Boj o rodičovskou 300 tisíc: „Nepravda,“ zuří Maláčová ve střetu se Schillerovou

Aktualizováno -
20. 3. 2019
23:10
20. 3. 2019
21:35

Jana Maláčová (ČSSD) se prý nevzdává plánu, aby rodičovský příspěvek činil od 1. 1. 2020 celkem 300 tisíc korun pro všechny maminky s dětmi ve věku do 4 let. Na koaliční radě tato varianta neprošla, na příspěvek zvýšený o 80 tisíc korun mají dosáhnout jen novopečené matky s ratolestmi narozenými až po letošním Silvestru. Maláčová však chce ještě ANO, které se obává miliardových nákladů, přemluvit. Není koaliční partner, ale koaliční soupeř, varovala první dáma TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

„Chceme přesvědčit koaličního partnera, že je nutné podporovat všechny rodiče! Můj původní návrh měl zvýšit vyplácení rodičáku všem rodinám s malými dětmi do 4 let, a i když jsem pro něj zatím ještě nenašla podporu, tak to nevzdávám a budu bojovat,“ vzkázala ve středu ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

V současné době se však sociální demokraté s koaličním partnerem ANO domluvili na jiné variantě. Rodičovský příspěvek 300 tisíc má být určen pouze pro novopečené matky, kterým se dítě narodí 1. 1. 2020 či později. Stávajícím maminkám s dětmi do 4 let bude vyplácen nadále „rodičák“ ve výši 220 tisíc.

A dojít tak může i na kuriozní situace, kdy dítě narozené na Silvestra 31. 12. 2019 nezíská příplatek 80 tisíc, zatímco jiné dítě narozené o pár hodin či třeba i minut později - tedy již v Novém roce - svým rodičům vyšší příspěvek přinese.

„Všechny děti si zaslouží stejnou podporu. Chceme navýšení rodičovského příspěvku pro všechny děti. Řešení najdeme...,“ věří i poslankyně Alena Gajdůšková (ČSSD).

„Proč má být vyšší příspěvek na dítě, které se teprve narodí, než na ty, co již žijí? Dítě je dítě a máme jich málo, proto společnost stárne. Mimochodem: ′Nejlepší důchodová reforma je dostatek dětí′, říkají odborníci na důchody. Když zavedeme sektorovou daň, můžeme podpořit všechny děti,“ dodává Gajdůšková s návrhem, kde vzít chybějící peníze na toto opatření.

Právě o penězích je přitom současný spor o rodičovský příspěvek především. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) je totiž pro onu „kompromisní“ variantu, kdy se nebude platit všem matkám.

Pekarová Adamová: Koaliční soupeři

Toho si povšimla i první dáma opoziční TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Vidí v tom však jasný záměr ANO, pro které dle ní bylo důležitější přidat 900 korun na důchodech od příštího roku seniorům, zatímco na mladé maminky se už nedostalo.

„Paní ministryně Maláčová vyšší rodičovskou pro současné rodiče nevyjednala z prostého důvodu: důchodců je cca 10x více než rodičů malých dětí a je to voličská základna Andreje Babiše, tedy i jeho priorita. ČSSD by měla pochopit, že není koaliční partner, ale koaliční soupeř,“ napsala na twitteru.

Schillerová: Přišla s tím ČSSD

Slova Pekarové Adamové dokládá i pokračující napjatá situace mezi Maláčovou a Schillerovou. Ministryně financí totiž poukázala na to, že to byla ČSSD, kdo přišel s návrhem rodičovského příspěvku jen pro matky s děmi narozenými na Nový rok a později.

„Paní ministryně podle mého názoru neví, co chce. Na koaliční radě sami zástupci sociální demokracie, pan předseda Jan Hamáček a paní ministryně, přišli s návrhem, ať se to týká dětí narozených po 1. lednu 2020,“ sdělila Aktuálně.cz Schillerová. „Já určitě ne, to není pravda,“ odmítla to Maláčová.

„Pan předseda Hamáček navrhl, aby se ten rodičovský příspěvek vyplatil od 1. ledna 2020. Byl to jejich návrh, který jsme akceptovali,“ řekl Blesk premiér Babiš. „My chtěli původní návrh Jany Maláčové, ale o tom hnutí ANO nechtělo ani slyšet. Dokonce uvažovali o tom, že se to odloží ještě o rok, to pro nás nebylo přijatelné. Pro nás je důležité, že ta věc se dál neblokuje a nehrozí to, že se nestihne vůbec,“ kontroval vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD).

Video Ministryně Maláčová k rodičovským příspěvkům: Ten výsledek není konečný - Jakub Veinlich, Jan Jedlička
1080p 720p 360p

anonym01 ( 22. března 2019 10:20 )

NAČ POTREBUJI DUCHODCI VYSSI DUCHODY? DO PRACE NECHODI. MLADI LIDE S RODINAMI POTREBUJI ROZHODNE VICE. DĚTI NA POZNAVACI VYLETY , SPORT A TAK PODOBNE. NECHAPU ! TADY SE KOUKA JEN NA POCETNE VOLICE V DUCHODOVYM VEKU. HODTE TO FIALOVI ODS NEBO PIRATUM, topka ČI STAN TAKY NENI SPATNA. OD TEHLE SE NEDOCKATE NICEHO NEZ LHANI, PODVODU A PRIDAVANI PENEZ POLICII KTERA NEVI CO ROUPAMA! KORUPCE TU BUJI PRAVE V TETO VLADE. A CO SE TYKA ODS? CISTKY BY MELY POKRACOVAT.

anonym01 ( 22. března 2019 10:16 )

ONA TA KASAPRIPRAVENA JE. JEN KDYBY SE CHTELO. TREBA Z DOTACI PRO PLADY RODINY JAK NAVRHUJE KLAUSOVCEMA A BABIŠKAMA NENAVIDENY PETR FIALA /ANO/ TA SLAVNA CSSD PUJDE DO KYTEK. RYSUJE SE LEVICOVE HNUTI ANO A OPOZICE PRAVICOVA KTERA POCITA S PRACUJICIMI RODINAMI.

anonym01 ( 21. března 2019 21:14 )

NE, HNUS JE, ŽE SOUČASNÁ VLADA UPLÁCÍ MNOHOPOČETNE DUCHODCE MÍSTO ABY PŘILEPŠILA PRACUJICIM RODINAM S DĚTMI. PROTO SNAD VYMYSLI OBEDY ZDARMA? DÍTĚ ALE POTŘEBUJE VÍC NEŽ ŠATIT A KUS ŽVANCE. SE NEDIVTE, ZE TO HODI RADEJI PIRATUM NEBO ODS.

janova ( 21. března 2019 16:09 )

Vždy, když se něco mění k nějakému datu, tak jsou někteří lidé na tom hůř. Viz důchody. Taky jsem šla do důchodu s horšími podmínkami, než kolegyně, které šly o rok či dva dřiv. Ale nic s tím neudělám a už se mi to nikdy s nimi nesrovná. A tak je to s každou změnou. Když se zvyšovalo porodné, taky dítě narozené 31.12.dostalo původní částku a dítě z 1.1. dostalo víc. No a co takhle mít děti pro radost? Umí tohle dneska ještě někdo? A ty kecy o tom, jaká je žena vlastně chudinka, když se stará o děti. Divná doba.

marmat ( 21. března 2019 14:12 )

Mnoho demagogie z mnoha ROUPŮ !Kterémukoliv termínu předchází "křivda" !Novému Roku -Silvestr...1.březnu evidentně i přestupný Rok s 28., nebo 29. únorem !A hlavně NIKDO nesouhlasí,aby se rozdalo NEČEKANĚ 8.miliard navíc Nejzoufalejší je přitom napadat DŮCHODY! Babičky můžou hlídat a u toho se najíst zbytků ?

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa