V kraji, kde extrémní zimní teploty dosahují až k padesáti stupňům pod nulu by přežil jen málokdo z nás. Kmen Něnců už takhle přežívá po tisíce let a to hlavně díky jejich kočování, kdy se stěhují spolu se stády sobů a následují tak svůj zdroj potravy.

Sobi kočují v závislosti na změnách ročního období za potravou a Něnci jsou s nimi. Všechno, co vlastní, naloží na ručně vyrobené sáně a následují stádo tam, kam má namířeno. Kočovné trasy jsou tradiční, stovky let staré a při cestě tam a zpátky překonají příslušníci kmene, ke kterému se hlásí na čtyřicet tisíc lidí až 1600 kilometrů.

Naučili se ze sobů zpracovat téměř vše. Ze srsti si staví stany, které je chrání před smrtelnými mrazy. Jejich strava se z velké části skládá právě ze sobího masa, které jedí vařené, zmrzlé ale i syrové. Když se zabije sob, vypijí jeho krev, nebo s ní zadělají na placky, je totiž plná vitamínů.

Jako všechny mizející národy světa i Něnce dostihla moderní doba. Klasické migrační trasy začínají přerušovat silnice a v cestě se stavějí ropovody. Mladí lidé odchází do měst, kde je ale pro ně podle statistik těžké vyrovnat se s moderním tempem a tak často propadají depresím a sahají po alkoholu.

Kmen má ale tisíciletou tradici a prozatím přežil obě světové války i nucenou kolektivizaci za komunismu, kdy byli příslušníci kmene nuceni sdružovat se se svými soby v kolchozech a odvádět daně ve formě sobího masa. Po pádu komunismu se ale Něnci vrátili ke starému způsobu života, kterým nejlépe rozumí jen oni.

Pro jejich přežití jsou ale nutná stáda sobů, kteří mají stále větší problémy s nalezením potravy vlivem tání půdy, a plundrování přírodních zdrojů nadnárodními společnostmi. A ačkoliv přežili Něnci mnohé revoluce i extrémní mrazy, může se stát, že nepřežijí moderní dobu.

Video: Studený život na hřbetu soba: Mongolští kočovníci zvířata berou jako svou rodinu

Video
délka: 02:23
1080p 720p 480p 360p 240p

Studený život na hřbetu soba: Mongolští kočovníci zvířata berou jako svou rodinu Profimedia.cz

Fotogalerie
25 fotografií