezákonného. Hrozí mu až deset let vězení.

77fuqas ( 16. května 2019 07:28 )

Není potřeba.

nazca ( 15. května 2019 22:36 )

".. za svým synem, který údajně trpí schizofrenií, .."


--------------- K čemu jsou otci peníze, když je syn duševně nemocný.
Není co závidět. Rubáš nemá kapsy. Důležité je zdraví.

tomik007 ( 15. května 2019 22:28 )

Muzes jesce jednou...

77fuqas ( 15. května 2019 20:18 )

S Íčkem

tomik007 ( 15. května 2019 20:00 )

A hadej s kym ?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud