Koronavirus ONLINE: 99 mrtvých a 5221 nakažených v ČR. Přitvrzení na Velikonoce nepřijde

Aktualizováno -
8. dubna 2020
17:35
Autor: ČTK, trm, Darina Jíchová, simao, kal, Mii, for - 
24. ledna 2020
06:45

Česko hlásí už 99 mrtvých, novým koronavirem se nakazilo ke středečnímu ránu 5221 lidí, vyléčených je 233. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) oznámil, že nekonrolované šíření nemoci skončilo. Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) řekl, že přitvrzení na Velikonoce nepřijde. Vláda umožnila venkovní sportování, ve čtvrtek otevřou hobby markety nebo prodejny a servisy jízdních kol. Poslanci umožnili kabinetu prodloužit nouzový stav do 30. dubna, kývli také na 25 tisíc korun pro OSVČ, možnost dávat na místě pokutu 10 tisíc za porušení opatření a možnost odložení splátek úvěrů a hypoték pro jednotlivce i firmy až na půl roku. Dění kolem šíření nemoci sledujeme na Blesk.cz online.

Koronavirus a karanténa v Česku
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
18:29
Dnes

Ministerský předseda Spojeného království Boris Johnson zůstává na jednotce intenzivní péče a jeho stav se lepší, řekl britský ministr financí. Premiér prý na lůžku může sedět a komunikuje s lékaři.

Britský premiér Boris Johnson bojuje s koronavirem."Modleme se za Borise." Britové s napětím sledují zdravotní stav premiéra Johnsona.
18:20
Dnes

V Itálii zemřelo za den 542 nakažených koronavirem, méně než v předchozích dvou dnech.

Nakažených přibylo 3836, více než v úterý, uvedly místní úřady.

Itálie je zcela paralyzovaná koronavirem. (5.4.2020)
18:18
Dnes

V pražské Všeobecné fakultní nemocnici (VFN) dnes zemřel muž ročníku 1944 s onkologickým onemocněním, nákaza u něj nebyla bezprostřední příčinou smrti. Dopoledne také zemřel 84letý vážně nemocný pacient ve Fakultní nemocnici Hradec Králové, jež měl pozitivní test na covid-19.

Dalším mrtvým je starší muž, který zemřel v brněnské fakultní nemocnici a je prvním mrtvým ve Zlínském kraji. Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky je seniorů mezi nakaženými 24 procent a podíl výrazně neroste.

18:04
Dnes

Operátor O2 prostřednictvím nástroje Marketlocator.cz nabízí v době koronavirové epidemie obcím, městům a městským částem možnost bezplatně informovat občany pomocí SMS.

Budou ale osloveni jen ti obyvatelé, kteří operátorovi poskytli souhlas se zpracováním osobních údajů. Každé obci dá operátor k dispozici 10 000 SMS. Další operátoři službu plošně bezplatně nenabídly.

17:54
Dnes

Prezident Mezinárodního paralympijského výboru (IPC) Andrew Parsons přiznal, že jeho organizaci způsobilo odložení tokijských her na příští rok finanční problémy. Nechystá se však propouštět zaměstnance ani žádat o pomoc Mezinárodní olympijský výbor.

Kvůli pandemii koronaviru, jež si na celém světě vyžádala přes 81 tisíc životů, byly odloženy olympijské hry z letošního léta na příští rok. Paralympijské hry, které se tradičně konají po skončení OH na stejném místě, budou od 24. srpna do 5. září 2021.

Olympiádu čeká odklad.Olympiádu čeká odklad.
17:44
Dnes

Město Ostrava zahájilo distribuci 4000 lehkých ochranných štítů ostravským praktickým lékařům, stomatologům, pediatrům a otorinolaryngologům. Zdravotníci si je vyzvednou ve výdejním místě v budově radnice na rohu Českobratrské ulice a Sokolské třídy. 

17:37
Dnes
!

Celkový počet osob s prokázaným onemocněním covid-19 v ČR podle ministerstva zadravotnictví činí 5 221. Od rána tak přibylo 204 nových pacientů.

Mrtvých je 99, o osm více než ráno.

Vyléčených přibylo 52 a je jich 233.

17:35
Dnes

Místo letounů s cestujícími se na jedné z ranvejí ruzyňského letiště pohybují nákladní letecké stroje, ze kterých hasiči vykládají zdravotnický materiál.

Hasiči vykládají z letounů na ruzyňském letišti zdravotnický materiálHasiči vykládají z letounů na ruzyňském letišti zdravotnický materiál
17:31
Dnes

Nemocnice Na Bulovce na svém twitterovém účtu sdílela fotografie z tracheostomie u pozitivního pacienta na koronavirus.

17:18
Dnes

Světový potravinový program (WFP), který spadá pod OSN, dnes oznámil, že Zimbabwe k financování krizových operací do srpna potřebuje 130 milionů dolarů (3,2 miliardy Kč). Peníze by měly zabránit katastrofě v době, kdy se země potýká se změnami klimatu a recesí, které způsobují nedostatek potravin. Informovala o tom agentura Reuters.

Pandemie nemoci covid-19 podle prohlášení WFP může dál prohloubit zoufalou situaci Zimbabwanů, z nichž mnozí už teď mají problém se zajištěním obživy pro své rodiny.

„Musíme dělat vše, co je v našich silách, abychom zabránili tomu, že se tato tragédie promění v katastrofu,“ stojí v prohlášení WFP.

Zimbabwe dosud odhalilo 11 případů nákazy koronavirem a dva lidé nemoci podlehli.

Během pandemie koronaviru platí přísná bezpečnostní a karanténní opatření po celém světě. Přísná bezpečnostní opatření platí i v Zimbabwe, (19.03.2020).Během pandemie koronaviru platí přísná bezpečnostní a karanténní opatření po celém světě. Přísná bezpečnostní opatření platí i v Zimbabwe, (19.03.2020).
17:06
Dnes

Léto by nemuselo být úplně bez festivalů populární hudby. Klíčové budou závěry krizového štábu a jeho týmu epidemiologů při zpracovávání plánů uvolňování opatření proti šíření koronaviru včetně omezení shromažďování, které se bezprostředně dotýká festivalů.

Jasněji by v této záležitosti mohlo být koncem příštího týdne. ČTK o tom po dnešním on-line jednání s ministrem kultury Lubomírem Zaorálkem (ČSSD) informoval Marek Vohralík, výkonný ředitel asociace Festas, která sdružuje tři desítky významných festivalů.

17:00
Dnes

„Plicní ventilátory z tchaj-wanského daru budou zachraňovat lidské životy v nemocnicích v Praze! Dnes jsme předali 3 kusy ventilátorů Pneupac VR1 řediteli Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petru Arenbergerovi. ČR obdržela z Tchaj-wanu darem celkem 25 plicních ventilátorů,“ uvedl na twitteru pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

16:56
Dnes

Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB) stíhá vyhodnotit kolem 100 žádostí v programu COVID I týdně. ČTK to dnes sdělili zástupci banky. Tímto tempem by trvalo vyhodnocení žádostí, kterých je přes 3200, déle než půl roku. Banka proto nabírá nové zaměstnance. Žádosti, kde bude úvěr možný, by měly být podle banky schválené do konce dubna.

Ředitel banky Jiří Jirásek upozornil, že až 90 procent žádostí o půjčku COVID I je nekompletní nebo špatně podaných. „Žadatelé o úvěr COVID I očividně preferovali rychlost podání žádosti před kvalitou jejího vyplnění,“ uvedl.

Řada žádostí je podle něj také irelevantních, protože je podali lidé, kteří mají na sebe uvalené exekuce, nebo jde o firmy v insolvenci.

16:54
Dnes

Hobby markety se budou moci ve čtvrtek znovu otevřít veřejnosti. Kvůli omezení epidemie koronaviru v nich dosud mohli nakupovat pouze podnikatelé. Zpřístupnění obchodů s sebou nese přísnější hygienická opatření.

Zákazníkům bude u vstupů k dispozici dezinfekce a jednorázové rukavice. Řetězce navíc vyzývají zákazníky, aby přicházeli nakupovat jednotlivě, nanejvýš ve dvojici. Vyplývá to z ankety mezi obchodníky.

V prodejnách Bauhaus bude podle manažera centra zákaznické podpory Miroslava Juráně umožněn vstup s jedním vozíkem nejvýše dvěma lidem. 

Hobbymarkety se budou moci ve čtvrtek znovu otevřít veřejnosti.
16:47
Dnes

První paměťové mapy z dat mobilních operátorů jako součást chytré karantény by se podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly měly začít používat dnes. Jejich využívání podle něj vázlo na smluvních vztazích mezi subjekty, které data využívají.

Nový systém vyhledávání nakažených lidí, takzvaná chytrá karanténa, se na jihu Moravy testuje dva týdny, podle Prymuly se ukázala řada drobných problémů i některých větších. Řekl to novinářům. Podle něj platí, že plošně bude chytrá karanténa nasazena po Velikonocích.

„Pravdou je, že do včerejška (úterý) se neuskutečnilo využití paměťové mapy, která vázla na smluvních vztazích a poskytování dat mezi jednotlivými subjekty, protože je řada subjektů, které s nimi musí pracovat. Dnes už by měla být používána,“ uvedl Prymula. Mobilní operátoři dnes informovali, že zatím žádné požadavky na poskytnutí dat od hygieniků nedostali.

Tisková konference k uvolňování opatření vlády (6. 4. 2020)
16:36
Dnes

Jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa na dva měsíce zprostil úřadu ministryni pro komunikaci za porušení celostátní karantény. Členka kabinetu i přes přísná opatření poobědvala s bývalým státním úředníkem. Foto ze setkání se následně objevilo na sociálních sítích, kde rozlítilo Jihoafričany, píše dnes agentura Reuters.

Obyvatelé JAR jsou od konce března na tři týdny v domácí izolaci, opatření je jedno z nejpřísnějších na světě. Podle nařízení mohou lidé opustit svůj domov jenom v nezbytně nutných případech, jako je nákup jídla nebo vyhledání lékařské pomoci. Policie za několik prvních dní karantény zatkla přes 17 000 lidí, mnoho z nich za porušení pravidel a třeba rovnou uprostřed svatební oslavy.

16:34
Dnes

Ve Slovinsku budou mít „chytré“ státní shromáždění

Slovinští poslanci budou moci ve výjimečných situacích, jako jsou přírodní katastrofy či nynější epidemie koronaviru, jednat a rozhodovat prostřednictvím videospojení. Příslušné změny svého jednacího řádu schválil parlament v Lublani, uvedla dnes agentura APA.

Na úterní schůzi zákonodárného sboru možnost distančního hlasování podpořilo 71 přítomných poslanců, osm se jich zdrželo a proti nebyl nikdo. Poslanci až dosud museli být hlasování vždy fyzicky přítomni.

16:29
Dnes

Policisté i strážníci asi budou moci pokutovat až 10 000 korunami lidi, kteří budou porušovat opatření proti šíření koronaviru. Schválili to dnes poslanci. Dění ve Sněmovně podrobně sledujeme v našem druhém online přenosu.

16:28
Dnes

Společnost Sokolovská uhelná podpořila finančním darem jednoho milionu korun Karlovarskou krajskou nemocnici (KKN). Ta je podle nich klíčovým zdravotnickým zařízením v regionu, které nese hlavní nápor boje s epidemií onemocnění covid-19. Společnost to dnes uvedla na facebooku.

Nemocnicím v regionu poskytují dary i další desítky lidí, spolků, firem či organizací. V Karlovarském kraji bylo v úterý 169 potvrzených případů onemocnění.

16:26
Dnes

I Slovensko zaznamenalo výrazný růst počtu infikovaných koronavirem. Východní sousedi zjistili 101 nakažených koronavirem, což je více než dvojnásobek dosavadního denního maxima. Novinářům to dnes řekl premiér Igor Matovič.

Pozitivně testované jsou také tři desítky obyvatel romských lokalit, na které se úřady ve spolupráci s armádou zaměřily při testování od minulého týdne v obavě, že právě osady s nízkým hygienickým standardem se mohou stát ohništěm nákazy.

Slovenský premiér Igor Matovič
16:18
Dnes

Ve Velké Británii přibylo za posledních 24 hodin kvůli koronaviru dalších 936 mrtvých.

Rekordní číslo tak navýšilo celkovou černou bilanci ostrovního státu na 7095 obětí.

Koronavirus zabíjí ve Velké Británii v rekordních počtechKoronavirus zabíjí ve Velké Británii v rekordních počtech
16:10
Dnes

Smrtelná celosvětová nemoc jako marketingový tah? Své o tom ví cukráři ve Francii, kteří připravují koronavirová velikonoční vajíčka. A nezapomínají při tom ani na detailní vymodelování „korunek“, podle kterých získal původce mimo jiné infekce covid-19 své pojmenování.

Ve Francii připravují cukráři koronavirová velikonoční vajíčkaVe Francii připravují cukráři koronavirová velikonoční vajíčkaVe Francii připravují cukráři koronavirová velikonoční vajíčka
15:58
Dnes

Karlovy Vary umožní firmám odklad plateb nájemného za městské prostory k podnikání, za umístění prodejních stánků a reklamních zařízení na pozemcích města. U smluv s inflační doložkou nebude město navyšovat nájemné. Opatření na podporu místních podnikatelů schválila městská rada.

Už dva týdny mohou karlovarští podnikatelé odložit i platbu významných místních poplatků, a to za užívání veřejného prostranství formou restaurační předzahrádky a poplatku z pobytu. Plátci poplatku za povolení k vjezdu do lázeňského území mohou využít prodloužení platnosti již vydaného povolení, případně mohou žádat vrácení přeplatku, pokud by povolení trvale nevyužívali.

Karlovy Vary
15:45
Dnes

Na některých místech Spojených států dopadá koronavirus nepoměrně více na místní černošské obyvatelstvo. S odvoláním na data zveřejněná několika státy a velkými městy to napsal list The New York Times, podle nějž za tímto úkazem stojí hluboce zakořeněné nerovnosti v přístupu ke zdrojům a zdravotní péči u této americké menšiny.

Statistiky jsou zatím neúplné, jelikož řada místních samospráv nezveřejňuje u nakažených a zemřelých jejich etnický původ. Už jen náznaky z prvních dostupných čísel však donutily některé činitele uvažovat o opatřeních, jež je potřeba přijmout, aby se zabránilo devastaci černošských komunit.

Koronavirus v USA působí chaosKoronavirus v USA působí chaos
15:35
Dnes

Ve dvou řeckých uprchlických táborech severně od Atén se nákaza koronavirem potvrdila u 28 migrantů. Oznámil to dnes v řeckém parlamentu podle agentury DPA ministr pro migraci Notis Mitarakis.

V táborech Malakasa a Ritsona, které jsou po prvních záchytech infekce už několik dní v karanténě, žije dohromady na 4800 lidí. V táborech na řeckých ostrovech dosud podle ministra nákaza evidována nebyla.

Už minulý týden úřady nařídily dvoutýdenní karanténu pro migrační tábor v obci Ritsona s 2500 obyvateli. V táboře byla potvrzena nákaza u nejméně 20 lidí. V táboře Malakasa byl o víkendu na nemoc covid-19 pozitivně testován 53letý muž z Afghánistánu.

Migranti na turecko-řecké hranici.

Wolen ( 8. dubna 2020 18:32 )

Air_ protože ČVUT nedává provize!

marmat ( 8. dubna 2020 18:27 )

1pravda1: Nezkoumejte...
Vás stejně PRAVDA ničí !!!
A objektivita deklasuje...
Máte tady diametrálně "jiný poslání"!

Wolen ( 8. dubna 2020 18:23 )

Satanasi, rouška asi tak nevadí, ale zbraň by mohl odložit.

zdenekksenavratil ( 8. dubna 2020 18:23 )

Jestli on surikata Bureš nedostal od někoho po tlamě, že se neukazuje

jiusa ( 8. dubna 2020 18:21 )

Viz. můj opravený příspěvek nahoře.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud