Neděle 28. dubna 2024
Svátek slaví Vlastislav, zítra Robert
Polojasno 22°C

Proč ještě nezačal proces s ruskými válečnými zločinci? Známý advokát viní soudce z Haagu

Autor: jmr, swp - 
9. února 2024
09:45

Jeden z předních advokátů Mezinárodního trestního tribunálu (ICC) Philippe Sands říká, že přetahovaná o kompetence uvnitř této organizace je důvodem, proč ještě nebyl sestaven zvláštní mezinárodní tribunál s autorizací soudit ruské lídry ze zločinů páchaných na Ukrajině. Konkrétně viní prokurátora Karima Khana a několik nejmenovaných soudců, píše deník The Guardian.

Významné je, že Sands specifikoval, že lidé zodpovědní za trestání genocidy, válečných zločinů a zločinů proti lidskosti nejsou proti zvláštnímu mezinárodnímu tribunálu na základě nějakého principu, ale čistě kvůli vlastním zájmům. To uvedl na konferenci v Londýně, které se účastnilo několik ukrajinských ministrů.

„Je tak smutné, že institucí, která je nejvíc proti této myšlence, je díky svému prokurátorovi a pár soudcům ICC. Není to pro ně otázka principu, ale otázka teritoria. Přijde mi to politováníhodné. Když na evropském území panuje konflikt a to takový, co se táhne už dva roky a mohl by snadno přerůst v ještě mnohem větší konflikt, je to, že jejich odpor pohání myšlenka na ochranu vlastní instituce – teritoria –, zcela otřesné. Je to politováníhodná situace,“ prohlásil.

Dohady, zda je za účelem souzení ruského vedení ze zločinů na Ukrajině možné OSN přimět k sestavení zvláštního mezinárodního tribunálu nezávislého na ICC, čímž by se vyhnulo přenechání tohoto úkolu méně autoritativnímu ukrajinskému soudu, uvízly na mrtvém bodě už před rokem. Ukrajinci jsou průtahy frustrováni, a požádali proto Velkou Británii o převzetí iniciativy.

Všeobecně se má za to, že ačkoliv může ICC z válečných zločinců obviňovat jedince, nad ruskými zločiny nemá jurisdikci, protože se na Rusko nevztahuje Římský statut, základající dokument ICC. Organizace se proto snaží obvinit přímo ruského prezidenta Vladimira Putina z únosu ukrajinských dětí.

Podle Sandse jsou některé země G7 – konkrétně USA, Velká Británie a Francie – z možnosti mezinárodního tribunálu nervózní. Mohla by totiž nastavit precedent, který by v budoucnu umožnil souzení dalších světových lídrů. Prozatím založení tribunálu spolu s Ukrajinou podporuje dalších 40 zemí, ale není mezi nimi diplomatická shoda, jak by měl tento zvláštní soud operovat.

„Toto uvíznutí na mrtvém bodě pomáhá v podstatě jen jedné straně, a to té ruské. Odhaluje, že je západ rozdělený a i v této záležitosti neschopný jednat,“ řekl Sands. Proto na všechny apeloval, aby se pokusili najít most mezi čistě ukrajinským a mezinárodním tribunálem. Ten by podle něj mohl zvýraznit a upevnit roli ICC a ne ji zmenšit.

„Scénářem z noční můry je, že za tři, čtyři roky obviní pár nízko postavených lidí a těm v čele stolu to projde. Zločin agrese je vždy přímý a pochází od čela stolu,“ uvedl. Stále ovšem panuje strach, že Valné shromáždění OSN nebo Rada bezpečnosti zřízení tribunálu neodhlasují, a sníží tak svou legitimitu. Kdyby tento úkol skutečně připadl na Radu bezpečnosti, pak by ho mohlo Rusko vetovat.

Šéf právního oddělení zahraničních věcí EU Frank Hoffmeister ve věci navrhovaného zřízení tribunálu hlasováním Valného shromáždění OSN žádá o „doušek realismu.“ Upozornil, že ačkoliv ruskou agresi na Ukrajině odsoudilo 140 států, založení registru škod napáchaných Ruskem na Ukrajině už jich podpořilo méně než sto. „Nevím, kolik hlasů byste dostali, kdybyste řekli: ‚Pojďme potrestat Putina.‘ Když nebude dostatečná podpora, tak je celý proces mrtvý a je to návod na selhání,“ prohlásil.

Další alternativou by bylo založení tribunálu Evropskou radou, ale to by potvrdilo obavy, že je ze západem dominované mezinárodní justice vylučována jižní polokoule.

Sands o přetahované v ICC promluvil na konferenci pořádané Spravedlností a odpovědností pro Ukrajinu, nezávislou neziskovou organizací spolupracující s kanceláří ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Na téže konferenci apelovali ukrajinští lídři na Velkou Británii, aby nechala svého ročního váhání a podpořila mezinárodní tribunál a ne nějaký hybridní model.

Zástupce šéfa prezidentské kanceláře Andrij Smyrnov řekl, že si globální politika bere mezinárodní právo jako rukojmí. Upozornil též na to, že čistě ukrajinský model by nejspíš nebyl schopen překonat imunitu, kterou se budou ruští lídři hájit. „Vzhledem k jejímu globálnímu vlivu a historickému vůdcovství v otázkách lidských práv může Velká Británie v zisku podpory mezinárodního tribunálu hrát klíčovou roli,“ uvedl.  

„Zvláštní tribunál pro zločiny agrese řeší primární zdroj válečných zločinů, které na našem území začaly v únoru 2014. To žádný existující soud nesvede,“ řekl zase ambasador ukrajinského ministerstva zahraničí Anton Korynevyč. Diskuse o návrhu se podle něj má rozšířit také do latinské Ameriky, Asie a Afriky. „Nakonec budeme potřebovat širokou podporu,“ řekl.

18:47
Dnes

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj upozornil, že ukrajinská armáda pozoruje hromadění a přeskupování ruských vojsk u Charkova, druhého největšího města Ukrajiny vzdáleného jen asi 30 kilometrů od ruské hranice. Charkov se v posledních měsících stává častým terčem vzdušných útoků a podle Ukrajiny se Rusové toto město s 1,3 milionu lidí snaží učinit neobyvatelným.

„V nejvíce ohrožených oblastech byla naše vojska posílena dělostřelectvem a tankovými jednotkami,“ uvedl Syrskyj.

Nový pozemní útok z Ruska naopak podle armádního velitele nyní nehrozí v Sumské a Černihivské oblasti na severu Ukrajiny.

16:43
Dnes

Ruské soudy o víkendu uvalily vazbu na dva novináře, kteří podle nich spolupracovali s týmem opozičního politika Alexeje Navalného při výrobě videí publikovaných na YouTube a odhalujících korupci ve špičkách ruské politiky. Oba novináři, kteří také spolupracovali se západními tiskovými agenturami, jsou obvinění z účasti v extremistické organizaci. Jak Konstantin Gabov, tak Sergej Karelin obvinění odmítli, ve vazbě ale zůstanou přinejmenším dva měsíce a v případě odsouzení jim hrozí až pět let ve vězení, uvedla AP.

Už dříve úřady zakázaly Navalného Fond boje pro korupci jako extremistickou organizaci, což znamená, že postih hrozí i spolupracovníkům. Většina z nich odešla do exilu, ostatní byli uvězněni, připomněla agentura AFP.

Případy Gabova a Karelina spojila se stupňováním tlaku ruských úřadů na nezávislá a zahraniční média. Po rozpoutání války proti Ukrajině se režim snaží rozdrtit jakýkoliv odpor a umlčet veškerý nesouhlas. Karelin spolupracoval s AP, která nad jeho zadržením vyjádřila „hluboké znepokojení“. Gabov jako nezávislý producent příležitostně spolupracoval s agenturou Reuters.

Novinář Sergej Kalenin je ve vazbě (28. 4. 2024). Novinář Konstantin Gabov je ve vazbě (28. 4. 2024). Novinář Konstantin Gabov je ve vazbě (28. 4. 2024). Novinář Sergej Kalenin je ve vazbě (28. 4. 2024).
15:57
Dnes

„Situace na frontě se vyostřila,“ uvedl velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj. „Situace se dynamicky měnila - v některých oblastech měl nepřítel taktické úspěchy a v některých oblastech se nám podařilo zlepšit taktické postavení našich jednotek,“ napsal na Telegramu.

Podle Syrského je pro ukrajinská vojska nejsložitější situace západně od Avdijivky a Marjinky, kde se ruské síly snaží prodrat ve směru na Pokrovske a Kurachove.

„Jednotky Ozbrojených sil Ukrajiny se přesunuly na nové linie západně od Berdyči, Semenivky a Novomychajlivky (...) Celkově nepřítel dosáhl v těchto oblastech určitých taktických úspěchů, ale nepodařilo se mu získat operační převahu,“ uvedl velitel ukrajinské armády s tím, že ukrajinská vojska se ústupem snaží udržet svou bojeschopnost.

Zobrazit celý online

„Ukrajinský lid potřebuje spravedlnost za to, co se jim za posledních deset let stalo. Každý den máme obrovské ztráty, civilní i armádní, a lidé říkají, že chtějí, aby byli ti zodpovědní souzeni. O peníze jim moc nejde. Chtějí ty, co to udělali, jako je Putin, vidět za mřížemi,“ řekla ředitelka oddělení mezinárodního práva ukrajinského ministerstva zahraničí Oksana Zolotaryová. „Nemohou na shledání Putina a politického a armádního vedení Ruské federace vinnými ze zločinu agrese čekat dalších 30 let.“

„Ano, můžeme Putina obvinit u okresního soudu v Mykolajivu, ale Putin nespustil válku jen proti Ukrajině, ale proti mezinárodnímu pořádku. Odpověď by neměla být jen ukrajinská, ale ve jménu celé mezinárodní komunity,“ dodala na závěr.

Video  Zelenskyj hovoří v Haagu.  - E15
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa