Pátek 19. dubna 2024
Svátek slaví Rostislav, zítra Marcela
Oblačno, déšť 8°C

Maláčová zakázala mluvit svým podřízeným. „Bobříkem mlčení“ vytočila poslance

Autor: ČTK - 
21. března 2019
18:20

Poslanci sněmovního sociálního výboru kritizovali dnes ministryni práce Janu Maláčovou (ČSSD) za její nedávné nařízení, podle něhož bez jejího souhlasu nesmějí pracovníci resortu poskytovat novinářům a poslancům žádné informace. Výbor ji vyzval, aby příkaz zrušila. Na postup ministerstva si dnes stěžoval vládní poslanec Aleš Juchelka z ANO.

Od ministerstva nedostal poslanec a někdejší moderátor Aleš Juchelka (za ANO) vyžádané údaje o plánech pro budoucí čerpání peněz z EU. Úředníci se odvolali na příkaz a doporučili mu, aby se raději obrátil na ministerstvo pro místní rozvoj, kde je komunikace jednodušší.

„Když jsem to četl, tak jsem se urazil. Toto není komunikace s koaličním partnerem,“ řekl Juchelka. Podle něj to vypadá, jako by ministerstvo práce mělo co tajit.

O nařízení na ministerstvu práce a sociálních věcí informovala některá média. V pokynu stojí, že bez výslovného souhlasu Maláčové nesmějí pracovníci ministerstva, sociální správy, inspekce práce, úřadu práce či výzkumného ústavu práce vystupovat v médiích a poskytovat novinářům, ale také poslancům žádné informace a materiály.

Pekarová Adamová: Maláčová by se měla dovzdělat

Podle poslankyně opoziční TOP 09 Markéty Pekarové Adamové Maláčová svým příkazem porušuje jednací řád Sněmovny. „Jako poslanci máme možnost si žádat o informace nejen ministryni, ale i další pracovníky a úřady. Paní ministryně by se měla ve věci jednacího řádu dovzdělat,“ vzkázala Pekarová Adamová.

Náměstek ministerstva práce pro legislativu Petr Hůrka řekl, že by opatření komunikaci mezi úřadem a poslanci bránit nemělo. „My úředníci, kteří jsme ve státní službě či v pracovním poměru, jednáme jménem úřadu na základě pověření. Pokud ho nemám, opatřím si ho. Není možné, aby se úředník schovával za obecný pokyn,“ řekl Hůrka.

Vedení ministerstva chce zjistit, kdo z úředníků Juchelkovi odpověď poslal. To poslanci ale vadí. „V atmosféře, která na ministerstvu je, si pohlídám, jestli se tomu člověku něco stalo,“ řekl zástupcům resortu Juchelka.

Rozvažte jim jazyky, vyzývají Maláčovou

Výzvu ke zrušení příkazu podpořilo 11 z 12 přítomných členů a členek výboru. Vztahy mezi ním a Maláčovou jsou napjaté. Výbor si několikrát stěžoval na to, že na jeho jednání ministryně nechodí.

Maláčová se dnes bránila tím, že na zasedání je vždy, když může. „Jako ministryně mám i jiné povinnosti. Mojí prioritou je také řízení resortu,“ uvedla Maláčová. Dodala, že její účast je ve srovnání s jinými ministry na jiných výborech nadprůměrná.

Podle šéfky sociálního výboru Radky Maxové (ANO) přítomnost Maláčové rozhodně nadprůměrná není. Výbor už dřív ministryni poslal výzvu, aby na jeho jednání docházela. Ministerstvo dostalo rozpis termínů na půl roku dopředu. „Ne, že výbor má špatný vztah s paní ministryní, paní ministryně má špatný vztah s výborem,“ řekla Maxová.

Na jednání výboru často v minulém volebním období nechodila ani předchůdkyně Maláčové ve funkci a její stranická kolegyně Michaela Marksová. I ona obdržela oficiální výzvu, aby se do projednávání návrhů svého resortu zapojila a s poslanci chystané záměry probírala osobně.

EM1234 ( 31. května 2019 11:14 )

Ale ona má pravdu. Jestlipak ti její protestanti 11 z 12 vědí - že mají na úřadě mluvčí a že v práci mají pracovat a nikoliv se vykecávat s presstituty. Pak se divme, že tam mají tolik zádrhelů , když nemají čas na práci.

marmat ( 22. března 2019 12:30 )

Když Vám někdo před půl rokem slíbil, že Vám možná sežene manžela , tak jste si už koupila kočárek no to nevadí, později se hodí a doufající rodiny vydrží VŽDY až na uzákonění takového slibu.... Tohle óbr/GESTO by stálo navíc 8.miliard

ivopatta ( 21. března 2019 19:20 )

Paní Maláčová na MPSV ČR dělala ředitelku, tak zná své pappenheimské. Poslal jsem paní ministryni dopisy. Odpověď jejích podřízených ignorovala obsah mých dopisů ze dne 3. 9. 2018 a 8. 2. 2019. Proto jsem jí v dopisu z 13. 3. 2019 napsal, cituji: Nejsem si tím pádem jist, zda s odpověďmi zpracovávanými ve Vašem zastoupení 713. oddělením MPSV souhlasíte či nikoliv. Posuďte prosím sama, co plyne z odpovědi Vašich podřízených, vzhledem k obsahu mých dopisů: a/ Vadná účetní metodika, vypočítávající výši důchodu z neexistujících peněz, produkující zbytečný schodek v roce 2019 ve výši 47,24 miliard korun, nám vyhovuje. b/ Penězovod 129 milionů korun DENNĚ od rodičů důchodců, kteří nejen pracovali, ale také vychovali tři a více dětí, k důchodcům bezdětným, kterým nemá kdo přispívat z odvodu sociálního „pojištění“ na důchod, nám vyhovuje.

egyptanka ( 21. března 2019 19:15 )

Maláčová rychleji mluví než myslí. Nyní musí najít ty miliardy,když to matkám slíbila. Mnohé už si udělaly další děti,páč se na to spolehly a řvou.

agfor ( 21. března 2019 19:01 )

Co kdyby se prokecli, co zase chystá za podraz nebo zlodějnu.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa