„Ho*no pro Babiše.“ Premiér dostal kvůli rodičovské použité pleny. Matkám slibuje další jednání

Aktualizováno -
25. 3. 2019
14:45
25. 3. 2019
12:17

Použité dětské pleny přineslo v pondělí ráno premiérovi Andreji Babišovi (ANO) do úřadu vlády několik nespokojených matek malých dětí. Chtěly tak protestovat proti plánu kabinetu zvýšit rodičovský příspěvek o 80 000 korun od příštího roku jen nově narozeným dětem. Vláda původně slíbila, že by celkem 300 000 místo nynějších 220 000 korun měly dostat všechny rodiny s dětmi do čtyř let. Babiš navýšení rodičovské v pondělí řešil se zástupci facebookové skupiny Chceme spravedlivý rodičovský příspěvek! a slíbil, že se k němu vláda ještě vrátí. Vlastní pokus chystá i ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD), která chce příští týden vládě předložit tři varianty zvýšení příspěvku.

„Za stejnou práci by to byla různá odměna. Je to nespravedlivé a nesolidární,“ řekla protestující matka Michaela Trtíková Vojtková k návrhu na zvýšení rodičovské jen pro novorozence. Skupinka protestujících měla s sebou transparent s nápisem „Hovno pro Babiše“, do podatelny doručila obálky s použitými plenami.

Zvýšení rodičovské o 80 000 korun na 300 000 korun Babišova vláda slíbila v programovém prohlášení. Loni koaliční strany debatovaly o tom, že kvůli vyšším výdajům přidání rozdělí. Chtěly dávku zvednout nejdřív o 40 000 korun od letošního pololetí a do konce volebního období pak o zbývajících 40 000. Minulý rok v listopadu koalice ale oznámila, že rodičovskou zvýší všem od roku 2020 o 80 000 korun. Minulý týden se pak dohodla na tom, že víc by měli dostat od příštího roku ti rodiče, jimž se potomek teprve narodí.

Babiš hasí sliby Maláčové

Rozhodnutí vyvolalo bouři mezi rodiči malých dětí a tisíce odmítavých reakcí na sociálních sítích. Premiér se proto v pondělí ráno sešel se zakladatelem facebookové skupiny Chceme spravedlivý rodičovský příspěvek! Martinem Štrosem a dalšími rodiči.

„Společně připravujeme nějaké body, které budeme požadovat,“ uvedl Štros. Aktivisté navrhují třeba každoroční valorizaci rodičovské. Pokud by se příspěvek podle Štrose navyšoval pravidelně, nenastaly by debaty kolem vysokých výdajů na skokové přidání.

Babiš hodnotí setkání pozitivně. „Hned brzy ráno jsem měl schůzku s mladými lidmi ze skupiny Chceme spravedlivý rodičovský příspěvek! na facebooku, kteří zastupují už přes 65 000 maminek a tatínků. Probrali jsme velmi detailně celou situaci rodičů dětí do čtyř let. Příjemně mě překvapilo, jak byli odborně připravení, proto jsme mohli řešit komplexně problémy, které rodiče malých dětí trápí,“ uvedl premiér pro Blesk.

Zmínil při tom podle něj nerealistický slib Maláčové. „Nejvíc času jsme logicky věnovali rodičovskému příspěvku. Včetně toho, že paní ministryně Maláčová vyvolala mezi maminkami ohromná očekávání, když jim bez konzultace v koalici slíbila něco, co nemá kryté penězi,“ popisoval Babiš.

Konkrétní řešení podle Babiše bude možné navrhnout, až se všechny varianty pečlivě propočítají. „Máme nějaké varianty. Chceme vybrat tu, která bude spravedlivá pro většinu matek a zároveň na ni budou peníze v rozpočtu. Proto vše musíme detailně probrat a propočítat. Všechny sliby musí být domluvené koaličně a musí na ně být peníze. A až bude vláda koncem května schvalovat svůj rozpočet, musíme v tom mít jasno a do sněmovny jít jednotní,“ vysvětloval šéf ANO.

Maláčová chce přinést vlastní návrh

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) přinese příští týden na jednání vlády návrhy na zvýšení rodičovského příspěvku. Pracuje se třemi verzemi, jak by se mohl příspěvek zvýšit, řekla novinářům před dnešním jednáním kabinetu, jednotlivé varianty ale detailně nerozebírala.

„My pracujeme se třemi různými verzemi. Stále to ještě propočítáváme, abychom našli možnost, která bude průchozí pro koaličního partnera a abychom pomohli co nejvíce rodinám,“ řekla Maláčová. Zmínila, že jednou z variant by bylo zvýšení příspěvku pro všechny rodiny, které budou rodičovskou pobírat k 1. lednu, upozornila ale na to, že by to mohlo některé rodiny motivovat k prodloužení doby, po kterou budou příspěvek brát.

Experti volají spíše po školkách

Na postupu se rodiče ve skupině neshodnou. Vznikla proto už i další skupina s názvem Spravedlivý Rodičovský příspěvek bez kompromisu, která prosazuje navýšení dávky všem rodinám.

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) uvedla, že na zvednutí dávky všem domácnostem s dětmi do čtyř let by bylo potřeba najít osm z celkových 11 miliard korun. Její resort je ve svém rozpočtu ale ušetřit nedokáže, dodala.

Zastánci navýšení rodičovské poukazují na to, že se příjmy rodin po narození potomka hluboko propadnou. Uvádějí, že zatímco ceny rostou, dávka se neupravovala. Někteří ekonomové a odborníci na sociální problematiku ale zas upozorňují na to, že Česko má ve srovnání s cizinou rodičovské volno výrazně delší a má také nízkou zaměstnanost matek. Navýšení částky by nepřispělo k tomu, aby se ženy vracely do práce, míní experti. Podle nich by měl stát podporovat spíš to, aby byly dostupné školky a další služby pro rodiny.

Video Ministryně Maláčová k rodičovským příspěvkům: Ten výsledek není konečný - Jakub Veinlich, Jan Jedlička
1080p 720p 360p

ctrlcopy ( 27. března 2019 02:16 )

... a co kdyby se každý staral o své parchanty sám, pořád nechápu proč jim to máme dotovat !!!

anonym01 ( 26. března 2019 12:33 )

HO,NO PRO BABISE A KDO NAS OVLADNUL? NEVERIM SVYM VLASTNIM OCIM CO DELA PAPEZ https://forum24.cz/video-ukazujici-jak-verici-chteji-papezi-polibit-prsten-a-on-jim-vzdycky-ucukne-s e-stalo-hitem/

salto ( 26. března 2019 09:06 )

Práááhááá, Práááháá - oplotit a zavozit hnojem

anonym01 ( 26. března 2019 08:46 )

ODPOSLECHY DELA JEN TENTO SOUDRUH . SAMOZREJME ZE HRADNI BELZEBUB JE TO NEJHORSI PRO NASI ZEMI. JESTE HORSI NEZ BABIŠ. TEN NA ZEMNAS V PODLOSTI A SVINSTVU NEMA. KDYZ JEHO NEKDO NEPODPORUJE A POHRDA JIM, JEHO KUMPANI JAK JINAK NEZ NAVEDENI DOKAZOU I OBYCEJNYM LIDEM /CIVILISTUM/ ZNEPRIJEMNIT ZIVOT . TO NEVADI . VSAK ON JEDNOU TAKY BUDE ZA LANSKYMI SADY .

junkiexl ( 26. března 2019 08:26 )

Dali h...vno, dostanou h...vno. Jak logicke! Ale jinak si vazte lidi, co delaji deti, kdo by jinak delal na vase duchody, parazitni koblihozrouti.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa