Koronavirus ONLINE: 99 mrtvých v ČR, 5312 nakažených. Otevírají další obchody

Aktualizováno -
9. dubna 2020
05:20
Autor: ČTK, trm, Darina Jíchová, simao, kal, Mii, for - 
24. ledna 2020
06:45

Česko hlásí už 99 mrtvých, novým koronavirem se nakazilo 5312 lidí, vyléčených je 233. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) oznámil, že nekontrolované šíření nemoci skončilo. Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) řekl, že přitvrzení na Velikonoce nepřijde, naopak po nich by mohly otevřít další obchody a služby. Vláda umožnila venkovní sportování, ve čtvrtek otevřou hobby markety nebo prodejny a servisy jízdních kol. Poslanci umožnili kabinetu prodloužit nouzový stav do 30. dubna, kývli na to, aby české cestovní kanceláře mohly odložit platby za zrušené zájezdy až do příštího roku a klientům vydávat poukazy. Nájemníci, kteří se dostanou do potíží, budou moci zaplatit nájemné později. Dění kolem šíření nemoci sledujeme na Blesk.cz online.

Koronavirus a karanténa v Česku
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
06:10
Dnes

Německý fotbalový klub Schalke 04 požádal své příznivce, aby se vzdali práva na vrácení peněz za permanentní vstupenky i lístky na jednotlivé zápasy, pokud bude bundesliga koronavirové pauze pokračovat bez diváků. Pomohli by tím klubu v těžké finanční situaci, která podle vyjádření Schalke může ohrozit jeho existenci. Každý fanoušek, který peníze za permanentku oželí, dostane od klubu speciální tričko.

 Německý fotbalový klub Schalke 04 požádal své příznivce, aby se vzdali práva na vrácení peněz za permanentní vstupenky i lístky na jednotlivé zápasy, pokud bude bundesliga koronavirové pauze pokračovat bez diváků.
05:54
Dnes

V Číně za středu přibylo 63 nových případů nákazy koronavirem. Podle agentury Reuters země zažívá druhý den v řadě nárůst nově infikovaných.

Z nich 61 se nakazilo v zahraničí, což je nejvíce od 25. března. Celkově se tak v pevninské Číně koronavirem nakazilo 81.865 lidí.

Život ve Wu-Chanu se vrací k normálu.
05:45
Dnes

Hobby markety, obchody se stavebninami, železářství a prodejny a servisy jízdních kol jsou ode dneška dalšími maloobchodními provozovnami, které se mohou po březnovém zákazu otevřít pro zákazníky. Rozšíření počtu otevřených prodejen doprovází plošně přísnější požadavky na hygienu.

Další výjimky by mohly vláda a ministerstvo zdravotnictví doplnit po Velikonocích. Premiér Andrej Babiš (ANO) dříve avizoval například otevření obchodů s pracovními oděvy, dětským textilem, papírnictví či obchodů s obuví.

05:33
Dnes

více než 1,5 milionu lidí na celém světě se nakazilo koronavirem, který se začátkem letošního roku začal šířit ze středočínské provincie Chu-pej. Informovala o tom americká Univerzita Johnse Hopkinse, která shromažďuje údaje o infikovaných a mrtvých z jednotlivých zemí. Nemoci covid-19, kterou koronavirus způsobuje, podlehlo více než 87.700 lidí.

Záchranáři odvážejí tělo jedné z obětí koronaviru v New Yorku.
05:20
Dnes

Do brzkého rána probírali opatření ke zmírnění dopadů koronavirové krize poslanci. Jednání provázely ostré hádky. Nakonec Sněmovna rozhodla mimo jiné o tomto:

 • Tuzemské cestovní kanceláře budou moci odložit vrácení peněz za zrušené zájezdy kvůli koronaviru s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna. Místo nich budou klientům vydávat poukazy. 
 • Změní se pravidla insolvencí i exekucí. Podnikatelé  a firmy v přechodných hospodářských potížích na sebe nebudou muset bez zbytečného odkladu podat insolvenční návrh. 
 • V nemocnicích zřejmě budou moci pracovat lékaři ze zemí mimo Evropskou unii i bez potřebných aprobačních zkoušek. 
01:00
Dnes

Nákaza nemocí covid-19, kterou způsobuje nový typ koronaviru, se v Česku potvrdila u 5312 lidí. Ve středu jich přibylo 295, informuje web ministerstva zdravotnictví. S nemocí covid-19 zemřelo v nemocnicích 99 lidí, uzdravilo se jich podle ministerstva 233. Údaje o obětích a vyléčených jsou však platné k středečnímu podvečeru.

23:30
8. 4. 2020

Co přinesla středa? Tady je stručný souhrn událostí z Česka i ze světa

 • Počet obětí nového koronaviru v Česku atakuje stovku. Zemřelo už 99 lidí, potvrzených případů je 5312. Z nemoci covid-19 se uzdravilo 233 lidí.
 • Poslanci probírají další vládní návrhy týkající se pandemie. Odsouhlasili mimo jiné to, že nájemníci v bytech nebudou moci dostat výpověď, pokud kvůli epidemii koronaviru nebudou do konce července platit nájemné. Kývli také na posílení kompetencí ČNB a také pravomocí policie, která by mohla pokutovat na místě až do výše 10 tisíc korun za porušování nařízení vlády v současném stavu nouze. Dění ve Sněmovně detailně sledujeme v našem druhém online přenosu 
 • Nekontrolované šíření koronaviru se podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) podařilo zastavit. Pomalu bychom se mohli začít připravovat na návrat do normálního života, doplnil. 
 • Od čtvrtka se v Česku otevřou některé další obchody, například hobby markety, železářství nebo prodejny a servisy jízdních kol. Lidé budou mít také možnost si zasportovat na venkovních sportovištích. 
 • Další obchody a služby by měly následovat po Velikonocích, zopakoval večer vicepremiér Karel Havlíček (za ANO). Mohlo by jít třeba o knihkupectví.   

Ve světě je přes 1,46 milionu potvrzených případů covid-19, z toho více než polovina v Evropě. Ta eviduje přes 60 tisíc z celkových 85 tisíc obětí koronaviru ve světě.

 • Nejvíce případů evidují Spojené státy, jejich počet přesáhl 400 tisíc, 13 tisíc lidí zemřelo. Epicentrem nákazy v USA je New York.
 • Nové maximum úmrtí oznámila Británie, během jediného dne zemřelo 938 lidí. Premiér Boris Johnson leží s covid-19 nadále na jednotce intenzivní péče, jeho stav se podle lékařů zlepšuje a už sedí na posteli.
 • Pozitivní trend registruje v posledních dnech Itálie, kde přibylo za den nejméně nových případů nákazy za téměř čtyři týdny, a to 3836. Zemřelo dalších 542 lidí, což je také méně než v minulých dnech
 • Výrazný nárůst infikovaných zaznamenalo Slovensko, které zjistilo 101 nových nakažených. Úřady uvalí kvůli šíření nákazy karanténu na pět romských osad.

Děkujeme za pozornost, kterou našemu online přenosu věnujete, další informace přineseme brzy ráno.

23:23
8. 4. 2020

Expertní týmy budou přes víkend pracovat na přípravě plánu a pravidlech postupného otevírání obchodů a služeb. Spolupracovat budou s epidemiology. Podnikatelé by se o změně opatření měli dozvědět dva až tři dny předtím, než vejdou v účinnost. Nejprve by mohly být otevřeny prodejny, kde bude možné garantovat bezpečnostní dvoumetrový odstup. V pořadu Události, komentáře v České televizi to dnes řekl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

Udělování výjimek obchodům, které mohou být otevřeny, bylo podle Havlíčka dosud voleno vždy účelově. „Zatím jsme nepustili nic zásadního,“ řekl. Od příštího týdne by ale mohlo začít postupné uvolňování. V první vlně by podle Havlíčka mohla být například i knihkupectví. Rozhodovat by se mělo ne podle typů prodejen, ale spíše podle velikosti. Důležitým faktorem bude i to, zda je obchod uvnitř dalšího objektu. Přednost dostanou prodejny, které stojí samostatně na volném prostranství.

Karel Havlíček v roušce na tiskovce po jednání vlády
23:05
8. 4. 2020
!

Nájemníci bez příjmů asi nebudou moci dostat výpověď z bytu kvůli tomu, že v důsledku epidemie koronaviru nebudou schopni nejdéle do konce července platit nájemné. Dlužné za nájemné ale budou muset splatit do konce letošního roku. Sněmovna to dnes schválila. Proti předloze protestovali majitelé domů i pravicová opozice, podle níž zákon nechrání pronajímatele a nezaručuje jim, že o peníze na nájemném nepřijdou. Dění ve Sněmovně detailně sledujeme v našem druhém online přenosu.

22:57
8. 4. 2020

Nemocnice v hlavním městě nadále zpřísňují opatření pro návštěvníky a transformují svá oddělení tak, aby byla co nejlépe připravena na další pacienty nakažené virem SARS-CoV2. Nemocnice Na Bulovce navýšila počet lůžek pro pacienty s koronavirem, v Thomayerově nemocnici, Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a dalších zase každý návštěvník musí projít vstupní prohlídkou ve venkovním stanu, jinak nebude vůbec vpuštěn do areálu.

22:33
8. 4. 2020

Slovensko uzavře několik lokalit s romskými obyvateli, u nichž testy potvrdily nákazu koronavirem. Dnes večer to oznámil hlavní hygienik Slovenska Ján Mikas. V zemi půjde o první případy plošné karantény v době pandemie nemoci covid-19. Premiér Igor Matovič doplnil, že koronavirus byl zjištěn v pěti lokalitách, kde bydlí Romové. Předseda slovenské vlády již dříve vyslovil obavy, že právě romské osady s nízkým hygienickým standardem se mohou stát ohniskem nákazy.

„Toto není nepřátelský akt. Chceme v první řadě chránit lidi, kteří zůstanou v karanténě. Zabezpečíme přísun potravin,“ řekl Matovič novinářům ve městě Krompachy na východním Slovensku, kde spolu s kolegy z vlády, hlavním hygienikem a představiteli dalších institucí jednali o vzniklé situaci.

V Romských osadách se koronaviru nebojí: Nenosí roušky a setkávají se po skupinkách!
22:24
8. 4. 2020

Poslanci také schválili to, že přijímací zkoušky na vysoké školy by se mohly konat za 15 dnů po znovuotevření škol. Mohly by být zorganizovány i na dálku tak jako státní zkoušky.

Sněmovna o koronaviru: Ministr školství Robert Plaga (ANO) odložil brýle (8.4.2020)
22:20
8. 4. 2020

Zprostředkovatelé turistického ubytování v soukromí formou digitálních platforem typu Airbnb zřejmě budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Předpokládá to novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu, který dnes zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nová povinnost by mohla podle ministerstva pro místní rozvoj pomoci při trasování lidí, kteří přišli do styku s člověkem nakaženým novým typem koronaviru. Jednání poslanců sledujeme podrobně v našem druhém online přenosu.

22:14
8. 4. 2020

V Německu stejně jako ve většině evropských zemí stále platí přísná karanténní opatření, omezení pohybu a shromažďování, která byla zavedená během pandemie koronaviru způsobujícího nemoc covid-19. I přes restrikce se stařence (101) podařilo utéctdomova důchodců v Brunšviku, Němka se před policisty ospravedlňovala tím, že šla domů za dcerou.

22:05
8. 4. 2020

Poslanci se budou zabývat návrhem ministerstva pro místní rozvoj na to, aby cestovní kanceláře mohly dávat za zrušené zájezdy poukazy. Jak dlouho mají platit a za jakých podmínek? O tom všem promluvila pro Blesk ministryně Klára Dostálová (za ANO), přečtěte si celý rozhovor.

Kdy se se sbalenými kufry postavíme do fronty na odbavení, je otázkou. Letošní letní dovolenou zřejmě strávíme v Česku.
21:46
8. 4. 2020

Stát Amazonas na severozápadě Brazílie omezil v rámci boje proti šíření koronaviru říční dopravu. Místní obyvatelé z toho ale mají velké obavy, protože tímto způsobem se v regionu přepravuje 85 procent lidí a zboží. 

21:36
8. 4. 2020

Spojené státy už mají více než 404 tisíc potvrzených případů koronaviru, informuje CNN. 13829 lidí nákaze podlehlo. 

Nakládání těla oběti koronaviru v New Yorku. (31.3.2020)
21:14
8. 4. 2020

Hygienici na jihu Čech zaznamenali dnes 8 nových případů nemoci covid-19. V kraji je tak 131 nakažených, pět lidí se vyléčilo, jeden člověk zemřel.

21:03
8. 4. 2020

Karanténní režim bude ve Francii znovu prodloužen, uvedl podle agentur úřad prezidenta Macrona. Ten plánuje na pondělí večer projev.

Francouzský prezident Emmanuel Macron během videokonference se šéfem WHO
20:59
8. 4. 2020

Zaměstnance Finančního úřadu Prahy 10 rozesmutnila zpráva, že v úterý 7. dubna zemřel jejich ředitel Jindřich Menčík. V březnu se snažil uzavřít budovu úřadu, poněvadž u jeho zaměstnanců byl pozitivní nález na nakažení koronavirem. Přesto mu nadřízení nevyhověli a úřad zůstal otevřený až do vyhlášení stavu nouze.

20:46
8. 4. 2020

LFA chce dohrát 1. a 2. fotbalovou ligu v kompletní podobě do 30. června. K tomu je podle ní nutné, aby kluby nejpozději 1. května začaly trénovat.

20:35
8. 4. 2020
!

Na Domažlicku raketově roste počet nakažených koronavirem. Hejtman Josef Bernard (ČSSD) řekl, že o pomoc v okrese Domažlice požádal Ústřední krizový štáb. „Děláme na analýze, která přesně určí tři čtyři potenciální ohniska, ze kterých se nám nejvíc nákaza na domažlickém okrese šíří. Chtěli bychom ta opatření udělat ne plošně na celý okres, ale právě v místech, kde nákaza je nejvíce rozšířená,“ řekl hejtman Josef Bernard (ČSSD).

Kraj se s ministry vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD) a zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO) a hygieniky snaží vymyslet místní režimová opatření. Starosta Domažlic Zdeněk Novák ale o situaci nic neví. „Informace se dozvídám z médií, nikdo nám neřekl, jak je nákaza rozšířená u nás v Domažlicích,“ uvedl. Více čtěte ZDE

20:31
8. 4. 2020

Evropský výrobce letadel Airbus sníží výrobu v průměru o třetinu, aby se přizpůsobil poptávce. Jeho březnové dodávky meziročně klesly o polovinu.

Společnost Airbus potvrdila úspěšnost svých bezpilotních vzletů.
20:29
8. 4. 2020

Podle České unie sportu (ČUS) by mělo být možné na znovu otevřených sportovištích využívat při dodržování stanovených podmínek i toalety. Unie se odvolává na právní výklad, který si nechala zpracovat po rozhodnutí vlády, která od úterý uvolnila opatření proti šíření koronaviru. Vláda uvedla, že nadále není možné využívat zázemí sportovišť, jako jsou sprchy nebo šatny.

20:25
8. 4. 2020

Láska za časů korony: Pár na pražském Masarykově nádraží nezastavila ani rouška.

Láska za dob korony: Pár na pražském Masarykově nádraží nezastavily ani rouškyLáska za dob korony: Pár na pražském Masarykově nádraží nezastavily ani roušky

California ( 9. dubna 2020 04:56 )

Pred "lety" tady byl *** tomik007 s s fotkami na "libim se ti".

California ( 9. dubna 2020 04:47 )

HAJZLE TOMIKU..kam vitr tam plast..

tomik007 ( 9. dubna 2020 04:21 )

Jasne, przed tebou tady byl rom s přezdívkou "BERLIN"

California ( 9. dubna 2020 02:31 )

Super hajzle. Prselo ab mozna i zitra. Neni nic lepsiho nez zit in Southern California a hlavne in Point Loma? Ocean Beach.

Peter Peter. ( 9. dubna 2020 02:15 )

A Paní Marie benešová jen lže že něco zruší a ono *** že zruší sektu EXEKUTORU.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud