Skleněnou lávku, která se může pochlubit přívlastkem nejdelší na světě, otevřeli v neděli v Chung-ja-ku, malebném koutu provincie Che-pej na severu Číny. Most je dlouhý 488 metrů, dva metry široký a je zavěšen 218 metrů vysoko nad údolím. Podle serveru China Daily se tak nachází na úrovni 66. patra pomyslného mrakodrapu. Lávka je "vydlážděna" 1077 tabulemi z čirého skla o čtyřcentimetrové tloušťce, váží celkem 70 tun.

Podle místní turistické kanceláře, která atrakci obstarala, je most navržen tak, aby se pod kroky mírně rozechvěl, což spolehlivě rozechvěje i návštěvníky. Ti se kromě vzrušující procházky mohou kochat i půvaby okolní scenérie s vyhlídkou na horské srázy, vodopády, starobylá města a chrámy.

Konstrukce má unést více než 2000 návštěvníků, ale na skleněnou lávku ale nevkročí více než 500 lidí najednou. "Nosnost je více než třiapůlkrát vyšší než vyžadují normy, přesto dovolíme vkročit na most nejvýše 500 lidem současně," uvedl ředitel stavby Liou Čchi-čchi. Stavba lávky, která má odolávat i nejsilnějším poryvům větru, trvala rok a půl.

Video
délka: 01:03
1080p 720p 360p

V Číně otevřeli nejdelší skleněný most na světě. Reuters

Během prvních dnů si novou atrakci přišly prohlédnout tisíce lidí. Fantastický pohled na přírodu kolem sebe, ale hlavně pod sebou ne všichni psychicky unesli. Hodně návštěvníků dostávalo těžké hysteráky a v panice je museli odvádět do bezpečí. Někteří se křečovitě drželi zábradlí, další pokračovali v cestě přes most po čtyřech. Jiným se ale vzrušující procházka a vyhlídka na horské srázy, vodopády, starobylá města a chrámy moc líbily. „Cítíte se, jako byste stáli na vrcholku světa,“ jásala jedna turistka.

Unikát v číslech

  • 1077 – počet tabulí z čirého skla
  • 4 cm – tloušťka skla
  • 2 metry – šířka mostu
  • 70 tun – celková hmotnost mostu
  • 2000 lidí – maximální nosnost
  • 1,5 roku – délka výstavby

Fotogalerie
6 fotografií