V Praze 9 zůstává u kormidla stejný starosta. Ostatní posty si rozdělila ODS, TOP 09 a STAN

Autor: diz, ČTK - 
Aktualizováno -
13. 11. 2018
12:50
25. 10. 2018
19:17

V Praze 9 třímá otěže vlády pevnou rukou dlouhodobě ODS. Na radnici už od roku 2006 je stejný starosta Jan Jarolím (ODS). V úterý 13. listopadu byl znovuzvolen a porazil tak protikandidátku Kornélii Gottmannovou (Piráti). Zároveň byli zvolení i tři místostarostové a pět radních. Tyto pozice si rozdělila ODS, TOP09 a STAN.

Na pozicích místostarostů zůstávají stejní politici, Tomáš Portlík (ODS) se v této funkci bude věnovat finanční politice, Marek Doležal (TOP 09) investiční politice a Adam Vážanský (ODS) kultuře, sportu, národnostním menšinám a bezpečnosti. 

Radní pro majetek a bytovou politiku byla zvolena Jana Nowaková Těmínová (TOP 09), radním pro dopravu Tomáš Holeček (ODS) a Zdeněk Davídek (za STAN) se bude věnovat školství a čerpání fondů. Rada se proti minulému období obměnila pouze ve dvou jménech, Jan Poupě (ODS) se stal radním pro životní prostředí a Jiří Janák (ODS) radním pro zdravotnictví a sociální oblast.

Jak dopadly volby v Praze 9:

  • Koalice ODS a Svobodní – 48,48 % (16 zastupitelů)
  • Koalice STAN, TOP 09 – 21,21 % (7 zastupitelů)
  • Piráti – 18,18 % (6 zastupitelů)
  • ANO 2011 – 12,12 % (4 zastupitelé)

Volby v Praze 9 dopadly podle očekávání. Silnou pozici obhájila pravice, jejíž vlajky třímá především ODS a TOP 09. S ohledem na jejich plynulou spolupráci v předchozím volebním období se dalo očekávat, že se na spolupráci dohodnou i nyní. ODS přitom k nadpoloviční většině v zastupitelstvu scházel v letošních volbách pouhý jeden mandát, čímž oproti posledním volbám jejich pozice výrazně posílila. V roce 2014 totiž při zisku 36 % hlasů obsadili na radnici 12 míst.

Politický bard

V čele radnice stojí už od roku 2006 Jan Jarolím, který je zároveň jedním z nejdéle sloužících starostů hlavního města. S ohledem na zjevné vítězství ODS v letošních volbách nelze očekávat změnu ve vedení radnice, jelikož Jarolím byl lídrem ODS. Spolu s ním na radnici opět usedne i předseda pražské ODS Tomáš Portlík, zrovna tak jako dosavadní místostarosta Adam Vážanský spolu s Markem Doležalem z TOP 09.

Na koho se nedostalo?

V roce 2014 bodovalo ve volbách do 33členného zastupitelstva celkem šest stran. Letos uspěly jen čtyři. Tak jako jinde v Praze, i zde fatálně neuspěla ČSSD, která obhajovala 6 zastupitelských postů. Letos získala pouze 2,82 % hlasů. Nezadařilo se ani Hnutí pro Prahu, které obhajovalo 3 mandáty. Letos v koalici s ODA a nezávislých kandidátů skončilo těsně za jedním procentem.Obdobně se obhajoba nevyvedla podle představ KDU-ČSL, které z dřívějška hájilo se Zelenými a nezávislými kandidáty tři křesla. Letos ztratilo všechny, když ve volbách v tomtéž uskupení obdrželo 5,09 % hlasů. Komunisté žádný mandát neobhajovali, přesto se v letošních volbách propadli oproti těm posledním o téměř půl procenta.

Extremistům se tu nedaří

Komu se na jedné z nejlidnatějších městských částí hluboce nedaří, jsou strany sázející na strunu xenofobních, nacionalistických a extremistických názorů. Už v roce 2014 se prezentoval Blok proti islamizaci – Obrana národa se ziskem 0,87 % hlasů. S 1,15 % se před nimi umístili Rozumní, kteří svou tehdejší kampaň rovněž založili na vlně antimuslimských nálad.

Letošek přitom nebyl výjimkou. Se ziskem 2,62 % celkových hlasů se na chvostu pomyslného žebříčku v Praze 9 umístila SPD. Nejhůře nicméně skončilo Sdružení Demokratické strany zelených a nezávislých kandidátů, které z celkem 165 tisíc odevzdaných hlasů obdrželo pouze 111.

Česko čeká volební maraton, nejbližším rokem bez voleb bude až 2027

Komunální volby 2018

Průzkum Systém voleb Volební komise Kandidátní listiny Výsledky

5. a 6. října vyrazili lidé k volebním urnám. Konaly se totiž komunální volby a ve třetině obvodů i volby do Senátu. Druhé kolo senátních voleb proběhlo týden po prvním kole. Výsledky komunálních voleb najdete v online přenosu na Blesk Zprávy.

Kdo zvítězil v druhém kole senátních voleb najdete ve velkém přehledu vítězů podle volebních obvodů volebních obvodů.

Volby 2018 přehledně

Volby 2018 - O ekonomických dopadech voleb čtěte na E15.cz

Volte Blesk Zprávy v anketě Křišťálová Lupa

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa