Úterý 16. dubna 2024
Svátek slaví Irena, zítra Rudolf
Zataženo, déšť 16°C

Oáza uprostřed Evropy: 10 důvodů, proč jet letos do Maďarska!

/
 • Budapešť stojí za návštěvu.
  8. března 2019 ● 05:00

  Maďarsko je vnitrozemský stát s největším jezerem ve střední Evropě – Balatonem. Kulturním centrem je hlavní město Budapešť. Krom jiného je Maďarsko domovem proslulých lázní, vína a kuchařského umění, o kterém kolují legendy. Prozradíme vám 10 důvodů, proč se tam vydat.

 • 1.

  Žijte kulturně a načerpejte inspiraci

  Maďarsko patří k zemím, jež svým pulzujícím kulturním životem fascinují návštěvníky. A nijak přitom nerozhoduje, dáváte-li přednost osvědčené klasice, nebo máte chuť trochu experimentovat. Jedním z největších kulturních svátků v zemi je Budapešťský jarní festival. Program bývá každoročně napěchován koncerty vážné i populární hudby, výstavami a divadelními představeními.

  Budapešť
  Autor: Shutterstock

 • 2.

  Relaxujte ve světoznámých lázních

  Termální a léčivé vody jsou nefalšovaným bohatstvím Maďarska. Už i krátký pobyt v termálních lázních dokáže posílit vaše tělo, zklidnit mysl a rychle vrátit ztracenou energii. Statusem lázeňského města se může se svými 118 prameny a 15 veřejnými lázněmi pochlubit také hlavní město Budapešť. Spoustu zábavy nejen pro rodiny s dětmi slibují třeba termální lázně Bükfürdö.

 • 3.

  Dopřejte si pohodu u Balatonu

  Až vás příště popadne touha příjemně si zaplavat, projet se na kole či na šlapadle nebo prostě jen budete chtít na pár dní někam »zmizet«, sbalte kufry a vyrazte směr Balaton. Voda v Balatonu, největším jezeru se sladkou vodou ve střední Evropě, jemuž se přezdívá Maďarské moře, má v létě velmi příjemných 27–28 stupňů. Mimochodem, děti jsou u Balatonu v sedmém nebi!

 • 4.

  Podnikněte cestu za dobrým jídlem

  Když do Maďarska, tak na pravý guláš z pikantní omáčky na silném paprikovém základě. Jeho příprava je považována za vrcholné umění a soutěžemi o nejlepší guláš se to v Maďarsku jen hemží. Kromě jídel z hovězího, vepřového a kuřecího masa nemohou na jídelních lístcích chybět ryby a zvěřina. U Balatonu ochutnejte třeba lahodného candáta („fogas“) a rybí polévku halaszlé.

  Halászlé
  Autor: Shutterstock.com

 • 5.

  Poznejte hlavní město Budapešť

  Budapešť, o níž se říká, že patří k nejkrásnějším městům Evropy, má neopakovatelné kouzlo. Pozve vás do lázní, na prohlídku památek, do přívětivých kaváren a vinoték i na ochutnávku maďarských specialit. Namiřte si to také k Rybářské baště a Budínskému hradu a nezapomeňte se projít po Széchenyi Lanchíd, prvním mostě přes Dunaj v Budapešti.

  Dominanta Budapešti - Maďarský parlament
  Autor: SHUTTERSTOCK.COM

 • 6.

  Oddejte se novým chuťovým zážitkům

  Máte rádi ruch, hudbu, smích a halas kavárny? Pak budete nadšeni z kavárny Velkého pařížského obchodního domu na slavném Andrassyho bulváru v Budapešti. Tuhle impozantní stavbu z roku 1911 ve stylu art nouveau nepřehlédnete. Zatímco v přízemí sídlí knihkupectví a na střeše kluziště, 1. patru kraluje stylová kavárna.

  Budapešť
  Autor: Shutterstock

 • 7.

  Vyrazte za skvělým vínem

  Není nad sklenku dobrého vína a vinná tradice Maďarska je opravdu dlouhá! Dnes se na území Maďarska nachází 22 vinařských oblastí. Červená vína pocházejí například z okolí měst Pécs, Szekszárd či Eger, bílá se rodí na vinicích v okolí Balatonu. Vyvážejí se do celého světa, nejlépe ale chutnají jen tady s výhledem na místní vinice.

  Maďarské víno je vyhlášené
  Autor: Shutterstock
 • 8.

  Vyměňte scenerii města za přírodu

   

  Úzkorozchodné železnice uprostřed maďarských lesů si vás získají. Putování historickým vlakem představuje jedinečný způsob, jak objevit i ty nejskrytější koutky Maďarska. Z široké nabídky doporučujeme například projížďku po trati lesní miniželeznice v Mesztegnyő (9 kilometrů dlouhá trasa: Mesztegnyő– Felsőkak), kde si to vlak poklidně štráduje lesem i okolo jezer.

  Maďarsko
  Autor: Shutterstock

 • 9.

  Odškrtávejte ze seznamu UNESCO

  Osmi maďarským oblastem náleží status památky světového dědictví UNESCO. Jedním z lákadel je i přírodní oblast Aggtelek na severu Maďarska s více než tisícovkou jeskyní. Na seznamu kulturního dědictví pak nechybí hřbitov z období raného křesťanství v Pécsi, klášter Pannonhalma, jenž je už tisíc let sídlem benediktinského opatství, a řada dalších.

  Aggtelek
  Autor: Shutterstock

 • 10.

  Nechte se zlákat k nákupům

  Poohlédněte se po něčem, co vám připomene města a místa, která jste navštívili. Ručně malovaný porcelán z manufaktury Zsolnay, jejíž historie sahá až do roku 1853, je ideálním suvenýrem. Oko milovníků tradičního řemesla pak potěší i tkané textilie, křišťál, barevné a přírodně bílé výšivky z města Kalocsa.

  Ručně malovaný porcelán z manufaktury Zsolnay
  Autor: Shutterstock
  Fotogalerie
  60 fotografií

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 3

illyria: V Budapešti jsem byla minulý rok v létě. Jela jsem taxíkem a bavila se s taxikářem (Slovenský Maďar nebo Maďarský Slovák .-D) Když mě vezl od nádraží do hotelu, tak tak hrdě ukazoval, že tam v centru nejsou žádní prodejci drog a žádní bezdomovci a žebráci. Kam se na Budapešť hrabe Václavák... Nejsou tam vidět žádné neevropské typy. Občas jsem zaslechla ruštinu nebo slovenštinu... Vaří výborně a cenová hladina je +- jako v Praze...

(13. 03. 2019 08:41)

smradlavamakrela: Hezké a neobohacené Maďarsko . Ve srovnání s islámskou zamořenou republikou Merkenland opravdu pohoda a bez újmy na zdraví.

(09. 03. 2019 21:40)
Zobrazit celou diskusi
Články odjinud

Dnešní horoskopy