Pátek 26. dubna 2024
Svátek slaví Oto, zítra Jaroslav
Polojasno 14°C

Český lékař přes měsíc trpí v Koreji. Ministr Lipavský: Ukázková práce diplomatů! … a jak přinutí Rusy platit?

Autor: Tomáš Belica - 
20. května 2023
05:00

Dosud netuší, čeho se měl dopustit, přesto už více než měsíc Korejci zadržují lékaře a důstojníka české armády. Ministr zahraničí Jan Lipavský (37, Piráti) ale odmítá, že by se jeho lidé dostatečně nesnažili. A promluvil také o plánech na „zkasírování“ ruských diplomatů.

Jaký je vývoj kolem českého vojáka zadržovaného v Koreji?

„Chtěl bych říct, že postup korejských úřadů mě velmi znepokojuje, protože ta osoba nebyla doteď z ničeho obviněna. Velmi intenzivně se snažíme přesvědčit korejskou stranu, aby dále neprodlužovala zákaz vycestování s tím, že i v Česku existují právní nástroje, jak to případné jednání či řízení, včetně trestního charakteru, vést na dálku. Není tedy potřeba danou osobu fyzicky mít na území Koreje. Uvědomme si, že je to spojeno s celou řadou okolností, které pro českého občana v Jižní Koreji jsou pro pobyt velmi náročné, ať už se jedná o finanční záležitosti, nebo koneckonců i možnost nějakého obvyklého fungování.“

Jaká je role ministerstva obrany v tomto?

„To je dotaz na obranu. Já vám můžu odpovědět o roli ministerstva zahraničních věcí.“

Řešil jste tento konkrétní případ se svým korejským protějškem?

„Nechci úplně rozebírat detaily našeho postupu, nicméně poskytujeme standardní konzulární pomoc tak, jak ji poskytujeme všem občanům České republiky, pokud se jim přihodí něco v zahraničí. Stát je tady od toho, aby také pomáhal občanům v zahraničí v nouzi. Jsme v intenzivním kontaktu na diplomatické úrovni. Já jsem tuto otázku s jihokorejským ministr zahraničí zmínil během jednoho z našich telefonátů. A samozřejmě i náš zastupitelský úřad na místě, pan velvyslanec.“

A není to trošku šrám na pověsti české diplomacie? Někdo si může říct, jak chcete zachraňovat občany v nouzi, když nedokážete vysekat z problémů důstojníka armády?

„Já myslím, že to je ukázková práce našich diplomatů, kteří hájí zájmy České republiky v zahraničí a pomáhají občanovi, který řeší vážný konzulární příklad.“

Pane ministře, očekáváte v souvislosti s vládním rozhodnutím zrušit dávná pozemková usnesení nějakou reakci ze strany Ruské federace?

„Nedokážu předjímat, co se bude odehrávat. Na druhou stranu v České republice platí zákony, postupujeme podle zákonů a jde nám o to, abychom měli standardní vztah mezi pronajímatelem a nájemcem. K tomu směřují veškeré aktivity ohledně těch pozemků.“

Těm zmiňovaným pozemků byl odňat statut diplomatických misí už v roce 2020? Proč se od té doby až doteď nic nepohnulo?

„Velmi intenzivně jsme komunikovali s ruskou stranou. Samozřejmě ta komunikace je velmi strohá. Na druhou stranu jsme chtěli mít naprostou jistotu, že veškeré kroky, které učiníme, jsou v souladu s českým právním řádem, v souladu s mezinárodním právem a také s mezinárodními zvyklostmi. Je to vlastně součástí naší revize vztahů s Ruskem. Identifikovali jsme, že tady tyto objekty neplní účel diplomatické mise podle úmluvy o diplomatických stycích, a oznámili to ruské straně. Je logické, že pokud ruská strana nevyužívá tyto objekty pro diplomatické účely – a bavíme se o tom, že sedm diplomatů by mělo využívat celkem 42 budov – vejdou se do daleko menšího počtu, včetně toho obslužného personálu.

Jaké jsou další kroky?

„V tuto chvíli je to otázka Diplomatického servisu, na který je veden tento státní majetek a ten bude postupovat, jak má řádný hospodář postupova,t a samozřejmě bude činit konkrétní kroky. Ty nicméně nechci dále předjímat.“

Přibližte, jak vlastně probíhá komunikace s ruskou ambasádou?

„V těchto otázkách primárně písemnou formou. Například výměnou diplomatických not. Přece jenom jedná se o velmi technickou záležitost a v těch je dobré ty věci mít napsané na papíře. Na druhou stranu tuto komunikaci vzhledem k jejímu charakteru nechci blíže přibližovat.“

Není to tak trochu jednostranná komunikace? Vy oslovíte Rusy a oni stejně nereagují?

„Není.“

Je vládní rozhodnutí o konci bezplatného užívání pozemků platné okamžitě?

„Ano. Budeme o tom ruskou stranu formálně informovat. Samozřejmě i oni sledují česká média a výstupy členů vlády na tiskové konferenci… Budovy jsou ve vlastnictví Ruské federace, pozemky ve vlastnictví České republiky. A to odpuštění nájmu se vztahovalo k tomu, že tam bude probíhat diplomatická činnost. My víme, že tam diplomatická činnost neprobíhá, usnesení jsme tedy zrušili. Teď je potřeba nastavit obvyklý vztah mezi majitelem půdy a majitelem nemovitosti. Domluvit podmínky, jak je předpokládá náš právní řád.“

Můžete uvést nejkřiklavější případ toho, k čemu Rusové ty budovy využívali?

„To jsou vlastně všechny případy. Nejflagrantnější je asi ten objem, ten počet pozemků samotných. Jinak to je triviální právní záležitost.“

Jste optimista v tom, že Rusko na naše podmínky, nějaké nájemní smlouvy, přistoupí?

„Nechci předjímat vývoj. Nicméně pro mě je důležité, že postupuji podle zákonů České republiky, a to je to, v čem mám oporu. Samozřejmě mám také oporu ve zdravém rozumu a v jasné zahraničněpolitické orientaci naší vlády. Vztahy s Ruskem jsou zmražené, na druhou stranu Rusko zde má svoji diplomatickou přítomnost, my máme diplomatickou přítomnost v Moskvě a je potřeba nějakým způsobem čas od času řešit i ty praktické otázky. Toto je jedna z nich.“

Myslíte, že může dojít až na situaci, že by tam na ně naběhl nějaký soudní exekutor s policií?

„No, popsal jste naprosto extrémní variantu… Budeme v tuto chvíli postupovat tak, jak máme. Nechci se bavit o extrémních scénářích. Pohybujeme se v právním řádu České republiky, každý občan České republiky ví, jaké jsou ty možnosti.“

Ve vztazích Ruska s Finskem a Polskem dochází ke zmražení prostředků na chody ambasád, to snad není extrémní příklad diplomacie?

„Vídeňská úmluva, která vlastně upravuje působení diplomatických misí, předpokládá, že hostitelský stát vytvoří takové podmínky, aby zastupitelský úřad a diplomatická přítomnost obvyklým způsobem v dané zemi mohl fungovat. V dnešní době většina bankovních transakcí s většími částkami probíhá přes bankovní účty – typicky platba za různé nájmy, energie, výplata mezd... Lze provozovat zastupitelský úřad bez bankovního účtu. Umí to i česká diplomacie. Nicméně to je něco, co je organizačně a logisticky velmi náročné. Přece jenom hotovost v dnešních našich životech již hraje daleko menší roli než například před 30 lety. My tyto případy velmi obezřetně sledujeme, každý z nich, detailně se jím zabýváme a zároveň, jak říkám, ve všech našich krocích, my postupujeme podle právního řádu České republiky.“

Uvedl jste, že to zpětné doplacení za pozemky je v řádu nižší desítek milionů.

„To je náš odhad.“

Jak jste, prosím, k tomu přišli?

„To je odhad, který vychází z cen obvyklých tak, jak u těchto smluv bývá. Nájem se dopočítával. Nicméně to je, říkám, expertní odhad. Nebudu dál předjímat nebo rozebírat konkrétní čísla.“

Vláda představila konsolidační balíček. Ministři teď musí chodit do médií a vysvětlovat ho. A také musí sami šetřit. Dotýkají se úspory i vašeho rezortu?

„Tak nevím, jestli mají povinnost chodit do médií. Já myslím, že to je radost chodit do médií, že můžeme komunikovat s občany a prezentovat jim naši politiku a výsledky práce. Co se týče dopadů konsolidačního balíčku na ministerstvo zahraničních věcí, v dnešní vážné geopolitické situaci, kdy Česko není v bezpečí a ta rizika přichází ze zahraničí, tak si vláda velmi dobře uvědomuje, že diplomacie hraje významnou roli v bezpečnostním systému. Hlavní dopady jdou mimo rozpočet ministerstva zahraničních věcí, ale to neznamená, že nehledáme úspory v rozpočtu, že nepřistupujeme odpovědně k veřejným financím. Já myslím, že dobrým příkladem toho je, že budeme převádět zámek Štiřín na Úřad pro zastupování ve věcech majetkových. Zjistil jsem, že předchozí dvě vlády za 10 let naposílaly na Štiřín čtvrt miliardy korun, ale celkově se tam zorganizovalo 10 akcí ministerstva zahraničních věcí. To mi přijde naprosto neekonomické, plýtvání prostředky. Věřím, že se podaří najít lepší uplatnění pro zámek Štiřín.“

Příští týden se chystáte na cestu do poměrně nevšedních destinací, Saúdské Arábie a Iráku. Co tam budete řešit?

„V dnešním složitém geopolitickém světě je velmi důležité, abychom dokázali mluvit se všemi partnery, abychom jim dokázali vysvětlovat naše zájmy, abychom dokázali navazovat i pragmatičtější vztahy, založené třeba více na obchodu. A to je cílem.“

Video  Lipavský o jednání s tibetskou exilovou vládou  - Blesk: Jakub Kopřiva
Video se připravuje ...

doktormediciny ( 21. října 2023 19:05 )

Paner Boze....Vsici ho tady presentujete jakom ksyby byl nejakej zaludnej svinak

sorgedoktor ( 31. května 2023 18:45 )

Jen tak okrajove...Pri toznycvh oslavach jako byval Mezinarodni den zen, Prvni Mqaj atd tak k takovymn duvernostem leckdy a leckde doslo...No, letiste je jine....No stalo se...

jajas ( 22. května 2023 10:12 )

Petr FAB: No právě! To jsem se tě chtěl taky zeptat!

Jirik-ta ( 21. května 2023 15:39 )

jajas ( 21. května 2023 06:17 )

Tak snad si pan doktor výlet zadara dostatečně užil a poučil se do budoucna.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa