Oficiální jméno Venezuely je Bolívarovská republika Venezuela. Tropický ráj je podle biologů 7. v žebříčku zemí s největším množstvím živočišných druhů na svém území. Tomu vděčí své geografické poloze. Zatímco na západě země se tyčí Andy, nejvyšší jihoamerické pohoří, na jihu se rozkládají pralesy Amazonské nížiny. Kromě toho se středem země táhnou pláně Los Llanos, kterými protéká řeka Orinoko, která se na východě rozlévá do delty u karibského pobřeží.

Hlavním městem Venezuely je Caracas, ve kterém žijí necelé dva miliony obyvatel z celkových více než 31 milionů obyvatel.

Venezuelská politika: Po 6 letech je krize stále aktuální

Kromě druhové pestrosti se Venezuela může chlubit i největšími zásobami ropy na světě. Kdo by ale čekal, že Venezuelané budou žít v podobném přepychu, jako obyvatelé ropných království arabského poloostrova bude na omylu.

Země od smrti kontroverzního prezidenta Huga Cháveze a jmenování jeho nástupce Nicoláse Madura nevyšla z krize. Ta tvrdě dopadá zejména na běžné obyvatele. Ekonomika země se během posledních let propadla více, než například ruská ekonomika po pádu komunismu.  V současnosti tak 90 procent populace Venezuely žije pod hranicí chudoby.

Venezuelský bolívar: Hyperinflaci by měla zastavit kryptoměna

Dlouholetá ekonomická krize se podepsala i na hodnotě Venezuelského bolívaru, oficiální státní měny. Ta už v roce 2008 prošla měnovou reformou, která měnu 1000 krát devalvovala. Přesto v zemi řádí hyperinflace. Díky tomu má dnes například jeden bolívar hodnotu pouhé sedminy virtuální zlaté mince z populární hry World of Warcraft.

Kvůli hyperinflaci a sankcím, které na zemi byly uvaleny, se venezuelská vláda rozhodla, že začne vydávat vlastní kryptoměnu petro. Ta má být krytá právě venezuelským nerostným bohatstvím. Odborníci ovšem nevěří tomu, že by s ní mohla vláda slavit výraznější úspěch.

Historie Venezuely: Nezávislost na Španělsku na třetí pokus a století plné převratů

Venezuela svou nezávislost vybojovala v první polovině 19. století na Španělsku. Šlo ovšem o dlouhý proces. První dva pokusy v letech 1811 a 1813 ještě Španělé potlačili. Úspěšná tak byla až kampaň vedená národním hrdinou Simónem Bolívarem z roku 1823. Původně se ovšem Venezuela stala součástí Velké Kolumbie, od té se osamostatnila až v roce 1831. Ve druhé polovině století mladá republika zažila civilní válku, která určila dnešní podobu jednotlivých venezuelských států i první mezinárodní rozpory.

Ve dvacátém století zažila Venezuela první z řady převratů po druhé světové válce. V roce 1945 došlo ke svržení tehdejšího prezidenta stranou Demokratická akce. Ta následně vyhrála prezidentské volby v roce 1947, jen aby se o rok později stala terčem dalšího převratu, který přinesl deset let vojenské diktatury. Po jejím konci v roce 1958 si země užila několik desetiletí klidu.

Ty skončili až mezi roky 1989 až 1992, kdy došlo k povstání a pokusu o svržení tehdejšího prezidenta. Těchto pokusů se poprvé účastnil plukovník Hugo Chávez. Ten se do čela země dostal až v roce 1998 a v prezidentském úřadě vydržel až do své smrti.

Turistitcké destinace Venezuely

Venezuela je známá především svými plážemi, kde je možné se slunit po celý rok. Turisty ovšem lákají i další místa, která předvádějí pestrost fauny a flóry, kterou země nabízí. Milovníky pláží okouzlí například ostrov Margarita.

Milovníci přírody si pak užívají rozdílná prostředí Venezuely od horských úbočí And po deštné pralesy Amazonie. U hranic s Brazílií je navíc možné najít národní park Canaima. Ten je svou rozlohou šestý největší na světě a jeho největším lákadlem je Salto Angél, nejvyšší vodopád na světě.

Fotogalerie
10 fotografií