Sobota 13. dubna 2024
Svátek slaví Aleš, zítra Vincenc
Polojasno 22°C

Vedení armády zatajuje před Putinem špatné zprávy? Jeho věrní se mu bojí říkat pravdu

Autor: DVL, swp - 
7. února 2024
05:00

Ruský prezident Vladimir Putin údajně nemá dostatek informací o vojenské situaci na Ukrajině. Podle válečného bloggera Sergeje Koljasnikova mu ruská byrokracie a ministerstvo obrany zatajuje negativní informace. Nedávno například Ukrajinci zasáhli řadu ruských tanků T-72, píše server Newsweek.

Ruští představitelé tají špatné informace z fronty ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi, oznámil americký think tank Institut pro studium války (ISW) a situaci popsal jako „autoritářské dilema“. 

Informoval o tom prominentní válečný blogger Sergej Koljasnikov na sociální síti Telegram, kdy napsal, že ruská byrokracie a ministerstvo obrany ruskému prezidentovi záměrně zatajovaly zprávy z bojiště.

ISW uvedl, že Koljasnikův příspěvek byla pravděpodobně reakce na to, že ruští propagandisté se snaží zatajit vojenská selhání z minulého týdne, kdy kamikadze drony zasáhly řadu ruských tanků T-72 a dalších bojových vozidel poblíž Novomykhailivky v Doněcké oblasti.

Kromě toho blogger uvedl, že ruská armáda převelí toho generála, který často komunikuje s Putinem, do Sýrie. Dále také regionální úřady a regionální média v Rusku spolu úzce spolupracují na tom, aby neunikly žádné negativní informace. Hrozí i zatýkání vojenských bloggerů, aby nemohli podávat pravdivé informace o situaci na frontě.

Autoritářské dilema

„Putin nadále čelí autoritářskému dilematu, kdy mu jeho autoritářský režim sám systematicky brání v získávání přesných informací o vojensko-politické realitě,“ okomentoval ISW.

Putin se setkal s prověřenými vojenskými bloggery v Kremlu v červnu roku 2023 a vyslechl si jejich obavy ohledně nedostatku dronů a chyb při odrážení ukrajinských útoků v Chersonské oblasti. To podle think tanku znamená, že je vidí jako „konstruktivní opozici, která kontroluje ruské vládní a vojenské úředníky“ a nevypadá to, že by proti nim chtěl zahájit cenzurní kampaň. K tomu by ho museli přesvědčit jeho úzcí spolupracovníci, že představují bezpečnostní hrozbu pro stabilitu režimu, dodal americký think tank. 

Ostatně Kreml již v lednu jednoho vojenského bloggera umlčel. Jedná se o bývalého zpravodajského důstojníka Igor Girkina, který byl odsouzen ke čtyřem letům vězení na základě obvinění z extremismu poté, co vehementně kritizoval způsob vedení války.

11:42
Dnes

Toto jsou orientační odhady bojových ztrát Ruska k dnešnímu dni, uvedly Ozbrojené síly Ukrajiny.

11:03
Dnes

Situace na ukrajinské východní frontě se v posledních dnech výrazně zhoršila. Rusko po březnových prezidentských volbách zesílilo ofenzivu, napsal dnes vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj na platformě Telegram. Postup Rusům podle Syrského usnadňuje teplé a suché počasí, protože tanky mohou rychleji postupovat otevřenou krajinou.

„Navzdory značným ztrátám nepřítel stupňuje své úsilí nasazováním nových obrněných jednotek, což vede k občasným taktickým úspěchům,“ napsal Syrskyj. Velitel slíbil posílit nejvíce ohrožené oblasti. Navzdory zprávám médií o nedostatku munice na ukrajinské straně Syrskyj napsal, že „byly doplněny zásoby bezpilotních letounů všech typů, protitankových raket a přesunuty další rezervy sil a techniky.“

10:10
Dnes

Pouliční umělec Bandit namaloval nástěnnou malbu na nádvoří, kde v březnu roku 2022 ruské síly nechaly v Buči mrtvá těla osmi mužů. Podívejte se na nové snímky.

Zobrazit celý online

Video  Ruská invaze na Ukrajinu. Jak to celé začalo?  - Videohub
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Video se připravuje ...
Další videa