Putin: Nechceme EU rozštěpenou, ale vzkvétající. Kvůli obchodu

Autor: ČTK - 
5. 6. 2018
06:39

Ruský prezident Vladimir Putin popřel, že by jeho země považovala za politickou výhodu nestabilní Evropskou unii. V zájmu Ruska naopak je, aby byla Unie jednotná a vzkvétající, protože je jeho nejdůležitějším obchodním partnerem, řekl šéf Kremlu v rozhovoru s rakouskou televizí ORF před dnešní návštěvou Vídně.

„Není naším cílem něco nebo někoho v EU štěpit. Spíš máme zájem na tom, aby byla EU jednotná a vzkvétala, protože EU je naším nejdůležitějším obchodním a hospodářským partnerem,“ řekl Putin v předvečer úterní pracovní návštěvy, během níž se ve Vídni setká s rakouským prezidentem Alexanderem Van der Bellenem a kancléřem Sebastianem Kurzem.

Některé kontakty s euroskeptickými hnutími na stranické úrovni podle Putina neměly za cíl destabilizovat EU. „Musíme naopak rozšiřovat spolupráci s EU,“ zdůraznil ruský prezident.

Putin si pochválil vztahy s Rakouskem

Rakousko je první zemí EU, kterou Putin navštíví po svém letošním znovuzvolení. S rakouskými představiteli má jednat mimo jiné o ukrajinské krizi, o hospodářských sankcích, které na sebe navzájem uvalily EU a Rusko, a o mezinárodněpolitické situaci.

Putin zdůraznil, že Rusko má s alpskou republikou, která je členem EU, ale nikoli NATO, dobré vztahy. „Ani v posledních letech nebyl dialog přes všechny obtíže přerušen,“ konstatoval nejmocnější muž Ruska.

Doporučujeme
horalysa ( 5. června 2018 07:36 )

A proč by to dělal Putin, když EU a Evropu dávno destabilizuje agresor z USA. Válčí v Arabských státech a žene muslimy do Evropy. Ti už se o tu destabilizaci postarají dokonale.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa