Pokud chcete po svátečním obžerství rychle shodit, zpozorněte. Často se totiž stává, že při špatně zvoleném jídelníčku skončíte ještě hůř. „Na konci roku pak mívají tihle dietáři i více kilo, než se kterými začínali,“ prozradila Radka Haasová.

Nesmyslné diety

Začátek roku bývá pro většinu lidí plný experimentů ve stravování, což většinou tělo přivede akorát do šoku a začne si tak spíše více ukládat tuky. „Přestože přes svátky jíme nadmíru, nepřijímáme všechny důležité látky a tělo bývá po Vánocích naopak nutričně vyhladovělé. Nemáme totiž dostatek živin a minerálních látek,“ tvrdí výživová poradkyně.

Nejoblíbenější ve společnosti pak bývá ketodieta, nebo také proteinová dieta, kdy jíte převážně masitou stravu bez příloh. „Lidé kvůli ní bývají velmi rychle vyčerpaní a frustrovaní,“ prozradila, jak se záhy zase vrátíte do starých kolejí a navíc se ještě ke všemu začnete s největší pravděpodobností opět přejídat. Důležité pravidlo je pravidelná strava s adekvátním zastoupením všech živin a odpovídající tělesná aktivita.

Pokud ale i přesto všechno plánujete očistný půst po svátcích, rozhodně to nepraktikujte tím způsobem, že si řeknete: „Dneska jsem se přejedla, zítra nic nejím.“ I to vede k frustraci těla, kterému zase uškodíte. „Naopak doporučuji pozvolné ubírání stravy a pak zase postupné přidávání,“ vysvětlovala Radka, jak správně na půsty.

Autor: 

Zhubnu jednou provždy

Jak ale tedy provždy zhubnout? „Nejmenší úspěch mívají klienti, kteří chtějí zhubnout do plavek,“ svěřila výživová poradkyně. Ti, kteří myslí na své zdraví, na to, aby se nezadýchávali a cítili se vitálnější, mívají největší úspěch. Pokud patříte k těm, kteří se pustili do hubnutí před Vánoci, máte vyhráno. Podle Radky jsou právě ti, kteří se do toho vrhli po hlavě před Štědrým dnem, těmi, kteří do konce roku dosáhnou kýženého výsledku.

Radka také doporučuje schovat svou váhu. „Během cyklu se ženě může váha hýbat i o 2 až 3 kila. Doporučuji si jednou za čas přeměřit tělesné obvody,“ radí Radka. Pro dlouhodobé udržení nižší hmotnosti je pak lepší hubnout delší dobu. Kilo za měsíc dolů stačí.

 A pokud se po měsíci zvážíte a leknete se, nezoufejte. Mnohdy se stane, že je tělo ještě vyhladovělé. Chce to v daném režimu déle vydržet a ono to půjde. A když ne, obraťte se na výživového poradce, který rád podá pomocnou ruku a poskytne kýženou podporu.

Fotogalerie
4 fotografie