Zpevněte si v Evropě mosty! NATO spolu s EU chtějí zajistit snazší přesun vojáků

Autor: ČTK, nkov - 
8. 6. 2018
20:12

Pevnější mosty a méně byrokracie mají přispět k tomu, že přesuny vojenských jednotek po Evropě budou v budoucnu rychlejší, hladší a jednodušší. Spolupracovat na tom velmi úzce chtějí Severoatlantická aliance i Evropská unie. Novinářům to po pátečním jednání s vysokou představitelkou EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Federicou Mogheriniovou řekl generální tajemník aliance Jens Stoltenberg.

NATO a EU, které mají většinu členů společných, se už na summitu v roce 2016 ve Varšavě dohodly na spolupráci v řadě konkrétních oblastí. Kromě kooperace třeba v boji s kybernetickými či hybridními hrozbami, nebo při námořních operacích, to už tehdy byla také otázka „vojenské mobility“.

Ta by se podle Stoltenberga nyní měla stát jedním z klíčových prvků společných snah. Je podle něj zásadní, souvisí totiž s případným rychlým posilováním jednotek, které aliance v posledních letech rozmístila v Pobaltí a jinde na svém východním křídle v reakci na chování Ruska.

Stoltenberg s novináři mluvil na okraj jednání aliančních ministrů obrany, kteří v Bruselu už ve čtvrtek rozhodli o vzniku dvou velitelství odpovědných za přesuny sil přes Atlantik a po Evropě.

„Jednotky můžeme po Evropě snadno přesouvat už nyní, všichni vidíte, že to jde, řekl novinářům americký ministr obrany James Mattis. Byrokratická národní omezení, která platí v době míru, podle něj v krizi „pravděpodobně“ zmizí. Chceme, aby se stalo normou, ne jen reakcí na krizovou situaci. Zvýšení vojenské připravenosti je v zásadě výrazem našeho odhodlání podpořit v případě ohrožení spojenecké země,“ dodal.

Odstraňme překážky

Evropská unie má svůj vlastní plán na investice do potřebné infrastruktury či do modernizace. Podle generálního tajemníka NATO obě organizace spolupracují v tom, aby takové investice braly v potaz reálné potřeby přesunu aliančního vybavení.

Konkrétní parametry a požadavky už od Stoltenberga dostali šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker i předseda Evropské rady Donald Tusk. S nimi chce navíc generální tajemník aliance před summitem NATO příští měsíc podepsat společnou dohodu o další spolupráci.

„Vojenská mobilita se ale netýká jen infrastruktury, ale také odstraňování překážek, jako jsou byrokracie, poplatky a cla. Mělo by být snadné přesunovat síly z Toulouse do Tallinu, pokud to bude potřeba,“ upozornil Stoltenberg.

Video K Rusku musíme být tvrdí a i Češi si v EU mohou prosadit svou, říká irský exministr Dara Murphy - Zuzana Štíchová, Jan Jedlička
1080p 720p 360p

Doporučujeme
zacotomame ( 9. června 2018 17:38 )

Tak pro to agituj tam, kde, jak píšeš, jsi doma. My tady US základny, na rozdíl od vás, nemáme.

satanas ( 9. června 2018 12:16 )

Tak bud rad a premyslej -zacotomas..Nerikej ze nevidis ty , co hnUSAkum couhaj z pWdeli a radi by jimi zamorili i Cesko..NEni Problem stat se cilem ruskych raket..A to bych ani tobe nepral..

zacotomame ( 9. června 2018 11:42 )

Pokud vím, byla to US technika, která zdržela posladní přesun přes ČR, nikoli mosty.

zacotomame ( 9. června 2018 11:38 )

Spletl sis server. Tady žádný AMI na rozdíl od Deutchland nejsou.

teqila1949 ( 9. června 2018 11:09 )

Nevidím jediný duvod!! chcete válčit tak válčete ale mimo naš stát,evropu stejně kde jsta válčili tak jsta dostali na ***!! jen vyvoláváte zlo, zabíjíte celé rodiny,ničíte,ničíte jen aby pár zbrojařských ***u zbohatlo ještě víc to je vaše politika!! války kdekoliv jen ne v americe nejlepší by byla evropa!!prosperuje,je zde klid tak vyvolat válku,dodávat zbraně,ničít,ničit,zabíjet a amerika bude bohatnout!!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa