Slovo Cátan znamená v místním dialektu "ti, kteří mají soba" a nomádští pastevci mají ke svým zvířatům opravdu velmi blízko, až se dá říci, že je berou jako rodinné příslušníky. Nejenže kočují na jejich hřbetech, ale sobi jim poskytují i kůži, paroží a mléko, ze kterého pak vyrábí sýry a jogurty. Jízdu na sobovi a péči o stádo se děti učí už od dvou let. Tedy je v podstatě do sedla posadí, jen co se pořádně naučí chodit.

Cátanové jsou jedněmi z posledních kočovných pastevců sobů na světě a jejich existence visí na vlásku. Jejich populace se neustále zmenšuje, momentálně čítá jen zhruba 40 rodin, celkem tedy asi 300 lidí. Život jim komplikují omezení lovu, kvůli kterým mají problémy s obživou. Cátanové své soby totiž kvůli masu a kůži zabíjí jen velmi zřídka.

Mongolští kočovní pastevci žijí v týpí, podobným těm, které známe z filmů o amerických indiánech. Během roka se stěhují asi 5-10x, aby našli pro své soby optimální pastvinu. Na jejich život se můžete podívat ve videu a fotogalerii pod článkem.

Video
délka: 02:23.93

Studený život na hřbetu soba: Mongolští kočovníci zvířata berou jako svou rodinu Profimedia.cz

Fotogalerie
19 fotografií