Čtvrtek 24. září 2020
Svátek slaví Jaromír, zítra Zlata
Oblačno, déšť 22°C

„Rabujeme, jinak zemřeme hlady.“ Venezuela lidem doporučila sníst domácí mazlíčky

Autor: Darina Jíchová - 
22. ledna 2018
20:26

Venezuela se již několik let nachází v ekonomické krizi, letos se situace ještě více zhoršila. Lidé, zvláště nemocní, staří a děti, umírají na podvýživu. V zemi řeší rabování. Občané se brání tím, že pokud jídlo násilně nezískají, zemřou hladem. Výtržnosti se tak staly součástí jejich základních schopností pro přežití ve zbídačené zemi.

V úterý 9. ledna skupince hladových Venezuelanů stačilo například jen 30 minut k tomu, aby naprosto „vybílili“ obchod s potravinami ve městě Puerto Ordaz. Než se majitel obchodu Luis Felipe Anatael vzpamatoval, regály jeho podniku zely prázdnotou. Lidé si odnesli všechno od konzerv a kečupů až po kasu. „Chtělo se mi brečet,“ přiznal Anatael, když viděl tu spoušť. „Venezuela je na pokraji chaosu,“ dodal.

Země stojí před kolapsem

Obyvatelé rabují po celé zemi, když už není co ukrást, shromažďují se a protestují. Při demonstracích dochází k tvrdým střetům s policejními a vojenskými jednotkami. Během prvních dvou týdnů nového roku místní humanitární organizace oznámila, že zaznamenali 107 případů rabování a několik úmrtí na podvýživu v 19 z 23 venezuelských států.

Prázdné regály vyrabovaného obchoduPrázdné regály vyrabovaného obchodu | Profimedia.cz

Tato čísla ale plně neodpovídají tristnímu stavu, ve kterém se země nachází. Ve státě byly zaznamenány případy, kdy se lidé vloupali do veterinární stanice, odkud ukradli březí kobylu. Kvůli masu zabili ji i malé hříbě. Mezinárodní humanitární organizace se bojí, že se krize v zemi ještě prohloubí.

Vláda viní opozici

Venezuelský prezident Nicolás Maduro viní ze současné situace své opoziční pravicové nepřátelé a zahraniční země. Tvrdí, že to oni stojí za touto „ekonomickou válkou“, která ničí Venezuelu a její lid. Kritici ale uvedli, že prezidentova vláda zkomplikovala domácí produkci, když vyvlastnila farmy a továrny. Tato akce způsobila kolísání cen, některé narostly, jiné klesly pod hodnotu produktu a způsobily krach dané firmy.

Vláda zároveň nemá dostatek financí, aby mohla importovat potraviny do země. Inflace a pád měny zapříčinily prudké stoupání cen základních surovin i na černém trhu. Lidem se tak uzavřel přístup k jídlu na všech stranách. Místo aby se vláda soustředila na stabilizování ekonomické situace, nabízí lidem mnohdy bizarní alternativy obstarávání potravin.

Nově zřízené ministerstvo pro městské farmářství nabádá lidi, aby si pěstovali vlastní zeleninu a chovali drůbež a králíky na střechách a balkonech svých bytů. „Potřebujeme, aby lidé pochopili, že králík je jídlo, ne domácí mazlíček. Je to dvě a půl kila, ze kterého se nají celá rodina,“ uvedl ministr pro městské farmářství Freddy Bernal.

Lidé nemají jinou možnost

S tím, jak se krize prohlubuje, obyvatelé vzali svůj osud do vlastních rukou. Na západě země ve městě Maracaibo čekají místní na projíždějící kamiony vezoucí jídlo. Naposledy se jim podařilo ukrást celou zásilku mouky a cukroví. „Máme dvě možnosti: rabovat, nebo umřít,“ uvedl jeden z lupičů Diario la Verdad.

Někdy k rabování dochází spontánně, častěji si ale skupinky vytyčí obchody nebo kamiony s potravinami a cíleně je napadnou. Lidé si své útoky domlouvají na Facebooku nebo přes aplikaci WhatsApp. Bezpečnostní složky jen bezmocně přihlížejí, nedostatek jídla se nevyhnul ani jim. Majitelé vyrabovaných obchodů si stěžují, že se jim od policie nedostalo žádné pomoci.

Policie před rabováním zavírá oči

„Můj obchod je vedle stanice národní gardy a nikdo z nich mi nepřišel pomoc. Kdykoliv se koná nějaký protistátní protest, zasahují s vodními děly a slzným plynem, ale vykradený obchod s nimi ani nehne,“ postěžoval si Anatael tamějšímu tisku.

offline ( 23. ledna 2018 00:20 )

Ale *** nepřestanou a těch 5 - 7 dětí prostě každá porodí i kdyby měli žrát trávu. Debilové. Šukat a manifestovat.

tomik007 ( 22. ledna 2018 21:55 )

tam uz LEPE je

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud